Koronawirus a choroby współistniejące – jakie schorzenia wpływają na przebieg COVID-19?

Pandemia koronawirusa trwa już ponad rok i w tym czasie doprowadziła do śmierci setek tysięcy osób. Część pacjentów zakażenie wirusem przechodzi łagodnie lub bezobjawowo, jednak w niektórych przypadkach choroba ma ciężki przebieg lub prowadzi do śmierci. Na wszelkiego rodzaju powikłania ogromny wpływ mają choroby współistniejące. Choroby współistniejące a COVID-19 - co trzeba wiedzieć? Które schorzenia zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz powikłań?

Koronawirus i choroby współistniejące - co wiemy?

COVID-19 to choroba zakaźna, która charakteryzuje się bardzo zróżnicowanym przebiegiem. Większość osób (ok. 80%) nie wymaga leczenia, ponieważ nie odczuwa praktycznie żadnych objawów lub są to symptomy o łagodnym, lub umiarkowanym nasileniu - podobne do przeziębienia lub grypy. Pozostali pacjenci przechodzą chorobę nieco ciężej. Najczęściej mają oni problemy z oddychaniem, a po pewnym czasie w organizmie rozwija się zapalenie płuc. Niewielki procent chorych zmaga się z zespołem niewydolności oddechowej lub niewydolności wielonarządowej. Niestety oba schorzenia mogą doprowadzić do śmierci. Warto również dodać, że każdy przypadek jest inny i tak naprawdę nigdy nie mamy gwarancji, że to samo leczenie u każdego pacjenta przyniesie pożądany efekt.

Naukowcy z całego świata nieustannie prowadzą badania, które pomogą w lepszym zrozumieniu tej choroby. Prace badawcze trwają również nad opracowaniem skutecznego leku oraz ustaleniu tzw. grupy ryzyka, u której koronawirus może doprowadzić do ciężkiego przebiegu oraz powikłań. Aktualnie wiadomo tylko tyle, że pacjenci z chorobami współistniejącymi są narażeni m.in. na zespół niewydolności oddechowej. Kto znajduje się w grupie ryzyka i czym są choroby współistniejące?

Choroby współistniejące - co należy o nich wiedzieć?

Choroby współistniejące to zjawisko, podczas którego u pacjenta występują jednocześnie co najmniej dwa schorzenia. W przypadku wielochorobowości można jednak zauważyć zależność związaną z wiekiem. Najczęściej bywa tak, że im osoba jest starsza, tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że wystąpi u niej więcej niż jedno schorzenie.

Koronawirus a choroby współistniejące - jak kształtuje się ta zależność? Okazuje się, że na ciężki przebieg koronawirusa są narażone osoby po 65. roku życia z wielochorobowością. Nie jest to jednak reguła, ponieważ rozwój wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak: choroby układu krążenia, otyłość i cukrzyca sprawia, że młodsze grupy wiekowe również znajdują się w grupie ryzyka. W tym przypadku niezbędna jest jednak regularna diagnostyka, pomagająca wykryć np. cukrzycę. Niestety nie wszystkie osoby są tego świadome, że choroby cywilizacyjne są bardzo podstępne i często nie dają żadnych objawów, a gdy pojawią się jakieś symptomy - na pomoc bywa już za późno.

Choroby współistniejące a COVID-19: większe ryzyko powikłań przy COVID-19 występuje u osób z:

Zobacz też: Koronawirus a astma – jak osoby chore powinny chronić się w czasie pandemii?

Jak zwiększyć swoje szanse w walce z koronawirusem?

Osoby z chorobami współistniejącymi powinny w miarę możliwości prowadzić zdrowy tryb życia. Kluczowa w tym przypadku jest dobrze zbilansowana dieta bogata w błonnik, witaminy i oksydanty oraz regularna aktywność fizyczna. W przypadku osób po 65. roku życia pomocny może okazać się nordic walking.

Nie można również zapominać o częstym i dokładnym myciu rąk po każdym wyjściu z domu. W trakcie zakupów oraz przebywania w zatłoczonych miejscach należy utrzymywać bezpieczny odstęp (około 2 metrów) od innych, nosić maseczkę i unikać dotykania twarzy. Osoby z chorobami współistniejącymi powinny bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. Nie mogą zapominać również o regularnym przyjmowaniu leków.

Zobacz też: Pacjenci onkologiczni a koronawirus [webinar]

Ubezpieczenie na życie a koronawirus - o czym warto wiedzieć?

Wiele osób z prywatnym ubezpieczeniem na zdrowie i życie aktualnie zadaje sobie pytanie: czy dodatkowa polisa jest ważna w przypadku zachorowania na koronawirusa. Okazuje się jednak, że wiele ubezpieczycieli nie zapewnia swoim klientom ochrony w sytuacji, gdy zostanie ogłoszona epidemia. Mowa tu o polisie na zdrowie i życie. Jeśli więc pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane z zakresem świadczenia, należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie a pobyt w szpitalu

W związku z obecnie panującą sytuacją część towarzystw ubezpieczeniowych oferuje swoim potencjalnym klientom polisy z dodatkowym ubezpieczeniem na wypadek pobytu w szpitalu, które obejmują ubezpieczonego ochroną także w przypadku zarażenia się koronawirusem.

Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu dostępne w Nationale-Nederlanden zapewnia wsparcie finansowe za czas spędzony w placówce medycznej.

Nie da się ukryć, że ubezpieczenie na życie działające również w przypadku pobytu w szpitalu jest ogromnym wsparciem. Jednak w związku z obowiązującym aktualnie stanem epidemii nie można zapominać o profilaktyce w walce z koronawirusem. Jak już wcześniej wspomniano, COVID-19 może spowodować ogromne zmiany w organizmie, nawet u osoby, która nie jest obciążona chorobami współistniejącymi.

Zobacz też: Choroba Hashimoto – objawy i leczenie. Hashimoto a koronawirus

 

Zespół Nationale-Nederlanden 19.01.2021