Rak skóry – jak wygląda? Objawy, rodzaje

Rak skóry przybiera zwykle postać rosnącej grudki lub owrzodzenia, a w przypadku czerniaka – powiększającego się znamienia lub plamy barwnikowej.

Rak skóry to choroba, która może dotknąć każdą osobę. Dlatego powinieneś regularnie obserwować swoją skórę i znajdujące się na niej znamiona, a w przypadku zauważenia zmian ich kształtu czy wielkości – udać się na badanie kontrolne do dermatologa. Dzięki temu, jeśli wystąpi u Ciebie nowotwór skóry, masz szansę na jego wczesne zdiagnozowanie i podjęcie skutecznej terapii.

Rodzaje raka skóry i ich charakterystyka

Istnieje kilka odmian raka skóry, różniących się od siebie nie tylko budową komórek, ale też szybkością wzrostu, stopniem złośliwości czy skłonnością do przerzutów. Do najczęstszych nowotworów skóry należą:

  • rak podstawnokomórkowy,
  • rak brodawkujący,
  • rak kolczystokomórkowy,
  • czerniak.

Pierwsze dwa typy nowotworów rosną powoli i bardzo rzadko dają przerzuty. Charakteryzują się jednak dużą złośliwością miejscową – potrafią stopniowo rozrastać się i niszczyć nawet głębokie tkanki, takie jak mięśnie, powięzi czy kości. Rak kolczystokomórkowy i czerniak (nazywany też czerniakiem złośliwym) to guzy, które rosną zdecydowanie szybciej. Szybko też dają przerzuty w węzłach chłonnych i odległych lokalizacjach. Zmiany wtórne obserwuje się w takich narządach, jak: płuca, wątroba, mózg czy skóra innych części ciała.

Jak wygląda rak skóry?

Miejscami, w których najczęściej pojawia się rak skóry, są twarz, stopy, ręce oraz inne często wystawiane na działanie promieni słonecznych powierzchnie ciała. Podstawowym objawem skórnych zmian nowotworowych jest powstawanie miejscowych, niebolesnych guzków lub (w przypadku czerniaka) plam barwnikowych. Powinno zaniepokoić Cię pojawienie się perłowego, błyszczącego guzka, brodawki albo zagłębienia otoczonego wałem zgrubiałych tkanek. Możesz zaobserwować także, że zmienia się ich kształt, barwa, wielkość, lub że w miejscu płaskiej zmiany powstaje twarda grudka czy owrzodzenie. Jeśli tego typu objawy będą utrzymywać się przez dłuższy czas, koniecznie zwróć się do dermatologa.

Zwracaj uwagę na zmiany pojawiające się na styku skóry i błon śluzowych, np. na brzegach warg, powiek czy otworów nosowych. Obserwuj również znamiona barwnikowe. Niepokojącym sygnałem są zachodzące w nich zmiany, krwawienia albo pojawienie się wokół podejrzanego znamienia punktowych, „satelitarnych” przebarwień. Zgłoś się do lekarza także wtedy, gdy na skórze zauważysz nietypowe, miejscowe stwardnienia, nawet jeśli ich obecności nie towarzyszą inne objawy.

Leczenie raka skóry

Leczenie raka skóry – przy wczesnym rozpoznaniu – to przede wszystkim całkowite usunięcie zmiany wraz z marginesem zdrowych tkanek. W tym celu wykonuje się klasyczny zabieg chirurgiczny lub korzysta ze specjalnego lasera. Wycięty materiał poddawany jest zawsze badaniu histopatologicznemu. W koniecznych przypadkach (szczególnie jeżeli pierwotnemu guzowi towarzyszą przerzuty albo zmiany nie można wyciąć w całości) chory może dodatkowo być leczony za pomocą chemioterapii, radioterapii lub preparatów stymulujących układ immunologiczny.

Walkę z nowotworem skóry możesz wygrać dzięki wczesnej interwencji lekarzy. My zaś możemy pomóc Ci pokryć koszty terapii. W procesie leczenia raka skóry niejednokrotnie potrzebne są dodatkowe środki, aby móc opłacić badania czy zabiegi nierefundowane przez NFZ. W trudnych chwilach nie powinieneś troszczyć się o to, czy możesz pozwolić sobie na dodatkową konsultację lekarską lub lek najnowszej generacji. Proponując Ci ubezpieczenie na wypadek nowotworu, pamiętamy, że Twoje zdrowie jest bezcenne. Jesteśmy przygotowani na wypłatę pieniędzy, które pozwolą Ci je zachować.

Zakres ubezpieczenia na wypadek nowotworu

Co możesz otrzymać?

Badania przesiewowe, genetyczne

Badania, które pozwolą na wczesne wykrycie choroby, gdy tylko lekarz zauważy pierwsze symptomy (w ramach Pakietu Pre-Diagnoza).

Program diagnostyczny

Wizyty u specjalistów, badania (m. in. markery nowotworowe, tomografia komputerowa, USG, rezonans magnetyczny) oraz konsultacje dotyczące wstępnego rozpoznania choroby (w ramach Pakietu Onkolog)

Druga opinia medyczna

Wsparcie zespołu medycznego, który na podstawie opinii ekspertów z kraju i z zagranicy zweryfikuje Twoje wyniki i postawioną diagnozę.

Dodatek finansowy

Nawet do 1 000 000 zł, który możesz przeznaczyć na dowolny cel, np. leczenie i utrzymanie standardu życia.

Assistance

Pomoc w codziennym życiu dla Ciebie (m. in. transport medyczny, dostarczenie leków, pomoc pielęgniarki, organizacja rehabilitacji) oraz Twoich bliskich (m. in. pomoc w pracach domowych i w opiece nad dziećmi).

Wsparcie psychologa

Pomoc psychoonkologa w ramach programu assistance, który realizuje nasz partner – AWP P&C Oddział w Polsce

Zespół Nationale-Nederlanden 18.05.2020