POChP – jakie są przyczyny? Objawy, leczenie

POChP to przewlekłe schorzenie płuc, które w znacznym stopniu utrudnia choremu normalne funkcjonowanie – ogranicza zdolność do pracy, a nawet do samodzielnego życia.

Na POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, w Polsce cierpi około dwóch milionów osób. Statystyki nie obejmują chorych, którzy nie podejmują leczenia. W praktyce zatem liczba Polaków zmagających się z tym uciążliwym schorzeniem jest znacznie większa. Co roku choroba odbiera życie 15 tysiącom osób. Jednak POChP nie zawsze oznacza wyrok śmierci. Terapia stosowana we wczesnych i średnio zaawansowanych stadiach choroby może przedłużyć życie o wiele lat i znacznie podnieść jego codzienny komfort.

Przyczyny POChP

W przypadku POChP obturacja oznacza zwężenie dróg oddechowych, które powoduje ograniczenie przepływu powietrza przez płuca i niedotlenienie organizmu. Do nieodwracalnego zmniejszenia średnicy małych oskrzeli i uszkodzenia tkanki płuc dochodzi na skutek przewlekłego stanu zapalnego, który jest odpowiedzią na działanie szkodliwych cząstek lub gazów – najczęściej dymu tytoniowego, ale też produktów spalania (np. w słabo wentylowanych pomieszczeniach ogrzewanych piecem węglowym) czy toksycznych pyłów (np. w pobliżu zakładów przemysłowych). Ryzyko zachorowania wiąże się także z predyspozycjami genetycznymi, nawracającymi infekcjami dolnych dróg oddechowych czy astmą.

Objawy POChP

POChP to choroba, która przez wiele lat może nie dawać specyficznych objawów. Łatwo też pomylić ją z symptomami innych częstych dolegliwości, takich jak astma czy zaburzenia krążenia. Obturacja nasila się z wiekiem i zwykle diagnozowana jest u osób po 65. roku życia, jednak choroba zaczyna się znacznie wcześniej, a im szybciej zostanie wykryta, tym większe są szanse na zachowanie zdrowia i pełnej sprawności. Powinieneś pójść do lekarza, jeśli obserwujesz u siebie takie objawy, jak:

  • poranne napady kaszlu,
  • ucisk w klatce piersiowej
  • problem ze złapaniem tchu przy fizycznym wysiłku,
  • skłonność do częstych infekcji.

Zleci on nieinwazyjne badanie zwane spirometrią (polega ono na głębokim oddychaniu przez ustnik aparatu pomiarowego), które pozwoli ocenić stan Twoich płuc. Wczesne rozpoczęcie leczenia pozwoli Ci uniknąć takich powikłań choroby, jak duszność i szybkie męczenie się, nawet przy prostych czynnościach, przewlekłe, ogólne osłabienie, zaburzenia metaboliczne (np. cukrzyca typu 2), anemia, osteoporoza czy niewydolność krążeniowa.

 

Leczenie POChP

Jeśli zostanie u Ciebie zdiagnozowana POChP we wczesnym stadium, często wystarczy, że zmienisz tryb życia – rzucisz palenie, poświęcisz więcej czasu na aktywność fizyczną, zadbasz o prawidłową dietę. Nie cofnie to wprawdzie uszkodzeń, do których doszło w Twoich płucach, ale zatrzyma postęp choroby i pozwoli Ci normalnie funkcjonować przez długie lata. Jeśli jednak okaże się, że zmiany w drogach oddechowych są zaawansowane, będziesz potrzebował leczenia i rehabilitacji oddechowej już do końca życia.

Przy POChP stosuje się przede wszystkim preparaty rozszerzające oskrzela oraz leki o działaniu przeciwzapalnym i wykrztuśnym. Przy silnej niewydolności oddechowej niezbędna jest przewlekła tlenoterapia, a w przypadku konieczności ratowania życia można wykonać transplantację płuc. Wymienione leki i zabiegi tylko częściowo refundowane są przez NFZ. Nie obawiaj się jednak, że zabraknie Ci środków na leczenie, jeśli z powodu pogorszenia stanu zdrowia będziesz musiał zrezygnować z aktywności zawodowej. Dzięki wcześniejszemu zawarciu umowy ubezpieczenia na życie otrzymasz od nas pieniądze – nawet do miliona złotych – które będziesz mógł przeznaczyć na swoją terapię, spłatę zobowiązań czy zabezpieczenie swojej rodziny na przyszłość, gdy będziesz niezdolny do samodzielnego życia lub niezdolny do pracy.

Zespół Nationale-Nederlanden 18.05.2020