Co to jest nietolerancja glukozy? Objawy, leczenie i dieta

Nietolerancja glukozy jest sygnałem ostrzegawczym przed cukrzycą. Dowiedz się, jakie leczenie i dietę powinieneś zastosować, aby nie zachorować.

Nietolerancja glukozy, gdy nie jest leczona, może prowadzić do rozwoju cukrzycy. Terapia polega głównie na zmianie stylu życia, a przede wszystkim na modyfikacji diety. Ważna jest także codzienna aktywność fizyczna. W niektórych przypadkach konieczne jest wprowadzenie farmakoterapii.

Badaniem, które należy przeprowadzić u osoby z podejrzeniem nietolerancji glukozy, jest krzywa cukrowa. Polega ono na oznaczeniu glikemii na czczo oraz 60 i 120 minut po spożyciu roztworu wody z 75 g glukozy. Test możesz wykonać bezpłatnie ze skierowaniem lub prywatnie. Wynik powinien być zawsze zinterpretowany przez lekarza.

Czym jest nietolerancja glukozy?

Nietolerancja glukozy to stan, w którym stwierdza się nieprawidłową glikemię na czczo lub dwie godziny po posiłku. Dzieje się tak ze względu na obniżoną zdolność organizmu do metabolizowania cukru pochodzącego z posiłków oraz ze względu na rozwijającą się oporność tkanek na insulinę produkowaną przez trzustkę. Przyczyną zaburzeń jest prowadzenie niezdrowego trybu życia, a więc nieprawidłowa dieta, brak ruchu, nadwaga i otyłość oraz nałogi. W powstawaniu nietolerancji glukozy udział biorą również czynniki genetyczne.

Nietolerancja glukozy to inaczej stan przedcukrzycowy. Oznacza to, że już doszło do zaburzeń, jednak są one odwracalne, gdy tylko zostaną podjęte odpowiednie działania. Rozpoznaje się ją, gdy poziom glukozy w 120. minucie testu doustnego obciążenia glukozą (krzywa cukrowa, OGTT) wynosi 140–199 mg/dl (7,8–11,0 mmol/l). Wyższa glikemia oznacza cukrzycę. Nietolerancja glukozy jest wskazaniem do natychmiastowego podjęcia leczenia. W przeciwnym razie nie tylko rozwinie się cukrzyca typu 2, ale dojdzie także do powikłań hiperglikemii.

Jakie są objawy nietolerancji glukozy?

Objawy nietolerancji glukozy to:

 • wzmożone pragnienie,
 • uczucie ciągłego zmęczenia,
 • częste oddawanie moczu,
 • wzmożony apetyt.

Warto jednak podkreślić, że powyższe objawy nietolerancji glukozy pojawiają się, gdy nieprawidłowa glikemia utrzymuje się przez dłuższy czas. Wczesne wykrycie zaburzeń jest możliwe tylko dzięki regularnym badaniom kontrolnym. Powinieneś więc wykonywać je przynajmniej raz w roku – ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu są one bezpłatne.

Na nietolerancję glukozy narażone są przede wszystkim osoby, które:

 • mają w najbliższej rodzinie osoby chore na cukrzycę typu 2,
 • mają nadwagę lub są otyłe,
 • mają nieprawidłowe stężenie trójglicerydów we krwi,
 • prowadzą siedzący tryb życia,
 • palą papierosy.

Jak wygląda leczenie nietolerancji glukozy?

Leczenie nietolerancji glukozy opiera się przede wszystkim na zmianie stylu życia. Osoba, u której rozpoznano nieprawidłową glikemię, powinna dążyć do wyeliminowania wszystkich czynników ryzyka rozwoju cukrzycy. Zaleca się więc zrezygnowanie z nałogów oraz normalizację masy ciała poprzez odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną – najlepiej codzienną i dostosowaną do możliwości organizmu. Niekiedy leczenie nietolerancji glukozy wymaga przyjmowania metforminy. Jest to lek, który zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę.

Dieta przy nietolerancji glukozy

Dieta przy nietolerancji glukozy odgrywa bardzo ważną rolę. Główne zasady żywienia to:

 • spożywanie 4–5 posiłków dziennie (o małej objętości),
 • zredukowanie ilości węglowodanów,
 • spożywanie produktów zawierających węglowodany złożone,
 • spożywanie produktów z niskim indeksem glikemicznym,
 • wyeliminowanie z jadłospisu słodyczy i słodkich napojów,
 • spożywanie chudego mięsa i ryb,
 • włączenie do jadłospisu świeżych warzyw i owoców,
 • ograniczenie produktów z mąki pszennej (m.in. białe pieczywo i makaron).

Dieta przy nietolerancji glukozy dopuszcza spożywanie tylko niektórych owoców – głównie tych, które mają niski indeks glikemiczny. Są to: jabłka, jagody, porzeczki, morele, brzoskwinie, grejpfruty. Nie zaleca się spożywania bananów (zwłaszcza dojrzałych), arbuzów, melonów, winogron oraz owoców suszonych.

Czy nietolerancję glukozy można wyleczyć?

Nietolerancja glukozy może zostać całkowicie wyleczona, jeżeli zostaną podjęte odpowiednie kroki. Im wcześniej zostanie wprowadzona dieta i aktywność fizyczna, tym większe szanse na uniknięcie cukrzycy typu 2. Brak leczenia i utrzymujące się przez długi czas wysokie stężenie glukozy we krwi prowadzą do poważnych powikłań.

Niestety, w niektórych przypadkach nietolerancja glukozy przekształca się w cukrzycę. Warto, abyś zabezpieczył się na taką ewentualność, wybierając nasze ubezpieczenie na wypadek cukrzycy. W ramach polisy, jeśli zachorujesz, nie tylko wypłacimy Ci pieniądze, ale zaoferujemy także pomoc w zorganizowaniu badań i konsultacji specjalistycznych. Jako ubezpieczony otrzymasz też zestaw do oznaczania stężenia glukozy we krwi oraz dostęp do portalu dietetycznego. Wszystko to pozwoli Ci bardziej skoncentrować się na swoim zdrowiu.

Zespół Nationale-Nederlanden 29.10.2021