Czym jest nadciśnienie tętnicze? Objawy, przyczyny i leczenie

Nadciśnienie tętnicze krwi wymaga leczenia. Zobacz, na jakie niepokojące objawy koniecznie powinieneś zwrócić uwagę.

Nadciśnienie tętnicze to stan, w którym ciśnienie krwi utrzymuje się na zbyt wysokim poziomie. Gdy trwa on zbyt długo, może dojść do niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań. Dlatego konieczne jest odpowiednie leczenie. Wyróżnia się nadciśnienie tętnicze pierwotne i wtórne.

Pomiar ciśnienia tętniczego krwi możesz wykonać samodzielnie w domu. Musisz jednak posiadać ciśnieniomierz (automatyczny lub zegarowy). Badanie jest całkowicie bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Aby wynik był miarodajny, powinieneś je przeprowadzić w pozycji siedzącej, z ramieniem opartym na poziomie serca i po krótkim odpoczynku. Wysokie wartości (powyżej 140/90 mmHg) są wskazaniem do skonsultowania się z lekarzem.

Co to jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze to utrzymywanie się podwyższonych wartości ciśnienia tętniczego skurczowego i rozkurczowego. Rozpoznaje się je, gdy wartości te przekraczają 140/90 mmHg. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób. W Polsce dotyka aż 32% dorosłych osób.

Przyczyny nadciśnienia tętniczego

Przyczyny nadciśnienia tętniczego mogą być różne. W większości przypadków nie udaje się ich jednoznacznie ustalić, ponieważ za wzrost ciśnienia krwi odpowiada kilka czynników jednocześnie (rozpoznaje się wówczas pierwotne nadciśnienie tętnicze). Wśród nich główną rolę odgrywają genetyka, środowisko i styl życia – nieodpowiednia dieta (zbyt duża ilość soli), brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu, otyłość, spożywanie dużej ilości alkoholu.

Przyczyny nadciśnienia tętniczego to także niektóre choroby przewlekłe (jest to tzw. wtórne nadciśnienie tętnicze). Najczęściej są to zaburzenia pracy nerek (zapalenie kłębuszków nerkowych, zwężenie tętnicy nerkowej, wodonercze), ale także choroby tarczycy, nadnerczy lub układu nerwowego. Zdarza się, że zbyt wysokie wartości ciśnienia są efektem przyjmowania leków, środków odurzających lub bardzo silnego stresu. U części kobiet obserwuje się także nadciśnienie tętnicze w ciąży.

 
 

Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu

Zapewnij sobie finansową pomoc w przypadku pobytu w szpitalu dłuższym niż 3 dni oraz organizację i pokrycie kosztów wizyt u specjalistów, badań laboratoryjnych i rehabilitacji po wyjściu ze szpitala. 
 

Dowiedz się więcej

Objawy nadciśnienia tętniczego

Objawy nadciśnienia tętniczego przez długi czas mogą w ogóle nie występować. Pierwsze dolegliwości pojawiają się dopiero wtedy, gdy na skutek nieprawidłowych wartości ciśnienia krwi dojdzie do uszkodzenia tkanek lub narządów wewnętrznych. Wczesne wykrycie nadciśnienia tętniczego jest możliwe tylko dzięki regularnym pomiarom przy pomocy ciśnieniomierza.

Objawy choroby, które powinny skłonić Cię do wykonania badań i konsultacji z lekarzem, to:

 • częste bóle głowy,
 • problemy ze snem,
 • łatwe męczenie się podczas wysiłku fizycznego,
 • nadmierna pobudliwość i rozdrażnienie,
 • zaczerwienienie skóry na twarzy i szyi,
 • uderzenia gorąca,
 • pogorszenie samopoczucia.

Niekiedy zdarzają się objawy nadciśnienia tętniczego, takie jak: krwotok z nosa, uczucie kołatania serca, duszność oraz ból w klatce piersiowej. Ma to miejsce przy bardzo wysokich wartościach ciśnienia krwi.

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?

Jeśli pojawiły się u Ciebie objawy nadciśnienia tętniczego lub otrzymałeś nieprawidłowe wyniki w domowych pomiarach ciśnienia, powinieneś udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Stan ten wymaga wdrożenia odpowiedniej terapii, ponieważ zagraża zdrowiu, a nawet życiu. Leczenie obejmuje metody farmakologiczne i niefarmakologiczne. To drugie leczenie nadciśnienia tętniczego obejmuje zmianę stylu życia. Chory powinien:

 • rozpocząć codzienną aktywność fizyczną,
 • zrezygnować z nałogów,
 • zmniejszyć masę ciała,
 • unikać stresujących sytuacji,
 • zadbać o odpowiednią dietę.

Dieta przy nadciśnieniu tętniczym polega na wprowadzeniu do jadłospisu zdrowych tłuszczów roślinnych, świeżych warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych. Unikaj soli, czerwonego mięsa, a także dań przetworzonych i produktów powszechnie uznawanych za niezdrowe.

Z kolei farmakologiczne leczenie nadciśnienia tętniczego polega na stosowaniu doustnych środków. Wśród nich znajdują się leki moczopędne, blokujące enzym konwertujący angiotensynę, beta-blokery oraz blokery kanału wapniowego. Chory powinien przyjmować je do końca życia.

Powikłania nadciśnienia tętniczego

Nieleczone nadciśnienie tętnicze może mieć poważne skutki dla zdrowia i życia. Dotyczą one wielu narządów i układów ludzkiego organizmu. Najczęściej jednak powikłania choroby obejmują układ krążenia, układ nerwowy, a także nerki.

Możliwe powikłania nadciśnienia tętniczego to:

 • niewydolność nerek,
 • niewydolność mięśnia sercowego,
 • przerost lewej komory serca,
 • zmiany w siatkówce oka (retinopatia nadciśnieniowa),
 • udar mózgu.

Powikłania nadciśnienia tętniczego mogą wiązać się z częstą i długotrwałą hospitalizacją, a także utratą zdolności do pracy. Warto, abyś ubezpieczył swoje finanse na tę ewentualność i wykupił ubezpieczenie na wypadek leczenia szpitalnego.

Zespół Nationale-Nederlanden 11.08.2020