Czym jest ubezpieczenie na życie i dożycie? Jakie daje korzyści?

Osoby marzące o spokojnej emeryturze odpowiednio wcześnie decydują się na zainwestowanie swoich środków. Dowiedz się, czym jest polisa na życie i dożycie.

Inwestowanie w przyszłość to bardzo dobre rozwiązanie, pozwalające odkładać pieniądze na czas, kiedy mogą okazać się szczególnie potrzebne, na przykład emeryturę. Sprawdź, czym jest ubezpieczenie na życie i dożycie oraz jakie może Ci przynieść korzyści.

Skrupulatne oszczędzanie nie jest łatwe, jeśli pieniądze odkłada się „do skarpety” – pokusa naruszania zgromadzonych zaskórniaków może być zbyt duża i uzbierana suma będzie się stopniowo zmniejszać. Dlatego lepiej odkładać pieniądze w miejscu, gdzie są bezpieczne i przynoszą korzyść. Podpowiemy Ci, jak skutecznie gromadzić pieniądze za pomocą polisy na życie i dożycie. Wiemy, że po przejściu na emeryturę Twoje potrzeby wcale się nie zmniejszą, dlatego wesprzemy Cię dodatkowymi pieniędzmi (jeśli w czasie trwania umowy nie dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia), byś mógł zachować swój styl życia, nawet jeśli emerytura okaże się niezbyt wysoka.

Polisa na życie i dożycie – co to takiego?

Ubezpieczenie na życie i dożycie jest rodzajem polisy terminowej gwarantującej wypłatę części lub nawet całości wpłaconych składek, jeśli w czasie jego trwania nie dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia. Polisa na życie i dożycie jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, jeśli:

  • chcesz zabezpieczyć swoich najbliższych na wypadek, gdyby Ciebie zabrakło,
  • dodatkowo chcesz mieć możliwość odzyskania większości lub całości wpłaconych składek przy spełnieniu odpowiednich warunków, jeśli w czasie trwania polisy nie dojdzie do Twojej śmierci.

W obu wymienionych przypadkach możesz liczyć na wsparcie w postaci wypłaty określonej kwoty ubezpieczenia, a także na ochronę ubezpieczeniową na całym świecie, 24 godziny na dobę. Musisz tylko wybrać sumę oraz okres ubezpieczenia, pamiętając, że im będzie on dłuższy, tym więcej pieniędzy otrzymasz na koniec.

Umowę możesz zawrzeć na 15, 20 lub 30 lat:

  • w przypadku 15 lat umowy otrzymasz 50% wpłaconych składek,
  • w przypadku 20 lat umowy otrzymasz 75% wpłaconych składek,
  • w przypadku 30 lat umowy otrzymasz 100% wpłaconych składek.

Możesz zdecydować się na wpłacanie składki raz na miesiąc, kwartał, pół roku lub raz na rok – jak tylko Ci wygodnie. Minimalna suma ubezpieczenia, jaka wypłacana jest w przypadku Twojej śmierci, to 100 tysięcy złotych, zaś maksymalna wynosi 400 tysięcy złotych.

 
 

Ubezpieczenie na życie

finansowe wsparcie dla najbliższych, gdyby Ciebie zabrakło 

Dowiedz się więcej

Jakie korzyści daje ubezpieczenie na dożycie?

Ubezpieczenie na dożycie to rozwiązanie dla osób, które zapobiegliwie planują przyszłość. Dzięki zawarciu umowy ubezpieczenia na życie i dożycie w formie polis lokacyjnych istnieje możliwość wygodnego gromadzenia środków, które pozwolą Ci spokojnie żyć na emeryturze, pomagać dzieciom i wnukom oraz zapewnić wsparcie Twoim bliskim, gdy Ciebie zabraknie wśród nich. Podsumowując:

  1. Jeśli dożyjesz dnia ustalonego w polisie, otrzymasz 100% wpłaconych składek (tylko w przypadku wyboru najdłuższego wariantu).
  2. Wypłaconą sumę możesz przeznaczyć na dowolny cel – podróże, remont lub po prostu bieżące potrzeby, jak opłaty czy leczenie prywatne.
  3. Ubezpieczenie na życie i dożycie jest wolne od podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki).
  4. Polisa na życie i dożycie to wsparcie dla Twoich bliskich w przypadku Twojej śmierci.

Kiedy powinieneś wykupić ubezpieczenie na dożycie?

System emerytalny w Polsce nie jest idealny, dlatego powinieneś rozważyć dodatkowe zabezpieczenia na czas, kiedy będziesz na emeryturze. Jeśli chcesz zapewnić sobie wsparcie finansowe, powinieneś wykupić ubezpieczenie na dożycie, którego okres zapadalności pokryje się z czasem przejścia na emeryturę. Dzięki temu nie będziesz musiał obawiać się, że emerytura będzie zbyt niska, żeby pokryć koszty mieszkania, jedzenia, leków czy inne wydatki. Polisa na życie i dożycie zapewni Ci dodatkowe pieniądze na emeryturze, które możesz przeznaczyć na codzienne życie, leczenie, ale też wymarzone, długo odwlekane podróże, remont domu bądź mieszkania czy wsparcie finansowe bliskich.
Ubezpieczenie na życie i dożycie warto wykupić w momencie, gdy jesteś pełnoletni i posiadasz już stałe dochody, pozwalające Ci na wygospodarowanie kwoty na inwestycję tego typu. O inwestowaniu na przyszłość musisz pomyśleć jak najwcześniej, aby móc spokojnie zgromadzić odpowiednią kwotę.

Jeśli chcesz zapewnić wsparcie bliskim, koniecznie sprawdź naszą ofertę ubezpieczenia na życie.

Zespół Nationale-Nederlanden 19.01.2021