Najem okazjonalny – co to jest? Koszty

Najem okazjonalny – jakie korzyści niesie dla wynajmującego i najemcy? Sprawdź, jakie przygotować dokumenty i ile kosztuje podpisanie takiej umowy.

Kupno mieszkania pod wynajem to solidne zabezpieczenie na przyszłość i szansa na dodatkowe pieniądze co miesiąc. Zakup lokalu i jego wykończenie kosztuje kilkaset tysięcy złotych, dlatego im skuteczniej będziesz chronić swoją własność, tym szybciej Twoja inwestycja się zwróci. Sprawdź, jakie możliwości daje umowa najmu okazjonalnego.

Najem okazjonalny – ochrona dla wynajmującego i najemcy

Dla właściciela mieszkania i najemcy ważne są skuteczne zabezpieczenia prawne, które zapewnią im spokojną i płynną współpracę. Wynajmujący chce, aby mieszkanie było w dobrym stanie, a czynsz był płacony na czas. Z kolei najemca chce mieć pewność, że wynajmuje mieszkanie legalnie i będzie traktowany zgodnie z prawem.

17 grudnia 2009 roku weszła w życie zmiana ustawy o ochronie lokatorów, która wprowadziła najem okazjonalny. Jest to specjalna forma najmu mieszkania, w ramach której najemca oświadcza, że ma stałe miejsce pobytu, do którego może wrócić natychmiast po zakończeniu umowy najmu. Podstawową różnicą pomiędzy zwykłą umową najmu a najmem okazjonalnym jest to, że w tym drugim przypadku wynajmujący nie ma obowiązku zapewniać najemcy lokalu zastępczego w momencie wypowiedzenia umowy. Z pozoru może się wydawać, że jest to forma najmu dobra wyłącznie dla wynajmującego. Jednak jeśli rachunki są płacone na czas, lokal jest zadbany, a najemca zachowuje się kulturalnie, wynajmujący nie ma prawa umowy rozwiązać. Tak więc najem okazjonalny chroni także najemcę przed nagłym wypowiedzeniem umowy. Daje też pewność, że wynajmujący faktycznie jest właścicielem mieszkania.

 
 

Ubezpiecz mieszkanie na wynajem

Najemcy mogą przysporzyć kłopotów, np. w trakcie imprezy nieumyślnie spowodować pożar. Dlatego wypłacimy pieniądze za spowodowane przez nich szkody. Sprawdź nasze ubezpieczenie domu i mieszkania, jeżeli planujesz jego wynajęcie.

Dowiedz się więcej

Jakie dokumenty należy przygotować?

  • Najemca musi wskazać mieszkanie, do którego przeprowadzi się po wygaśnięciu umowy lub w przypadku jej rozwiązania. W tym celu przygotowuje oświadczenie, w którym znajduje się adres mieszkania zastępczego i dane właściciela tego lokalu, a także jego podpis.

  • Następnie można przygotować umowę najmu okazjonalnego (w dwóch identycznych egzemplarzach) i ją podpisać.

  • Z oświadczeniem i podpisaną umową idziemy się do notariusza, który przygotuje oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego mówiącego o tym, że w momencie zakończenia umowy lub jej wypowiedzenia podda się on dobrowolnej egzekucji. Oznacza to, że gdy najemca nie przestrzega warunków umowy, wynajmujący może mu ją wypowiedzieć. Wtedy najemca musi się wyprowadzić w wyznaczonym terminie.

  • Wynajmujący ma też obowiązek zgłoszenia najmu okazjonalnego do Urzędu Skarbowego. Termin to 14 dni od dnia zawarcia umowy. Musi też powiadomić najemcę, że to zrobił.

Dodatkowe warunki umowy najmu okazjonalnego

Najem okazjonalny dotyczy wyłącznie lokali wynajmowanych na użytek prywatny. Umowa najmu okazjonalnego może być zawarta tylko pomiędzy osobami fizycznymi, które nie prowadzą działalności gospodarczej, czyli nie można w ten sposób wynająć mieszkania firmie, która na przykład potrzebuje lokali dla pracowników w delegacjach. Najem okazjonalny przewidziany jest wyłącznie dla osób, które mają mieszkanie i chcą je wynająć osobom prywatnym.

Umowa najmu okazjonalnego zostaje podpisana na dowolny, ustalony przez strony umowy okres, ale nie może on być dłuższy niż 10 lat. Po wygaśnięciu umowy, jeśli nie zostanie ona przedłużona – wygasa, a najemca musi opuścić lokal.

Zobacz też: Jak rozliczyć podatek od wynajmu mieszkania?

Ile kosztuje podpisanie umowy najmu okazjonalnego?

Najem okazjonalny wymaga wizyty u notariusza, a to wiąże się z opłatą. Zgodnie z aktualnymi stawkami, koszt przygotowania i poświadczenia przez notariusza umowy najmu okazjonalnego to około 150–300 złotych. Kto płaci? Teoretycznie najemca, ale często koszt dzielony jest po połowie lub wynajmujący bierze go na siebie. Najem okazjonalny wymaga zgłoszenia do Urzędu Skarbowego i tutaj nie ma wątpliwości – podatek od najmu pokrywa wynajmujący, czyli właściciel mieszkania.

Najem okazjonalny a ubezpieczenie

Kolejnym krokiem do ochrony wynajmowanego mieszkania jest wykupienie ubezpieczenia mieszkania na wynajemNajlepszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie mieszkania lub domu pod wynajem skomponowane tak, aby zapewnić wsparcie finansowe dla wynajmującego mieszkanie na wypadek szkody. Ubezpieczone są nie tylko mury, ale również stałe elementy wyposażenia, np. AGD w zabudowie. Jeśli mieszkanie wymaga remontu, bo np. zostało zalane, wypłacimy odszkodowanie i pokryjemy koszt zakwaterowania najemcy na ten czas. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje również szkody, których dokonał najemca. Przewidzieliśmy różne możliwości, aby dobrze wspierać Twoją inwestycję. Sprawdź!

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020