Jakie są przyczyny i objawy migotania przedsionków?

Migotanie przedsionków jest chorobą kardiologiczną. Rozpoznaje się ją przy pomocy EKG. Zobacz, jakie są objawy migotania przedsionków.

Na migotanie przedsionków cierpi około 1–2% populacji. Schorzenie częściej występuje u mężczyzn, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Alarmujące objawy to: kołatanie serca, łatwe męczenie się, ból w klatce piersiowej i duszność. Konieczne jest niezwłoczne zgłoszenie się do lekarza. Jak przebiega leczenie migotania przedsionków?

Przedsionki to struktury w sercu. U człowieka obecne są dwa: prawy i lewy, umiejscowione nad komorami. Do lewego przedsionka wpływa krew z żył płucnych, z kolei do prawego przedsionka uchodzą żyły główne górna i dolna. Przedsionki są od siebie odgrodzone przegrodą międzyprzedsionkową. Układ bodźcotwórczo-przewodzący serca powoduje pobudzenie, które prowadzi do skurczu przedsionków. To z kolei skutkuje przepływem krwi do komór, a stamtąd do tkanek w organizmie. Niekiedy dochodzi do zaburzeń tego cyklu, np. do migotania przedsionków.

Co to jest migotanie przedsionków?

Migotanie przedsionków jest schorzeniem kardiologicznym, zaliczanym do zaburzeń rytmu serca (arytmii). Charakteryzuje się nieprawidłowym pobudzeniem przedsionków serca. Ich praca jest nieskoordynowana, występuje też zbyt duża liczba skurczów. W efekcie nie są one w stanie prawidłowo tłoczyć krwi. Zaburzenie przepływu krwi w przedsionkach serca sprzyja tworzeniu się w ich wnętrzu skrzeplin. Przy migotaniu przedsionków komory serca zwykle pracują prawidłowo. Może się jednak zdarzyć, że częstość skurczu ulega przyspieszeniu, co również ma swoje negatywne skutki.

Jakie są objawy migotania przedsionków?

Objawy migotania przedsionków to:

 • ból w klatce piersiowej;
 • uczucie kołatania serca;
 • niemiarowe bicie serca;
 • nietolerancja wysiłku i łatwe męczenie się;
 • duszność;
 • zawroty głowy.

Przy migotaniu przedsionków zdarzają się także omdlenia. U niektórych osób nie pojawiają się żadne objawy. Pierwszą manifestacją choroby są jej powikłania.

Co jest przyczyną migotania przedsionków?

Migotanie przedsionków jest spowodowane obecnością nieprawidłowych fal pobudzeniowych. Dlatego przedsionki serca są stale aktywne i w efekcie nie pracują prawidłowo. Na wystąpienie migotania przedsionków narażone są osoby, które:

 • palą papierosy;
 • nadużywają alkoholu;
 • chorują na nadciśnienie tętnicze;
 • mają wrodzone wady serca lub zastawek;
 • chorują na chorobę niedokrwienną serca;
 • przebyły zawał mięśnia sercowego;
 • są po zabiegach chirurgicznych w obrębie serca;
 • chorują na zapalenie mięśnia sercowego;
 • chorują na nowotwory serca.

Do wystąpienia migotania przedsionków predysponują także czynniki genetyczne.

Leczenie migotania przedsionków

Leczenie migotania przedsionków zależy od tego, jak przebiega choroba. Jedną ze stosowanych metod jest ablacja. W czasie zabiegu niszczone są komórki, które powodują nieprawidłowe pobudzenie przedsionków. Osoba chora powinna też przyjmować leki, które zmniejszają ryzyko powstawania skrzeplin i zapewniają prawidłową pracę serca. Przy napadzie migotania przedsionków można wykonać kardiowersję farmakologiczną lub elektryczną. O rodzaju leczenia zawsze decyduje lekarz na podstawie stanu pacjenta.

Skutki migotania przedsionków

Migotanie przedsionków niesie za sobą skutki, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Choroba prowadzi do powikłań zakrzepowo-zatorowych. U chorych może dojść do udaru niedokrwiennego mózgu, któremu sprzyja tworzenie się skrzeplin. Migotanie przedsionków prowadzi także do niewydolności serca. W takiej sytuacji choroba znacznie pogarsza funkcjonowanie pacjenta.

Mimo stosowania profilaktyki zdrowotnej nie można w pełni uchronić się przed zachorowaniem. Dlatego warto pomyśleć o dodatkowym wsparciu. Ubezpieczenie na życie uzupełnione o ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania wraz z pakietem Kardiolog to pomoc finansowa oraz medyczna (konsultacje specjalistyczne, badania i rehabilitacja).

Zespół Nationale-Nederlanden 22.11.2021