Koronawirus a nadciśnienie tętnicze – jak wysokie ciśnienie wpływa na przebieg COVID-19?

Osoby, które chorują na nadciśnienie tętnicze, znajdują się w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19. Zobacz, jak uniknąć zakażenia.

Zaobserwowano, że nadciśnienie tętnicze może mieć wpływ na przebieg i rokowania infekcji wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Ze względu na podwyższone ryzyko powikłań, pacjenci z podwyższonym ciśnieniem krwi powinni zachować szczególne środki ostrożności. Podpowiadamy, na jakie objawy powinieneś zwrócić uwagę.

Badaczom udało się ustalić, dla jakich osób koronawirus SARS-CoV-2 jest szczególnie niebezpieczny. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby starsze i z obniżoną odpornością, ale na ciężki przebieg COVID-19 są narażeni także pacjenci z cukrzycą, schorzeniami układu oddechowego i chorobami układu krążenia, w tym z nadciśnieniem tętniczym.

Samoistne i wtórne nadciśnienie tętnicze – różnice

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą układu krążenia, która charakteryzuje się utrzymywaniem wysokich wartości ciśnienia tętniczego krwi (co najmniej 140/90 mmHg). Taki stan zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu i prowadzi do wielu groźnych dla zdrowia powikłań (m.in. uszkodzenia nerek, narządu wzroku, mięśnia sercowego, a także udaru mózgu). Każdego roku schorzenie rozpoznaje się u coraz większej liczby osób. Ze względu na przyczyny nadciśnienia tętniczego, schorzenie dzieli się na:

 • samoistne (pierwotne) nadciśnienie tętnicze,
 • wtórne nadciśnienie tętnicze.

Pierwotne nadciśnienie tętnicze jest spowodowane nakładającymi się na siebie czynnikami genetycznymi i środowiskowymi. Schorzenie rozwija się przede wszystkim u osób otyłych, prowadzących siedzący tryb życia, narażonych na długotrwały stres oraz palących papierosy. Nie bez znaczenia jest także dieta bogata w sól, tłuszcze zwierzęce i wysoko przetworzone produkty. Z kolei wtórne nadciśnienie tętnicze jest skutkiem procesów chorobowych toczących się w innych układach i narządach. Na jego wystąpienie narażone są osoby z zapaleniem kłębuszków nerkowych, nefropatią cukrzycową, wodonerczem, nowotworami nerek, schorzeniami neurologicznymi, chorobami nadnerczy i tarczycy. Co ważne, również niektóre leki mogą powodować wzrost ciśnienia tętniczego.

Objawy nadciśnienia tętniczego przez bardzo długi czas mogą w ogóle nie występować. Nieprawidłowe wartości ciśnienia możesz wykryć tylko dzięki wykonywaniu regularnych pomiarów, także samodzielnie w domu przy pomocy ciśnieniomierza. Dolegliwości, które powinny Cię zaniepokoić, to: częste bóle głowy, mniejsza tolerancja wysiłku, krwotoki z nosa, zaburzenia widzenia oraz ból w klatce piersiowej.

Zobacz też: Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy

Wsparcie w leczeniu nadciśnienia tętniczego

Leczenie nadciśnienia tętniczego obejmuje farmakoterapię oraz prowadzenie zdrowego stylu życia. Chorzy już do końca życia muszą przyjmować doustne leki obniżające ciśnienie oraz dokonywać codziennych pomiarów ciśnienia. Ważne są także regularne kontrole u kardiologa i innych specjalistów (m.in. okulisty), ponieważ choroba nadciśnieniowa może powodować powikłania ze strony innych układów.

Niefarmakologiczne leczenie nadciśnienia tętniczego obejmuje:

 • regularną aktywność fizyczną,
 • utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
 • ograniczenie spożycia soli i tłuszczów zwierzęcych,
 • włączenie do diety świeżych warzyw i owoców, ryb, błonnika i produktów pełnoziarnistych.

Nagłe skoki ciśnienia tętniczego oraz utrzymujące się wysokie wartości (mimo terapii) wymagają leczenia szpitalnego. W takiej sytuacji może przydać się nasze ubezpieczenie na wypadek leczenia szpitalnego działające także w przypadku trafienia do szpitala z objawami zakażenia koronawirusem. Jako ubezpieczony otrzymasz wówczas pieniądze, jeżeli pobyt w szpitalu będzie trwał nie krócej niż 2 dni.

 
 

Ubezpiecz się w razie poważnego zachorowania

 • pieniądze na leczenie m.in. w przypadku bakteryjnego zapalenia mózgu oraz innych poważnych chorób (np. zawał, udar)
 • konsultacje ze specjalistami, badania laboratoryjne i rehabilitacja
   
Dowiedz się więcej

Czy nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko zgonu z powodu koronawirusa?

Nadciśnienie tętnicze jest zaliczane do chorób, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu i powikłań (w tym zgonu) infekcji koronawirusem. Taka sytuacja jest spowodowana nie tylko uszkodzeniem układu krwionośnego (a często też innych narządów wewnętrznych) na skutek wysokich wartości ciśnienia. Często takie osoby obciążone są jeszcze innymi chorobami (np. otyłością lub cukrzycą), a ponadto są w podeszłym wieku.

Niezmiernie ważne jest, aby osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze ściśle stosowały się do zaleceń lekarza oraz kontynuowały terapię. Konieczne są także codzienne pomiary ciśnienia krwi oraz niezwłoczne informowanie lekarza o niepokojących objawach. Jako pacjent z nadciśnieniem tętniczym powinieneś również wiedzieć, jak uniknąć zakażenia koronawirusem.

Koronawirus a nadciśnienie – jak uniknąć choroby COVID-19?

Najważniejsze zasady dotyczące tego, jak uniknąć zakażenia koronawirusem, to:

 • przestrzeganie higieny rąk,
 • zachowanie bezpiecznego dystansu społecznego,
 • unikanie przebywania w zatłoczonych miejscach,
 • zasłanianie ust i nosa maską w miejscach publicznych,
 • dezynfekowanie rąk podczas pobytu poza domem.

Konieczne jest śledzenie oraz przestrzeganie oficjalnych komunikatów wydawanych przez Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia.

Skontaktuj się z naszym Przedstawicielem, jeśli chcesz dodatkowo zabezpieczyć się na wypadek pobytu w szpitalu w związku z zachorowaniem wywołanym wirusem COVID-19.

Zespół Nationale-Nederlanden 22.02.2021