Czy torbiel na jajniku jest groźna? Jakie są jej objawy i leczenie?

Torbiel na jajniku wymaga dalszej diagnostyki oraz podjęcia leczenia. Zobacz, jakie są jej objawy oraz czym grozi torbiel jajnika.

Torbiel na jajniku można wykryć w czasie badania ultrasonograficznego, które jest wykonywane przez ginekologa. W wielu przypadkach zmiany nie są objawem groźnej choroby i nie zagrażają życiu. Nie należy ich jednak bagatelizować, dlatego trzeba postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Zobacz, jakie są przyczyny torbieli jajnika.

Torbiel jajnika jest zmianą w obrębie tego narządu, która jest wyraźnie odgraniczona od prawidłowych tkanek. Ma ona postać owalnej przestrzeni otoczonej ścianą. Jej środek jest wypełniony płynem. Torbiel może być pojedyncza lub występować w grupie. Jest obecna w jednym jajniku lub obu jednocześnie.

Rodzaje torbieli jajnika

W zależności od charakteru zmiany wyróżnia się kilka rodzajów torbieli. W większości przypadków w jajnikach obecna jest torbiel prosta (surowicza). Wypełnia ją jednolita, surowicza treść.

Innym rodzajem jest torbiel czekoladowa. Może być ona obecna u kobiet, które chorują na endometriozę. Wypełnia ją ciemnobrunatna treść – stąd też pochodzi jej nazwa. Torbiel czekoladowa może się powiększać i powodować ból. Może także pęknąć, co wymaga pilnej interwencji lekarskiej ze względu na groźne powikłania (m.in. zapalenie otrzewnej).

Może pojawić się także torbiel krwotoczna lub torbiel ciałka żółtego. Są one ściśle związane z owulacją i przebiegiem cyklu menstruacyjnego. Większość zmian obserwowanych w jajnikach jest niegroźna. Może się jednak zdarzyć zmiana nowotworowa.

Jakie są przyczyny torbieli na jajniku?

Przyczyny torbieli na jajniku zależą od jej rodzaju. Torbiel prosta jest wynikiem zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety w czasie cyklu menstruacyjnego. Niekiedy zdarza się, że pęcherzyk, z którego ma rozwinąć się komórka jajowa, nie pęka. Wówczas rośnie i przekształca się w torbiel. Taka sytuacja zdarza się głównie u tych pań, które przyjmują doustne środki antykoncepcyjne oraz palą papierosy.

Przyczyną torbieli czekoladowej jest endometrioza. Jest to choroba, która charakteryzuje się obecnością błony śluzowej macicy w innych narządach. W torbieli gromadzi się krew menstruacyjna.

Torbiel krwotoczna pojawia się, gdy podczas pękania pęcherzyka dochodzi do uszkodzenia naczynia krwionośnego. Wówczas wydobywa się z niego krew, która gromadzi się w miejscu pękniętego pęcherzyka. Natomiast torbiel ciałka żółtego pojawia się, gdy ciałko żółte nie zanika (powinno się to zdarzyć po owulacji, gdy komórka jajowa nie zostaje zapłodniona).

Jakie są objawy torbieli jajnika?

Torbiele jajnika mogą przebiegać bez żadnych dolegliwości. Jeżeli są one duże, kobieta może odczuwać dyskomfort lub ból brzucha. Niektóre zmiany powodują zaburzenia cyklu menstruacyjnego i plamienia. Często bolesne jest też współżycie.

Leczenie torbieli jajnika

Leczenie torbieli jajnika zależy od jej rodzaju, rozmiaru oraz występujących objawów. Niektóre z nich nie wymagają podejmowania żadnej interwencji (m.in. torbiele proste). Konieczna jest jednak ich obserwacja. Dlatego kobieta powinna zgłaszać się na regularne kontrole ginekologiczne.

Duże torbiele jajnika wymagają usunięcia. Można w tym celu zastosować metodę laparoskopową. Jest ona małoinwazyjna i nie wymaga długiej rekonwalescencji. Wskazaniem do pilnego zabiegu jest pęknięcie torbieli jajnika. W przypadku pęknięcia małych torbieli, wypełnionych jałową treścią można przyjąć postawę wyczekującą, polegającą na obserwowaniu jajnika i stanu ogólnego pacjentki.

Torbiel jajnika a nowotwór

Większość torbieli jajnika ma łagodny charakter i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia. Konieczne jest jednak postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza. Niekiedy wykryte nieprawidłowości wymagają dalszych badań lub monitorowania. Dzieje się tak, ponieważ mogą to być zmiany nowotworowe.

Leczenie nowotworu jajnika często jest długie i kosztowne. Dlatego warto rozważyć ubezpieczenie na życie rozszerzone o ubezpieczenie na wypadek nowotworu. Gdy dojdzie do zachorowania, kobieta otrzyma potrzebne wsparcie finansowe i medyczne.

Zespół Nationale-Nederlanden 22.11.2021