Poziom glukozy we krwi – jaka jest norma?

Poziom glukozy we krwi to jedno z podstawowych badań. Dowiedz się, co oznacza wysoki i niski cukier.

Regulacja poziomu glukozy we krwi jest głównym celem leczenia cukrzycy. Jest ona możliwa dzięki insulinoterapii, farmakoterapii, stosowaniu odpowiedniej diety, codziennej aktywności fizycznej, a także regularnym badaniom kontrolnym. Utrzymanie prawidłowego stężenia cukru we krwi zapobiega groźnym powikłaniom: uszkodzeniu nerek, retinopatii cukrzycowej, śpiączce i stopie cukrzycowej.

Jak sprawdzić poziom glukozy we krwi?

Poziom glukozy we krwi możesz sprawdzić na kilka sposobów. Podstawowym badaniem są testy laboratoryjne krwi. Powinieneś zgłosić się do laboratorium ze skierowaniem od lekarza, gdzie pielęgniarka pobierze Ci kilka mililitrów krwi z żyły łokciowej. Takie badanie poziomu glukozy robi się na czczo. Oznacza to, że nie możesz pić ani jeść przez minimum osiem godzin przed wykonaniem badania. Wyniki są dostępne zazwyczaj jeszcze tego samego dnia.

Poziom glukozy możesz sprawdzić także przy pomocy glukometru. W ten sposób badają się głównie osoby chore na cukrzycę (urządzenie otrzymują bezpłatnie w poradni diabetologicznej). Wystarczy, że nakłujesz opuszkę palca cienką igłą i umieścisz kroplę krwi na specjalnym pasku z czujnikiem. Takie badanie wykonuje się najczęściej kilka razy dziennie – na czczo oraz po każdym posiłku.

Bardziej zaawansowanym badaniem poziomu cukru we krwi jest doustny test obciążenia glukozą. Przeprowadza się go u osób, u których podejrzewa się cukrzycę. Polega on na oznaczeniu stężenia cukru na czczo oraz 60 i 120 minut po wypiciu ok. 300 ml wody zmieszanej z 75 g glukozy.

Norma glukozy we krwi

Norma glukozy na czczo u osób dorosłych wynosi 70-99 mg/dl, co jest równoznaczne z 3,9-5,5 mmol/l. Po posiłku wartość ta może wzrosnąć, jednak nie powinna być wyższa niż 180 mg/dl (10 mmol/l). W przypadku doustnego testu tolerancji glukozy norma cukru we krwi po 120 minutach to mniej niż 140 mg/dl (7,8 mmol/l).

Co oznacza podwyższona glukoza?

W większości przypadków podwyższony poziom glukozy jest spowodowany niezdrowym stylem życia – złą dietą (bogatą w cukry i produkty wysokokaloryczne), brakiem aktywności fizycznej, przewlekłym stresem, a co za tym idzie – nadwagą i otyłością. U niektórych osób przyczyną podwyższonej glukozy we krwi jest zaburzona praca trzustki i niedobór insuliny.

U osób chorych na cukrzycę wysoki poziom glukozy prowadzi do powstania groźnych powikłań. Wśród nich najczęściej wymienia się stopę cukrzycową, uszkodzenie wzroku i nerek oraz neuropatię cukrzycową.

Podwyższony poziom glukozy we krwi (hiperglikemia) na czczo jest wskazaniem do przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki, ponieważ nieprawidłowy wynik może oznaczać cukrzycę lub stan przedcukrzycowy (czyli zwiększone ryzyko wystąpienia choroby). Konieczność wykonania dodatkowych badań może wiązać się z koniecznością hospitalizacji oraz odbycia konsultacji ze specjalistami, co może znacząco obciążyć domowy budżet. O bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich możesz pomyśleć wcześniej. Wykupując ubezpieczenie na wypadek leczenia szpitalneg otrzymasz wsparcie finansowe.

Sprawdź też nasze ubezpieczenie cukrzycowe w dwóch wariantach: dla diabetyków i osób zdrowych jako ubezpieczenie na wypadek zachorowania na cukrzycę.

Niski poziom glukozy

Niski poziom glukozy (hipoglikemia) obserwuje się najczęściej u osób, które chorują na cukrzycę. Przyczyną nieprawidłowości może być niedostosowanie dawki insuliny do podejmowanego wysiłku fizycznego lub spożytego posiłku. Niski poziom glukozy jest niebezpiecznym stanem, ponieważ może prowadzić do śpiączki.

Zobacz też: Jak obniżyć poziom cukru we krwi?

Zespół Nationale-Nederlanden 19.05.2020