Jakie są przyczyny nagłej utraty słuchu? Co robić?

Nagła utrata słuchu jest niepokojącym objawem i wymaga zgłoszenia się do lekarza. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny utraty słuchu.

Nagła utrata słuchu lub jego pogorszenie się zawsze wzbudza niepokój. Osoba, która tego doświadcza, powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Konieczne jest wykonanie badań, które pozwolą ustalić przyczynę problemu. Nagła utrata słuchu może zdarzyć się w jednym uchu lub w obu jednocześnie. Sprawdź, jak sobie z nią poradzić.

Nagła utrata słuchu jest rozpoznawana, jeżeli ubytek w jednym lub obu uszach utrzymuje się na poziomie minimum 30 dB w trzech kolejnych częstotliwościach. Jest to stosunkowo rzadki objaw, jednak nie są znane dokładne dane epidemiologiczne, ponieważ nie wszyscy chorzy zgłaszają się po pomoc medyczną. Tymczasem konsultacja z lekarzem jest wskazana, aby ustalić przyczynę problemu, wdrożyć odpowiednie leczenie i zapobiegać ponownemu wystąpieniu objawów.

Nagła utrata słuchu – jakie objawy powinny niepokoić?

Nagła utrata słuchu jest związana z nieprawidłowym przewodzeniem lub odbiorem dźwięków. Objawy mogą dotyczyć obu uszu jednocześnie lub tylko jednego. Osoba chora nie słyszy dźwięków dobiegających z otoczenia lub słyszy je w inny sposób. Są one znacznie ściszone i niewyraźne. Ponadto pojawiają się:

  • problemy ze znalezieniem źródła dźwięku,
  • uczucie zatkania ucha,
  • uczucie ciała obcego w uchu.

Osoba, której dotknęła nagła głuchota, może zgłaszać także inne objawy. Często są to: szumy w uszach, zawroty głowy, drętwienie małżowiny usznej. W wielu przypadkach dolegliwości są nasilone głównie w godzinach porannych.

Przyczyny nagłej utraty słuchu

Przyczyny nagłej utraty słuchu mogą być różne. Nie wszystkie z nich są związane z poważną chorobą. Nie można jednak nigdy bagatelizować tego objawu. Niedosłuch i głuchota znacznie obniżają jakość życia, mogą skutkować utratą samodzielności lub koniecznością zrezygnowania z dotychczasowej pracy.

Jedną z przyczyn nagłej głuchoty jest uraz akustyczny. Pojawia się on u osób, które są poddawane działaniu dużego hałasu. Pod jego wpływem uszkodzeniu ulega struktura w uchu wewnętrznym, jaką jest narząd Cortiego. Niekiedy dochodzi też do pęknięcia błony bębenkowej. Również uraz głowy może skutkować nagłą utratą słuchu.

Inne przyczyny to:

  • infekcja wirusowa,
  • zmiany zapalne,
  • zator lub zakrzep w naczyniach krwionośnych w obrębie ucha,
  • zmiany w naczyniach krwionośnych w obrębie ucha,
  • choroba błędnika kostnego (otoskleroza).

Do utraty słuchu mogą prowadzić także niektóre choroby przewlekłe, które nie są związane z narządem słuchu. Mogą to być: nerwiak nerwu słuchowego, stwardnienie rozsiane, a także cukrzyca (w jej przebiegu dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów w narządzie słuchu). Warto pamiętać, że niekiedy nie udaje się ustalić przyczyny nagłej utraty słuchu.

Czy możliwe jest odzyskanie słuchu?

Leczenie nagłej utraty słuchu zależy od tego, co jest jej przyczyną. Terapia może bazować na przyjmowaniu leków (np. glikokortykosteroidów, preparatów rozszerzających naczynia krwionośne, leki przeciwwirusowe i antybiotyki). Farmakoterapia trwa zwykle do 15 dni. Niekiedy objawy ustępują samoistnie. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie osoby odzyskują słuch. Wówczas konieczne może być korzystanie z aparatu słuchowego. Na rokowanie wpływa ogólny stan zdrowia (zwłaszcza obecne choroby przewlekłe), ale też wiek i przyczyna utraty słuchu.

Niestety, choroba ta dotyka coraz większej liczby osób na całym świecie. Przed finansowymi skutkami utraty słuchu może ochronić ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania. Jest to polisa, która w wariancie rozszerzonym obejmuje nawet ponad 30 schorzeń. Na pomoc można liczyć zaraz po postawieniu diagnozy przez lekarza. Dzięki temu uzyskane środki pieniężne mogą zostać przeznaczone na walkę z chorobą lub inne, potrzebne w tym momencie wydatki.

Zespół Nationale-Nederlanden 22.11.2021