Rak jajnika – jakie są objawy? Leczenie

Dzięki regularnym badaniom profilaktycznym możesz uniknąć zachorowania na raka jajnika oraz problemów powiązanych z tą chorobą.

Rak jajnika jest częstą chorobą – w Polsce w ciągu roku stwierdza się 1-2 zachorowania na 10 tysięcy osób. Na nowotwór jajnika narażone są przede wszystkim kobiety w okresie pomenopauzalnym, czyli zwykle po 50. roku życia. Nie oznacza to jednak, że nie może na niego zachorować osoba w wieku rozrodczym, a nawet dziewczynka, która jeszcze nie zaczęła miesiączkować. Nowotwór jajnika może wystąpić u każdej kobiety.

Czym jest nowotwór jajnika?

Rak jajnika jest nowotworem złośliwym, wywodzącym się z tkanki nabłonkowej pokrywającej struktury jajnika. Rozwija się początkowo w obrębie tego narządu, a z czasem nacieka naczynia krwionośne i chłonne oraz okoliczne tkanki, m.in. otrzewną. Ze względu na lokalizację jajnika, łatwo może dojść do powstawania wtórnych ognisk nowotworu na powierzchni innych narządów w jamie brzusznej.

Niewielką zmianę nowotworową jajnika trudno wykryć podczas rutynowego badania ginekologicznego. Przez powłoki ciała lekarz może – u szczupłej osoby – wyczuć guz, który ma od kilku do kilkunastu centymetrów średnicy. Stan ten odpowiada zwykle stopniowi zaawansowania choroby, przy którym dochodzi już do powstawania ognisk przerzutowych w okolicznych narządach lub do naciekania jajowodu czy macicy.

Objawy raka jajnika i profilaktyka choroby

Rak jajnika zwykle nie daje specyficznych objawów. U kobiet w wieku rozrodczym pojawiają się niekiedy zaburzenia miesiączkowania lub inne objawy związane z wahaniem poziomów hormonów płciowych. Jednak na chorobę narażone są głównie osoby po menopauzie. Jeśli przestałaś już miesiączkować, musisz zwracać szczególną uwagę na bóle w podbrzuszu czy częstsze oddawanie moczu (niezwiązane z infekcjami dróg moczowych), powiększanie się obwodu brzucha lub niewielkie nawet krwawienia z dróg rodnych.

Niezależnie od wieku oraz występowania niepokojących objawów, ważne jest, abyś regularnie odwiedzała ginekologa w celu wykonania badań profilaktycznych. Powinny obejmować one przede wszystkim USG macicy oraz przydatków, czyli jajników i jajowodów. Możesz prosić także o wykonanie testów na poziom markerów nowotworowych we krwi. Jeśli w Twojej rodzinie rozpoznano wcześniej raka jajnika, w ramach świadczeń NFZ przysługuje Ci ocena mutacji niektórych genów.

Leczenie raka jajnika

Podstawową metodą leczenia raka jajnika jest zabieg chirurgiczny. Jego wykonanie ma największy sens w przypadku wcześnie rozpoznanego guza, który nie daje jeszcze przerzutów. Częstym uzupełnieniem leczenia operacyjnego jest chemioterapia lub hormonoterapia, które, nawet w zaawansowanym stadium choroby, mogą spowodować jej remisję i znacznie przedłużyć życie. Rak jajnika ma jednak tendencję do nawrotów, które występują u dużego odsetka kobiet. W ich przypadku konieczne jest ponowne podjęcie leczenia.

Im wcześniej rak jajnika będzie zdiagnozowany i leczony, tym większa szansa, że nie wpłynie negatywnie na całe życie. Nie tylko w kontekście ogólnego stanu zdrowia, ale również możliwości kontynuowania pracy, pokrycia kosztów leczenia i rehabilitacji z własnych środków, a nawet zdolności do samoobsługi. Nie możesz jednak wykluczyć, że w walce z nowotworem potrzebne będzie wsparcie wykraczające poza zakres usług refundowanych przez NFZ. Dlatego powinnaś zawczasu wykupić ubezpieczenie na wypadek nowotworu. Przy względnie niewysokiej miesięcznej składce gwarantuje ono wsparcie w kwocie nawet 600 tysięcy złotych, którą będziesz mogła przeznaczyć na opłacenie koniecznych badań, zabiegów czy leków. W ciężkich chwilach taki zastrzyk gotówki ułatwi Ci też usprawnienie codziennego życia, np. pozwoli na zatrudnienie pielęgniarki lub opiekunki dla dziecka.

Zespół Nationale-Nederlanden 18.05.2020