Choroby serca – jakie są przyczyny i objawy?

Choroby serca są jednymi z najczęściej występujących wśród Polaków. Prowadzą do zaburzenia funkcjonowania całego organizmu. Aby ograniczyć ryzyko ich wystąpienia, powinieneś zadbać o aktywność fizyczną i zdrową dietę.

Choroby serca oddziałują na funkcjonowanie całego organizmu – chore serce uniemożliwia działanie wszystkich narządów. Ze względu na rozpowszechnienie tych chorób, powinieneś rozważyć ubezpieczenie na życie, które ułatwi i usprawni Ci proces leczenia.

Serce to główny element układu krążenia. Jego praca opiera się na zasadzie pompy, która rozprowadza krew po całym ciele, warunkując tym samym odżywienie i dotlenienie wszystkich komórek. Choroby serca stanowią jedną z najczęstszych przyczyn śmierci Polaków. W profilaktyce ważną rolę odgrywa odpowiednia dieta i aktywność ruchowa.

Choroby serca – przykłady

Choroby serca w krajach wysokorozwiniętych od wielu lat są najczęstszą przyczyną zgonów. Część chorób ma charakter wrodzony, a inne nabyty w toku życia. Jakie są najpowszechniejsze choroby serca? Wymienić tu można:

  • chorobę wieńcową – chorobę niedokrwienną serca,
  • zawał serca,
  • zaburzenia rytmu serca, np. bradykardia, arytmia, tachykardia,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • niewydolność mięśnia sercowego,
  • wady wrodzone serca, np. zwężenie aorty, ubytek przegrody międzykomorowej, zarośnięcie zastawki trójdzielnej.
 
 

Ubezpiecz się w razie poważnego zachorowania

  • pieniądze na leczenie m.in. w przypadku bakteryjnego zapalenia mózgu oraz innych poważnych chorób (np. zawał, udar)
  • konsultacje ze specjalistami, badania laboratoryjne i rehabilitacja
     
Dowiedz się więcej

Przyczyny chorób serca

Choroby serca uważane są za jedną z chorób cywilizacyjnych – do ich powstania przyczynia się w dużej mierze życie w pośpiechu i stres. Ogromną rolę odgrywa czynne i bierne narażenie na dym tytoniowy. Następnie alkohol oraz nieracjonalna dieta, bogata w syntetyczne tłuszcze i rafinowany cukier. Czynniki te powodują wzrost ciśnienia tętniczego krwi i powstawanie blaszek miażdżycowych, które z kolei w dużej mierze odpowiadają za niedotlenienie i przerost mięśnia sercowego.

Serce to niezwykle wrażliwy organ, którego pracę zaburzyć mogą także inne schorzenia. Bezpośrednio z chorobami serca wiążą się otyłość i cukrzyca. Ważnymi determinantami są też wiek i płeć. Specjaliści informują, że kobiety chorują częściej niż mężczyźni, przy czym w późniejszym wieku.

Zobacz też: Wzrost ciśnienia po zachorowaniu na COVID-19 - co robić? Profilaktyka zakażenia koronawirusem dla osób z nadciśnieniem

Objawy chorób serca

Najbardziej charakterystyczne objawy chorób serca to ból w klatce piersiowej i kołatanie serca. Ból ma charakter dławicowy i związany jest z niedokrwieniem mięśnia sercowego – spowodowany dysproporcją między zapotrzebowaniem a podażą tlenu. Opisywany jest zazwyczaj jako uczucie pieczenia, ściskania, gniecenia w klatce piersiowej. Dolegliwości bólowe zazwyczaj związane są z zawałem serca. W tym przypadku odczuwane są początkowo w okolicach mostka i promieniują w stronę ramion i szczęki. Krótkotrwale utrzymujące się (do 10 minut) mogą świadczyć o dusznicy bolesnej. Kołatanie serca to zaburzenie rytmu jego pracy, które tłumaczy się jako silnie odczuwane, przyspieszone bicie. Oprócz chorób serca pojawić się może jako reakcja na silny stres, zbyt obfity posiłek czy nadmierny wysiłek fizyczny.

Kolejnym objawem chorego serca jest zmęczenie. Notowany w ciągu dnia spadek energii – ogólnej wydolności organizmu – występuje przede wszystkim w przebiegu zapalenia mięśnia sercowego. Mimo iż duszność jest typowym symptomem chorób układu oddechowego, to jej pojawienie się może świadczyć o niewydolności układu sercowo-naczyniowego. Choroby serca miewają także objawy skórne. Są nimi zasinienia i obrzęki lokalizujące się zwłaszcza w obrębie kończyn dolnych. Zwykle związane są z niewydolnością mięśnia sercowego, spowodowaną zaburzoną funkcją prawej komory serca oraz niektórymi wadami zastawkowymi serca. Schorzenia serca mogą powodować także częste omdlenia i zasłabnięcia.

Wszystkie objawy chorób serca są niepokojące i powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Dokładnie przeprowadzony wywiad, badanie przedmiotowe i ewentualnie inne pozwolą wykluczyć lub potwierdzić obecność choroby serca.

Choroby serca – jak możesz sobie pomóc?

Ubezpieczenie na życie może być dobrym zabezpieczeniem na wypadek zachorowania na chorobę serca. Ubezpieczenie możesz rozszerzyć o pakiety dodatkowe. Zapewnią Ci pomoc w kwocie nawet do miliona złotych, gdy będziesz niezdolny do samodzielnego życia lub pracy. Podstawowe ubezpieczenie da wsparcie finansowe Twoim bliskim na wypadek Twojej śmierci. Jest to bardzo ważne, biorąc pod uwagę dużą śmiertelność przy omawianych schorzeniach. 

Możesz rozważyć też ubezpieczenie z pakietem na wypadek poważnego zachorowania. Usprawni on proces diagnostyczno-terapeutyczny – zapewni Ci dostęp do konsultacji medycznych i badań specjalistycznych, abyś jak najszybciej powrócił do zdrowia. Oferujemy dwa warianty umowy na wypadek poważnych chorób: podstawowy (obejmuje 13 jednostek chorobowych) oraz rozszerzony (34 jednostki chorobowe), wśród których znajduje się zawał serca.

Zespół Nationale-Nederlanden 18.05.2020