Jaki powinien być poziom cukru we krwi? Jak go obniżyć?

Prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo dla osoby dorosłej wynosi 70–99 mg/dl. Zobacz, jak obniżyć stężenie glukozy.

Zarówno osoby zdrowe, jak i chorzy na cukrzycę powinni utrzymywać prawidłowy poziom cukru we krwi. Gdy stężenie glukozy jest zbyt wysokie lub zbyt niskie, może dojść do groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Ważne są zatem regularne badania laboratoryjne oraz samodzielne oznaczanie glikemii glukometrem.

Poziom cukru we krwi można oznaczyć w laboratorium poprzez pobranie niewielkiej ilości krwi z żyły łokciowej. Najczęściej takie badanie wykonuje się na czczo lub po wypiciu roztworu glukozy (doustny test tolerancji glukozy, zwany także krzywą cukrową). Możliwe jest również samodzielne zbadanie go w domu przy pomocy glukometru. Wówczas wystarczy kropla krwi z opuszki palca. Osoby chore na cukrzycę dokonują takich pomiarów nawet kilka razy dziennie.

Jaka jest norma cukru we krwi?

Norma poziomu cukru we krwi dla osób dorosłych wynosi:

  • na czczo: 70–99 mg/dl (3,9–5,5 mmol/l),
  • po posiłku (dwie godziny): poniżej 140 mg/dl (7,8 mmol/l).

Nieco inaczej przedstawia się prawidłowy poziom cukru we krwi u osób starszych. W ich przypadku na czczo jest to 80–140 mg/dl, a po posiłku nie więcej niż 180 mg/dl (10 mmol/l). Natomiast norma glukozy na czczo u dzieci to 70–100 mg/dl.

Niski poziom cukru we krwi

Niski poziom cukru we krwi to inaczej hipoglikemia. Rozpoznaje się ją, gdy stężenie glukozy spadnie poniżej 70 mg/dl (3,9 mmol/l), jednak jej pierwsze objawy pojawiają się dopiero, gdy wartość ta spadnie poniżej 54 mg/dl (3,0 mmol/l). Należą do nich: zaburzenia koncentracji, osłabienie, nudności, wilczy głód, drżenie rąk, wzmożona potliwość, zaburzenia widzenia, senność i niepokój. Bardzo niski poziom cukru we krwi prowadzi do śpiączki hipoglikemicznej, która jest stanem zagrażającym życiu i wymagającym natychmiastowej hospitalizacji.

Przyczyny niskiego poziomu cukru we krwi to:

  • głodówka,
  • spożycie zbyt małego posiłku, nieadekwatnego do stosowanego leczenia przeciwcukrzycowego,
  • przyjęcie zbyt dużej dawki insuliny,
  • zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego jak wymioty i biegunka,
  • zbyt intensywny wysiłek fizyczny,
  • nadmierna dawka leków przeciwcukrzycowych.

Niski poziom cukru we krwi jest sytuacją nagłą, która może wiązać się z koniecznością pobytu w szpitalu oraz dodatkowymi badaniami. To zazwyczaj pociąga za sobą duże, nieprzewidziane wydatki. Możesz się na nie przygotować dzięki dodatkowemu ubezpieczeniu, jakim jest ubezpieczenie na wypadek zachorowania na cukrzycę. Pomożemy zorganizować i zapłacimy za niezbędne konsultacje lekarskie (po pobycie w szpitalu). 

Natomiast jeśli jesteś diabetykiem i chcesz uzyskać nasze wsparcie, zdecyduj się na pakiet dla chorych na cukrzycę. Jeśli z powodu powikłań cukrzycy będziesz niezdolny do pracy, otrzymasz od nas 5-letnią rentę.

 

Wysoki poziom cukru we krwi

Zbyt wysoki poziom cukru we krwi określany jest mianem hiperglikemii. Dochodzi do niej najczęściej na skutek nieprawidłowego leczenia cukrzycy (lub całkowitego zaniechania leczenia), błędów dietetycznych lub w wyniku nadużywania alkoholu przez osobę chorą. Długo utrzymujące się stężenie glukozy powyżej normy prowadzi do stopniowego uszkodzenia narządów wewnętrznych, nerwów i naczyń krwionośnych, a tym samym jest przyczyną powikłań groźnych dla zdrowia i życia.

Jak obniżyć poziom cukru we krwi?

Na pewno zastanawiasz się, jak obniżyć poziom cukru we krwi. W przypadku chorych na cukrzycę najważniejsze jest ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza – zwłaszcza tych dotyczących przyjmowania odpowiednich dawek leków (insuliny lub doustnych leków przeciwcukrzycowych). Ponadto ważna jest regularna aktywność fizyczna (dostosowana do możliwości), a także prawidłowe odżywianie.

Dieta, dzięki której można obniżyć poziom cukru we krwi, opiera się na wyeliminowaniu produktów zawierających węglowodany proste. Są to głównie słodycze, przekąski, słodkie napoje, ale też białe pieczywo. Zamiast nich do jadłospisu powinieneś więc włączyć świeże warzywa, kasze, orzechy, ryż brązowy, warzywa strączkowe. Warto, abyś sugerował się także indeksem glikemicznym produktów spożywczych – im jest on niższy, tym lepiej. Nie możesz też zapomnieć o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Ze względów bezpieczeństwa dobrze jest skorzystać z porady dietetyka przy układaniu diety.

Zespół Nationale-Nederlanden 19.01.2021