Aktywność fizyczna – co to jest? Co daje?

Co to właściwie jest aktywność fizyczna? Dlaczego warto wykorzystać ruch i ulubioną aktywność do utrzymania się w dobrej formie fizycznej?

Aktywność fizyczna i zdrowie są ze sobą powiązane. Ciało człowieka jest stworzone do aktywności ruchowej, a tolerancja obciążenia podczas wysiłku stanowi jedną z najpopularniejszych metod diagnostycznych w kardiologii. Siedzący tryb życia może potęgować ryzyko wystąpienia wielu typowych dla naszej cywilizacji schorzeń, m.in. chorób układu sercowo-naczyniowego oraz otyłości. Ciągły brak aktywności fizycznej powoduje ogólne pogorszenie wydolności organizmu, ma negatywny wpływ na skuteczność przemiany materii oraz szereg innych procesów zachodzących w organizmie. Współczesny tryb życia sprawia, że większość ludzi rusza się zbyt mało. Jest wiele przyjemnych sposobów na intensyfikację regularnej aktywności ruchowej, typowa aktywność sportowa to nie wszystko. Warto wiedzieć, że, niezależnie od wieku, utrzymanie dobrej formy to jeden z podstawowych elementów jakości życia.

Co to jest aktywność fizyczna?

Aktywność ruchowa, czy inaczej fizyczna, to zakres czynności, z którymi każdy ma do czynienia w życiu codziennym. Z kolei wydolność fizyczna to zdolność do tolerancji wysiłku, jaki powoduje aktywność. Pozwala określić poziom kondycji i stopień wydolności serca każdego człowieka. 

Pogarszająca się wydolność, wywołująca problem z szybką regeneracją po wysiłku i poczucie gwałtownie narastającego zmęczenia nawet podczas lekkiej aktywności, świadczy o chorobie ograniczającej zdolność do aktywności ruchowej. Może to prowadzić do uszczerbku na zdrowiu i innych niepożądanych zdarzeń. Przed konsekwencjami finansowymi takich sytuacji można zabezpieczyć się ubezpieczeniem na życie w wersji podstawowej lub z dodatkami zapewniającymi jeszcze większe wsparcie. Ale profilaktycznie i tak warto pokusić się o stopniowe zwiększanie aktywności fizycznej. 

Zobacz też: Uszczerbek na zdrowiu - czym jest i jakie są świadczenia? 

Ogólna odpowiedź na pytanie, czym jest aktywność fizyczna, zamyka się właściwie w następującej definicji: jest to ruch ciała spowodowany skurczami mięśni szkieletowych, w trakcie którego zużycie energii przekracza tzw. poziom energii spoczynkowej, czyli zużywamy więcej kalorii niż w trakcie snu czy oglądania telewizji. Aktywnością fizyczną można określić aktywność ruchową związaną z przemieszczaniem się, np. spacer czy wchodzenie po schodach, aktywność związaną z obowiązkami domowymi oraz sportową i rekreacyjną aktywność ruchową, jak gra w piłkę czy taniec. 

Współczynnik aktywności fizycznej

W teorii związanej z fizjologią żywienia stosuje się specjalne parametry pozwalające określić wydatek energetyczny organizmu i ogólny współczynnik aktywności fizycznej. Na ich podstawie można oszacować zapotrzebowanie energetyczne w kcal. W taki sposób dobiera się intensywność aktywności fizycznej i kaloryczność diety do celu, jaki zamierza się osiągnąć. Do najważniejszych współczynników należą:

  • PPM (Podstawowa Przemiana Materii) – mierzona w kcal, określa ilość energii, jaką organizm musi zużyć na podstawową aktywność życiową, aby utrzymać funkcjonowanie wszystkich narządów, układów i czynności życiowych. Wartość podaje się najczęściej w kcal/kg masy ciała /dobę.
  • CPM (Całkowita Przemiana Materii) – wartość określająca dzienne zużycie kalorii, z uwzględnieniem tzw. Swoiście Dynamicznego Działania Pokarmu (SDDP) oraz dobowej aktywności fizycznej. Do obliczeń stosuje się wyniki pomiarów z urządzeń monitorujących aktywność, jak popularne sportowe zegarki czy opaski. 
  • Współczynnik aktywności fizycznej – który wyznacza się jako stosunek CPM do PPM. Służy do klasyfikacji aktywności fizycznej ludzi, począwszy od osób ekstremalnie nieaktywnych o ograniczonej zdolności ruchowej, aż do pracowników fizycznych i wyczynowych sportowców.

Co daje aktywność fizyczna?

Aktywność fizyczna to nie tylko narzędzie do walki z otyłością. Dobra forma znacznie podnosi samoocenę, wydolność i ogólne zdrowie psychiczne. Badania wskazują, że społeczeństwa aktywne ruchowo osiągają wyższą średnią długość życia. Mimo że w trakcie intensywnej zabawy i ćwiczeń zdarzają się wypadki (przed skutkami których można zabezpieczyć dzieci choćby dedykowanym ubezpieczeniem dla dziecka), to budowanie formy i sportowego sposobu myślenia wśród najmłodszych przynosi wiele korzyści w późniejszych latach. Dobra kondycja to także ogromny kapitał w życiu dorosłym i w wieku seniorskim. Ludzie, którzy dbają o kondycję, dłużej cieszą się samodzielnym życiem, bez uciążliwych i ograniczających ich aktywność schorzeń. Na wszelki wypadek warto oczywiście zabezpieczyć się popularnym ubezpieczeniem NNW, ale, jak to się mówi, najgorsze wypadki i tak zdarzają się w domu.

Zespół Nationale-Nederlanden 18.05.2020