Piekarnik przenośny – zastosowanie, zalety

Piekarnik przenośny to urządzenie, które idealnie sprawdzi się w niewielkiej kuchni. Sprawdź, jakie zalety ma ten sprzęt.

Piekarnik przenośny to urządzenie, które bardzo dobrze sprawdza się w niewielkiej przestrzeni kuchennej, dlatego często wybierany jest do kawalerek czy mieszkań z małym aneksem kuchennym. Na takie rozwiązanie bardzo często decydują się też osoby, które mieszkają same.

Przenośny piekarnik elektryczny pozwala nie tylko na zaoszczędzenie miejsca, ale także zmniejszenie wydatków związanych ze zużyciem energii elektrycznej. Co istotne, jeżeli wybierzesz odpowiedni model, możesz przygotowywać potrawy w takim samym zakresie, jak w tradycyjnych piekarniku elektrycznym. Przenośny model jest też o tyle wygodny, że możesz, w razie potrzeby, przestawić go w dowolne miejsce, a gdy nie jest używany – schować. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat tego typu urządzeń, a także na co zwrócić uwagę podczas użytkowania.

Przenośny piekarnik – co możesz w nim przygotować?

Elektryczny piekarnik przenośny ma wymiary zbliżone do kuchenki mikrofalowej. Dlatego też często wykorzystywany jest do podgrzewania dań, np. mrożonej pizzy czy zapiekanek. Jednak piekarniki przenośne mają o wiele szersze zastosowanie. W zależności od modelu oraz jego rozmiaru, możesz w takim piekarniku upiec ciasto czy zapiekankę warzywną i makaronową. Lepsze piekarniki mają również funkcję grilla, dzięki czemu przygotujesz lekkie i zdrowe dania z mięs różnego rodzaju, w tym ryb. Możesz też zdecydować się na przygotowanie szaszłyków na domowe przyjęcie. W większych modelach przenośnych piekarników istnieje też możliwość upieczenia kurczaka na obrotowym rożnie.

Elektryczny piekarnik przenośny – najważniejsze zalety

Przenośne piekarniki elektryczne to urządzenia, które zdobywają coraz więcej zwolenników z kilku powodów. Przede wszystkim ich cena jest znacznie mniejsza niż urządzeń pełnowymiarowych. Dodatkowo zajmują one niewiele miejsca, więc można z nich korzystać swobodnie nawet w małych kuchniach. Pobierają one też o wiele mniej prądu w porównaniu z klasycznymi piekarnikami elektrycznymi, przy zachowaniu podobnej wydajności i zakresu działania. Mini piekarniki mogą nagrzewać się w zakresie od 100 do 250. Pozwala to na przygotowanie pysznej bezy, ale i chrupiącej pizzy. Tego rodzaju piekarniki sprawdzają się także podczas wyjazdów wakacyjnych, gdy wynajmuje się domek lub pokój, gdzie nie ma możliwości skorzystania z kuchni.

O czym musisz pamiętać podczas użytkowania przenośnego piekarnika?

Przed pierwszym użyciem piekarnika, podobnie jak w przypadku innych sprzętów kuchennych, umyj jego wnętrze. Pamiętaj, że nowy piekarnik może na początku dymić. Jest to zjawisko normalne, ponieważ wtedy wypalają się resztki substancji, które były używane w czasie produkcji. Jednak takie dymienie jest krótkotrwałe i charakterystyczny zapach dość szybko się ulatnia. Jeżeli dymienie jest długotrwałe lub powtarza się przy kolejnych próbach włączenia urządzenia, może to oznaczać, że dzieje się coś niedobrego, np. nadpalił się przewód elektryczny.

Piekarniki te mogą też nagrzewać się do bardzo wysokiej temperatury, dlatego stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. W czasie użytkowania urządzenia może też dojść do przepięcia i porażenia prądem. Z kolei leczenie w takim przypadku może być dość drogie. Właśnie dlatego, na wypadek takich sytuacji, powinieneś mieć odpowiednie zabezpieczenie finansowe. Przykładem jest nasze ubezpieczenie na życie. W jego ramach możesz dodatkowo ubezpieczyć do 10 osób. Tego rodzaju ubezpieczenie ma elastyczne warunki. Kwota, jaką uzyskasz z wypłaty świadczenia, może okazać się dużym wsparciem na czas leczenia czy rehabilitacji dla Ciebie oraz Twojej rodziny.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020