Stopa cukrzycowa – co to jest? Leczenie

Stopa cukrzycowa to zespół dolegliwości, który pojawia się u osób z nieprawidłowo leczoną cukrzycą. Zobacz, jakie są pierwsze objawy.

Szacuje się, że stopa cukrzycowa dotyczy nawet 10% chorych na cukrzycę. Ryzyko jej wystąpienia wzrasta u osób, u których stwierdzono zaniki mięśni, zrogowacenia i pęknięcia skóry. Do czynników predysponujących zalicza się także nawracające uszkodzenia mechaniczne i brak odpowiedniej higieny.

Co to jest stopa cukrzycowa?

Stopa cukrzycowa to zespół charakterystycznych dolegliwości ze strony kończyny dolnej, na które narażone są osoby chorujące na cukrzycę. Jest to jedno z groźniejszych powikłań tej choroby, które może prowadzić nawet do amputacji nogi, a tym samym do niepełnosprawności i pogorszenia się jakości życia.

Przyczyny stopy cukrzycowej

Główną przyczyną stopy cukrzycowej jest nieleczona lub nieodpowiednio leczona cukrzyca typu 1 lub 2. Utrzymujące się przez dłuższy czas podwyższone stężenie glukozy we krwi prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych i włókien nerwowych w stopach. W efekcie tkanki są niedotlenione. Dlatego gdy dojdzie do ich uszkodzenia (nawet z pozoru niegroźnego podrażnienia naskórka), rany nie goją się i są podatne na zakażenie.

Natomiast uszkodzenie włókien nerwowych skutkuje tym, że pojawiają się zaburzenia czucia. Dlatego osoba chora nie odczuwa bólu, gdy się zrani lub oparzy. Taka sytuacja naraża ją na pogłębianie się uszkodzeń stopy.

Jakie są objawy stopy cukrzycowej?

Początki stopy cukrzycowej mogą zostać przez chorego niezauważone. Pierwsze objawy to zwykle uczucie drętwienia i mrowienia w stopie, a także zaburzenia czucia temperatury, ucisku i bólu. Dochodzi także do osłabienia napięcia w mięśniach, dlatego kończyna dolna może ulec zniekształceniom. Gdy schorzenie się rozwija, pojawiają się inne objawy stopy cukrzycowej:

 • deformacja kości i paznokci,
 • opuchlizna stopy,
 • zasinienie skóry,
 • trudno gojące się rany,
 • pojawienie się owrzodzeń na stopie,
 • odciski,
 • pogorszenie stanu naskórka (skóra jest sucha, popękana i łuszczy się),
 • martwica tkanek.

Objawy stopy cukrzycowej dotyczą przede wszystkim części grzbietowej i podeszwowej stopy.

Leczenie i pielęgnacja stopy cukrzycowej

Na leczenie stopy cukrzycowej składa się wyrównanie stężenia cukru we krwi oraz odpowiednia pielęgnacja skóry. Osoba chora musi mieć zmieniony sposób terapii. Oznacza to, że trzeba włączyć insulinoterapię lub zmodyfikować dotychczasowe dawki leku.

Pielęgnacja stopy cukrzycowej polega natomiast na stosowaniu odpowiednich opatrunków na owrzodzenia i trudno gojące się rany. Jeżeli doszło do ich zakażenia, konieczna jest antybiotykoterapia. Pacjenci, u których pojawiła się martwica, powinni przejść zabieg chirurgiczny, który polega na wycięciu martwych tkanek.

Leczenie stopy cukrzycowej jest bardzo trudne i nie zawsze przynosi oczekiwany efekt. Często martwica postępuje i konieczna jest amputacja kończyny. To z kolei wiąże się z pobytem w szpitalu, długotrwałą rehabilitacją, niepełnosprawnością i niezdolnością do dalszej pracy. Jeżeli chorujesz na cukrzycę, możesz zabezpieczyć się przed utratą środków do życia oraz zapewnić sobie opiekę medyczną. Wsparcie w walce z chorobą zapewni Ci ubezpieczenie dla osób chorych na cukrzycę, które rozszerza standardowe ubezpieczenie na życie o pomoc specjalnie dla diabetyków.

Profilaktyka stopy cukrzycowej

Zapobieganie stopie cukrzycowej obejmuje kilka istotnych działań:

 • stosowanie się do zaleceń lekarskich, dotyczących leczenia cukrzycy,
 • codzienna pielęgnacja i higiena stóp,
 • noszenie wygodnego obuwia,
 • unikanie chodzenia boso,
 • uprawianie aktywności fizycznej.

W profilaktyce stopy cukrzycowej ważne jest także dokładne oglądanie skóry i szybkie wdrażanie leczenia otarć czy odcisków.

Zespół Nationale-Nederlanden 18.05.2020