Pompa insulinowa – co to jest? Jak działa?

Pompa insulinowa to urządzenie, które ułatwia chorym na cukrzycę podawanie insuliny i pozwala lepiej kontrolować chorobę

Terapia przy pomocy pompy insulinowej ma wiele zalet, a jej stosowanie przynosi osobie chorej więcej korzyści niż pojedyncze wstrzyknięcia insuliny przy pomocy pena. Urządzenie szczególnie dobrze sprawdza się u dzieci, ponieważ zapobiega nagłym zmianom poziomu glukozy we krwi, ułatwia dawkowanie leku i dostosowuje ilość insuliny do potrzeb. Zredukowana zostaje także liczba ukłuć, co w przypadku najmłodszych ma ogromne znaczenie. Pompa insulinowa dla dzieci pozwala w pełni cieszyć się dzieciństwem, mimo choroby.

Co to jest pompa insulinowa?

Pompa insulinowa jest urządzeniem wykorzystywanym w leczeniu cukrzycy. Dzięki niej osoba chora otrzymuje ciągłe wstrzyknięcia insuliny, bez konieczności wykonywania wkłuć kilka razy dziennie. Takie rozwiązanie zapobiega także nagłym wahaniom stężenia cukru we krwi, ponieważ dawka leku jest ściśle dostosowana do potrzeb pacjenta. Pompa insulinowa dla dzieci i dorosłych to alternatywne rozwiązanie dla penów insulinowych. Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje pomp insulinowych:

  • osobista pompa insulinowa – urządzenie jest połączone z ciałem przy pomocy drenu i cienkiej igły umieszczonej pod skórą,
  • wszczepialna pompa insulinowa – urządzenie jest wszczepione pod skórę.

Pompa insulinowa dla dzieci i dorosłych ma rozmiar przeciętnego telefonu komórkowego. Z łatwością można ukryć ją w kieszeni, przy pasku lub pod bluzką, dlatego jest całkowicie niewidoczna i nie wzbudza zainteresowania osób postronnych.

Dla kogo przeznaczona jest pompa insulinowa?

Pompa insulinowa przeznaczona jest dla osób z cukrzycą, które muszą przyjmować insulinę. Urządzenie wskazane jest szczególnie wtedy, gdy:

  • pacjent jest aktywny fizycznie,
  • pacjent ma nieregularny tryb życia,
  • choroba nie jest ustabilizowana, mimo wykonywania regularnych wstrzyknięć,
  • pojawiły się powikłania cukrzycy,
  • stężenie cukru we krwi jest wysokie w godzinach porannych,
  • kobieta chora na cukrzycę zajdzie w ciążę,
  • pacjent boi się częstych wkłuć.

Największym zainteresowaniem cieszy się pompa insulinowa dla dzieci i osób młodych. Nie tylko z powodu refundacji. Urządzenie pozwala im prowadzić normalny tryb życia i zmniejsza ryzyko powikłań choroby.

Zobacz też: Cukrzyca a ubezpieczenie na życie

Jak działa pompa insulinowa?

Pompa insulinowa naśladuje działanie trzustki. Lekarz programuje urządzenie tak, aby stale wstrzykiwało pacjentowi odpowiednią dawkę insuliny co kilka minut (tzw. baza). Dodatkowo ustala bolus dodatkowy, który wstrzykiwany jest po spożytym posiłku lub w razie potrzeby. Na rynku dostępne są także najnowsze pompy insulinowe z pomiarem cukru w czasie rzeczywistym, co jeszcze precyzyjniej pozwala dopasować dawkę leku i zapobiegać nagłym wahaniom stężenia glukozy we krwi.

Ile kosztuje pompa insulinowa?

Cena pompy insulinowej jest wysoka i to właśnie z tego powodu nie każda chora osoba może sobie pozwolić na ten rodzaj terapii. Samo urządzenie kosztuje od 4 do kilkunastu tysięcy złotych (najnowsza pompa insulinowa z pomiarem cukru jest jeszcze droższa), a do tego dochodzi jeszcze koszt oprzyrządowania, które trzeba systematycznie wymieniać.

O możliwość leczenia pompą insulinową nie musisz się martwić, gdy masz ubezpieczenie na wypadek cukrzycy . Wsparcie finansowe, które zapewniamy w ramach polisy, możesz przeznaczyć na zakup urządzenia i niezbędnego oprzyrządowania. Dzięki zmianie sposobu leczenia nie będziesz musiał przez cały czas myśleć o chorobie, wstrzyknięciach insuliny i pomiarach cukru.

Natomiast pompa insulinowa dla dzieci jest refundowana do momentu ukończenia 26. roku życia. Podobnie oprzyrządowanie. Po tym czasie zestawy infuzyjne i zbiorniki na insulinę są objęte częściową refundacją (dopłata wynosi 30% ceny).

Zespół Nationale-Nederlanden 18.05.2020