Czym jest neuropatia cukrzycowa? Przyczyny, objawy i leczenie

Neuropatia cukrzycowa jest częstym powikłaniem cukrzycy. Jej objawy są związane z uszkodzeniem nerwów obwodowych.

Neuropatia cukrzycowa jest jednym z powikłań cukrzycy, które dotyczy układu nerwowego, a dokładnie nerwów obwodowych. Jej przyczyną jest podwyższone stężenie glukozy we krwi, a objawy zależą od tego, które włókna nerwowe zostały uszkodzone. Leczenie neuropatii cukrzycowej ma na celu złagodzenie dolegliwości.

Niekiedy możesz spotkać się z terminem: polineuropatia cukrzycowa. Używa się go w sytuacji, gdy uszkodzeniu ulegnie kilka nerwów jednocześnie, co zdarza się bardzo często. Szacuje się, że objawy neuropatii ma 25% chorych na cukrzycę, natomiast w badaniu neurofizjologicznym można ją stwierdzić aż u 90% diabetyków.

Co to jest neuropatia cukrzycowa?

Neuropatia cukrzycowa jest powikłaniem cukrzycy, w wyniku którego dochodzi do uszkodzenia nerwów odpowiedzialnych za czucie, ruch lub pracę narządów wewnętrznych. Przyczyną neuropatii cukrzycowej jest podwyższone stężenie glukozy, które prowadzi do zmian we włóknach nerwowych (dochodzi do zaburzeń procesów energetycznych i biochemicznych), w wyniku czego przestają one spełniać swoją funkcję. Ma to miejsce przede wszystkim u osób z nieleczoną lub nieprawidłowo leczoną cukrzycą.

Do czynników, które przyspieszają rozwój neuropatii cukrzycowej, zalicza się:

Objawy neuropatii cukrzycowej

Objawy neuropatii cukrzycowej zależą w głównej mierze od tego, które nerwy zostały uszkodzone. Najczęściej dotyczą one dystalnych części ciała, czyli dłoni i stóp. Pacjent może zaobserwować:

  • mrowienie palców,
  • pieczenie lub kłucie dłoni i stóp,
  • bóle mięśni kończyn górnych i dolnych,
  • bolesne skurcze mięśni,
  • osłabienie siły mięśni,
  • zaniki mięśni,
  • owrzodzenia na skórze,
  • zaburzenie czucia dotyku, bólu i temperatury.

Zdarza się, że neuropatia cukrzycowa może zająć nerwy odpowiadające za unerwienie narządów wewnętrznych. Wówczas mogą pojawić się objawy ze strony układu pokarmowego (np. problemy trawienne, zaburzenia połykania), sercowo-naczyniowego (np. przyspieszone bicie serca) czy moczowo-płciowego (np. nietrzymanie moczu, zaburzenia erekcji).

Zobacz też: Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi z palca?

Leczenie neuropatii cukrzycowej

Leczenie neuropatii cukrzycowej ma na celu złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości. W tym celu chorym zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwdrgawkowych lub przeciwdepresyjnych. Wsparciem farmakoterapii jest rehabilitacja, fizykoterapia, a także akupunktura. W leczeniu neuropatii cukrzycowej duże znaczenie ma także dobranie odpowiedniej dawki insuliny lub leków przeciwcukrzycowych oraz edukacja pacjenta na temat choroby, powikłań i korzyści płynących ze zmiany stylu życia na zdrowszy.

 
 

Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy

Zapewnij sobie pieniądze, które pozwolą Ci dostosować się do nowej sytuacji w przypadku diagnozy cukrzycy. Dodatkowo oferujemy: konsultacje ze specjalistami oraz refundację leków. 

Sprawdź

Neuropatia cukrzycowa a renta

Osoby, które w wyniku powikłań cukrzycy (w tym neuropatii) utraciły zdolność do wykonywania pracy, mogą ubiegać się o rentę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Aby ją otrzymać, należy spełnić ściśle określone wymagania, a także przejść badanie lekarskie. Musisz jednak pamiętać, że nie każda osoba chora kwalifikuje się do wypłaty tego świadczenia.

Natomiast dodatkowe wsparcie finansowe może otrzymać każdy chory, który wykupił ubezpieczenie Pakiet dla osób chorych na cukrzycę. Dzięki niemu można otrzymać wypłatę świadczenia, gdy dojdzie do powikłań cukrzycy. Jeżeli uniemożliwią one dalszą pracę zawodową, wówczas zostanie przyznana renta wypłacana co miesiąc przez pięć lat. Dodatkowo ubezpieczenie zapewnia pomoc w zorganizowaniu bezpłatnych badań i konsultacji specjalistycznych (m.in. neurologicznych, dietetycznych, chirurgicznych lub okulistycznych).

Zobacz też: Cukrzyca a renta - co należy się chorym na cukrzycę?

Zapobieganie neuropatii cukrzycowej

Neuropatii cukrzycowej można zapobiegać poprzez utrzymywanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Dlatego osoba chora powinna przyjmować leki, wykonywać regularne badania oraz zgłaszać się na wyznaczone kontrole do poradni diabetologicznej. Ważne jest także przestrzeganie zaleceń dietetycznych, aktywność fizyczna i zaprzestanie palenia tytoniu.

Zespół Nationale-Nederlanden 11.08.2020