Dom czy mieszkanie? Co wybrać? Wady i zalety

Decydując się na zakup nieruchomości, stajesz przed wyborem. Zastanawiasz się zapewne, czy lepiej wybrać mieszkanie w bloku, w kamienicy, a może dom pod miastem lub na wsi. Podejmując tę życiową decyzję, musisz wziąć pod uwagę wiele czynników. Jakich? Podpowiemy Ci.

Dom czy mieszkanie? Co jest lepsze?

Decydując się na zakup domu czy mieszkania, do wyboru masz wiele opcji. Możesz wybrać dom jednorodzinny w mieście lub na przedmieściach, dom w zabudowie szeregowej lub zupełnie z dala od cywilizacji, np. na wsi. Szukasz mieszkania? Możliwości jest również wiele – możesz  kupić lokal w kamienicy w centrum miasta, w bloku z płyty albo w nowoczesnym apartamentowcu na przyjaznym osiedlu, nieco oddalonym od zgiełku miasta. Wiele zależy od Twoich potrzeb, stylu życia oraz tego, czy posiadasz dzieci, zwierzęta, czy przemieszczasz się komunikacją miejską, czy może autem. Podjęcie decyzji – mieszkanie czy dom – nie należy do łatwych, więc nie podejmuj jej pochopnie. Jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na ostateczną decyzję.

Dom spełnieniem Twoich marzeń

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy postawić dom, czy może kupić mieszkanie, pamiętaj, że w pierwszym przypadku masz możliwość wyboru projektu, a następnie koordynowania tego, jak budynek będzie finalnie wyglądał. Słowem – możesz wybudować dom swoich marzeń. Kupując mieszkanie z rynku deweloperskiego, masz wpływ jedynie na aranżację wnętrza, natomiast jeśli lokal pochodzi z rynku wtórnego, możliwości podejmowania decyzji są już mocno ograniczone.
Kolejną zaletą posiadania własnego domu jest jego powierzchnia. Zwykle te jednorodzinne oferują dużo większą przestrzeń niż mieszkania w bloku, a do tego możesz doliczyć taras czy ogródek. To wszystko sprawia, że każdy domownik znajdzie miejsce dla siebie, aby móc spokojnie pracować, odpocząć lub zrelaksować się. Ponadto istnieje możliwość wygospodarowania pomieszczeń na spiżarnię oraz bawialnię dla dzieci, co w przypadku niewielkich lokali w bloku jest często po prostu niemożliwe.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Zarówno żyjąc w domu, jak i w mieszkaniu możesz być narażony na nieprzewidziane sytuacje. W przypadku domu jednorodzinnego, oddalonego od innej zabudowy, może Ci się przytrafić kradzież lub włamanie. Z kolei mieszkając w bloku, możesz być narażony na kradzieże z części wspólnych, tarasów, piwnic czy garaży. Warto więc, abyś na te wszystkie okoliczności wykupił ubezpieczenie domu lub mieszkania. W razie potrzeby pomożemy Ci w załatwieniu wszystkich formalności i usunięciu szkód.

Czas, budżet i sąsiedztwo – na co zwrócić uwagę przy wyborze domu lub mieszkania?

1. Czas

Budowa domu związana jest z koniecznością zaplanowania całej procedury nawet na kilka lat. Wybór i zakup działki, przyznanie wszelkich pozwoleń, projekt, budowa i wykończenie – to wszystko wymaga czasu. Jeśli zechcesz kupić mieszkanie z rynku wtórnego, cała procedura może potrwać zaledwie kilka tygodni. Tak więc jeżeli musisz przeprowadzić się dość szybko, z całą pewnością zdecydujesz się na tę drugą opcję.

2. Budżet

Nie ma co ukrywać, że również budżet odgrywa tu kolosalną rolę. Jednak warto wszystko na spokojnie przeliczyć. Nie jest tajemnicą, że ceny w centrum dużych miast są obecnie horrendalne. Może się okazać, że dużo tańsza będzie budowa 100-metrowego domu na peryferiach niż zakup o połowę mniejszego mieszkania w centrum miasta. Weź pod uwagę również koszty wykończenia domu czy lokalu, ewentualne remonty, a także późniejsze opłaty i konserwację. Do kosztów utrzymania domu (poza ogrzewaniem) należą także wszystkie naprawy na terenie posesji.

3. Sąsiedztwo

Jako największą wadę mieszkania w bloku często podaje się sąsiedztwo. I faktycznie, żyjąc w domu jednorodzinnym, nie musisz się martwić, że pęknięta rura u sąsiada zaleje Twoja łazienkę lub przeciwnie – to Ty zalejesz mu mieszkanie. Pamiętaj, że w takich sytuacjach ogromnie przydatne okazuje się ubezpieczenie OC domu i mieszkania. Dzięki niewielkiej rocznej składce będziesz ubezpieczony od wszelkich szkód, które nieumyślnie wyrządzisz Ty lub Twoi bliscy.
Z drugiej jednak strony, mieszkając z daleka od ludzi, nie będziesz miał kogo poprosić o pomoc w razie potrzeby. Bliskość innych osób również ma swoje zalety. Te płynące z mieszkania w domu to z całą pewnością cisza i spokój. Nie będziesz narażony na hałas, ale cieszył się ogromną niezależnością. Podsumowując, musisz sam dogłębnie przemyśleć swój wybór i zdecydować, która opcja będzie dla Ciebie i Twojej rodziny najlepsza.

Zespół Nationale-Nederlanden 29.10.2021