Ubezpieczenie roweru – czy obejmuje również akcesoria rowerowe?

Rower to nie tylko rama i koła, instalujemy do niego dodatkowe wyposażenie, jak przyczepki, foteliki czy oświetlenie. Te rzeczy nie należą do najtańszych i niestety często to właśnie one padają łupem złodziei. Odpowiadamy na pytanie, czy ubezpieczając rower, możemy ubezpieczyć również wyposażenie dodatkowe.

Zabezpieczamy rower przed kradzieżą atestowanymi zamknięciami, a mimo to możemy paść ofiarą złodzieja. Na szczęście rower może być ubezpieczony, dzięki temu po kradzieży roweru (również z wyposażeniem dodatkowym) możesz kupić nowy rower i dokupić brakujące akcesoria. Jakie są warunki tego ubezpieczenia i które elementy wyposażenia roweru objęte są ochroną?

Wyposażenie roweru i hulajnogi elektrycznej

Zacznijmy od podstaw, czyli od tego, jakie wyposażenie możemy, a jakie musimy zainstalować w swoim rowerze. Żeby wyjechać na drogę publiczną, Twój rower musi posiadać przepisowe oświetlenie i dzwonek. Pamiętajmy, że nie każdy sprzęt wyposażony jest od razu w błotniki, oświetlenie czy bagażnik. Rowery MTB, crossowe i szosowe nie posiadają tych elementów, gdy wyjeżdżamy ze sklepu. Wyjątek stanowią tutaj rowery miejskie i trekkingowe, które pełne wyposażenie mają zwykle w standardzie. Aby ułatwić Ci zadanie, przygotowaliśmy listę wyposażenia, które jest niezbędne dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy.

Akcesoria do roweru:

  • podpórka, 
  • błotniki,
  • bagażnik,
  • oświetlenie,
  • dzwonek,
  • kask.

Rodzice maluchów do tej listy muszą dopisać fotelik lub przyczepkę do roweru. Tego typu akcesoria rowerowe dla dzieci są bardzo drogie. Za atestowany fotelik trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych, natomiast ceny przyczepek można liczyć nawet w tysiącach. Właśnie dlatego warto je ubezpieczyć wraz z rowerem. 

W przypadku hulajnogi elektrycznej lista jest nieco krótsza. Do niej również instalujemy dzwonek, warto mieć też dobre lusterko wsteczne i uchwyt na smartfon. W sklepach z hulajnogami znajdziemy również torby montowane na kierownicy, ale tego typu wyposażenia nie możesz ubezpieczyć. Możesz natomiast ubezpieczyć swój kask, hulajnogi rozwijają duże prędkości, dlatego kask z wysoką ochroną jest niezbędny. 

Co, gdy ulegnę wypadkowi na hulajnodze lub rowerze? 

Gdy wybierzesz polisę dla rowerzysty i na dwa koła wraz z pakietem na wyposażenie, wówczas otrzymasz od nas pełne wsparcie. Co kryje się pod tym stwierdzeniem? Po wypadku skontaktuj się z nami, przyślemy pomoc medyczną i pomożemy w organizacji wizyt po zdarzeniu. Wypłacimy Ci świadczenie z tytułu NNW oraz odszkodowanie za zniszczony sprzęt. Nie tylko za rower lub hulajnogę elektryczną, lecz także zniszczone podczas zdarzenia akcesoria takie jak kask rowerowy czy fotelik lub przyczepka. Co więcej, jeśli zdarzy się, że niechcący uszkodzisz sprzęt innej osoby i będziesz zobowiązany do pokrycia kosztów naprawy, wówczas zapewnimy niezbędną pomoc w ramach ubezpieczenia OC. 

Jak ubezpieczyć akcesoria do roweru i hulajnogi elektrycznej?

Możesz zrobić to, nie wychodząc z domu. Za pomocą zamieszczonego na naszej stronie formularza wybierzesz rodzaj ubezpieczenia i opcje dodatkowe. Jaka jest największa zaleta ubezpieczenia roweru z wyposażeniem i hulajnogi elektrycznej? Polisa obejmuje nie tylko te akcesoria do roweru, których używasz obecnie. Podczas trwania umowy możesz je wymieniać i kupować nowe – ochrona działa przez cały czas. Nawet jeśli dziś jeszcze nie potrzebujesz przyczepki dla dziecka to gdy zakupisz ją w przyszłości, ubezpieczenie wyposażenia roweru będzie ją obejmować. 

Kiedy nie będziemy mogli wypłacić Ci odszkodowania? W sytuacji, gdy rower lub hulajnoga nie będą prawidłowo zabezpieczone przed kradzieżą. Kiedy sprzęt i wyposażenie posłużą do uprawiania sportów ekstremalnych np. downhillu lub dirt jumpingu. Kiedy wypadek lub kradzież będą miały miejsce poza granicami Polski – dla rowerowych globtroterów mamy specjalne ubezpieczenie turystyczne.

Zespół Nationale-Nederlanden 25.04.2022