Udar – jakie są przyczyny i objawy? Leczenie

Gdy zauważysz pierwsze objawy udaru, działaj szybko! Sprawdź, jak możesz rozpoznać udar, jakie są jego przyczyny i symptomy.

Udar występuje podczas pęknięcia naczynia krwionośnego bądź zablokowania dopływu krwi do mózgu. Niezależnie od tego, czy jest to udar niedokrwienny, czy krwotoczny, przy wystąpieniu objawów udaru najważniejszy jest czas reakcji. Ma to wpływ na późniejsze leczenie oraz szanse na powrót do zdrowia. Dlatego tak ważne jest, abyś poznał przyczyny oraz objawy udaru.

Co to jest udar?

Według Światowej Organizacji Zdrowia udar mózgu to ogniskowe uszkodzenie mózgu lub zaburzenie jego ukrwienia, które utrzymuje się dłużej niż 24 godziny lub prowadzi do śmierci.

Jakie są przyczyny udaru?

Większość udarów mózgu to udary niedokrwienne, które powstają w wyniku zablokowania dopływu krwi. Przez silne zwężenie naczyń krew nie może dotrzeć do wszystkich obszarów mózgu. Udar występuje także z przyczyn krwotocznych. Następuje wówczas pęknięcie naczynia w mózgu, które najczęściej wynika z nadciśnienia tętniczego. Istnieją jednak także inne czynniki, zwiększające prawdopodobieństwo pojawienia się udaru mózgu. Są to m.in.:

 • miażdżyca,
 • choroby serca,
 • bezdech senny,
 • cukrzyca,
 • zaburzenie gospodarki lipidowej,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • nadwaga,
 • niezdrowa dieta,
 • nadużywanie alkoholu,
 • palenie tytoniu,
 • brak aktywności fizycznej.

Żeby zmniejszyć ryzyko udaru, unikaj szkodliwych czynników i pamiętaj o profilaktyce. Sprawdź, jak możemy Ci pomóc w ramach pakietu Pre-diagnoza i ubezpieczenia na wypadek poważnej choroby oraz Pakietu Neurolog.

Jakie są objawy udaru mózgu?

Zastanawiasz się, jak rozpoznać udar? Do najczęstszych objawów udaru mózgu zaliczamy:

 • zaburzenia mowy – trudności w zrozumieniu mowy, bełkotanie, utrata zdolności mówienia, niewyraźne mówienie,
 • zaburzenia równowagi,
 • zawroty i bóle głowy, nudności, wymioty,
 • porażenie, niedowład lub brak czucia po jednej stronie ciała,
 • zaburzenia widzenia – najczęściej zaburzone widzenie na jedno oko lub podwójne widzenie.

Objawy wylewu nie zawsze występują od razu. Początkowo mogą pojawić się wyłącznie ostrzegawcze zwiastuny udaru. Mówimy wtedy o przemijającym niedokrwieniu mózgu, czyli tzw. mini udarze. Jego objawy trwają maksymalnie 24 godziny i po czasie ustępują całkowicie.

Jak leczyć udar mózgu?

Przy leczeniu udaru najważniejsze jest, aby działać szybko. Dlatego tak istotne jest, aby pacjent trafił do szpitala jak najwcześniej. Objawy wylewu potwierdza się, wykonując rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Czasem, aby ustalić przyczyny udaru, wykonuje się dodatkowe badania, takie jak EKG, RTG, badanie echokardiograficzne serca czy USG naczyń krwionośnych. Jeżeli lekarz stwierdzi udar niedokrwienny, wówczas chirurgicznie usunie zakrzep lub przepisze leki poprawiające ukrwienie. Kiedy jednak postawi diagnozę, że jest to udar krwotoczny, wówczas pacjenta czeka zabieg neurochirurgiczny.

Jak wygląda rehabilitacja po udarze?

Bez względu na objawy udaru, najistotniejszym elementem rehabilitacji są ćwiczenia usprawniające narządy mowy i ruchu. Celem rehabilitacji jest powrót do normalnego funkcjonowania oraz znacząca poprawa stanu neurologicznego. Zazwyczaj do rehabilitacji po udarze dochodzi w specjalistycznych oddziałach udarowych.

Udar mózgu może wystąpić u każdego, bez względu na płeć czy wiek. Najczęściej jednak chorują na niego osoby, które ukończyły 65 lat. Przed 80. rokiem życia udar częściej pojawia się u mężczyzn, a po 80. roku życia u kobiet. Pamiętaj jednak, że udar może wystąpić także u osób młodych, szczególnie tych, którzy są genetycznie obciążeni w tym kierunku. Jednak szybka reakcja i odpowiednie leczenie może znacząco zniwelować jego nieprzyjemne konsekwencje. Dodatkowym zabezpieczeniem jest także ubezpieczenie na życie wraz ze wskazanymi umowami dodatkowymi, dzięki któremu nie musisz martwić się o odpowiednią opiekę medyczną czy wypłatę pieniędzy w razie choroby.

Zespół Nationale-Nederlanden 18.05.2020