Rak jelita grubego – objawy, rokowania

Skuteczność leczenia raka jelita grubego zależy od czasu rozpoznania. Jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka, powinieneś wykonywać regularne badania profilaktyczne. Warto też, abyś ubezpieczył się na wypadek choroby.

Czynnikami ryzyka zachorowania na raka jelita grubego są predyspozycje genetyczne, choroby przewlekłe (takie jak nieswoiste zapalenia jelit czy cukrzyca) oraz uwarunkowania środowiskowe, w tym nieprawidłowa dieta, otyłość czy nałogi. Nowotwór ten może jednak dotknąć każdego. Obecnie jest jedną z głównych przyczyn zgonów spowodowanych zmianami rakowymi.

Profilaktyka raka jelita grubego

Wczesne rozpoznawanie raka jelita grubego możliwe jest dzięki badaniom profilaktycznym. Testy laboratoryjne obejmują głównie badanie kału na obecność krwi utajonej oraz określanie tak zwanych markerów nowotworowych. Jednak niepokojące wyniki takich badań mogą pojawiać się w przebiegu wielu chorób. Rozstrzygającym badaniem jest kolonoskopia, która umożliwia obejrzenie i zbadanie od wewnątrz błony śluzowej i ściany jelita grubego we wszystkich jego częściach, a także pobranie materiału do badań cytologicznych oraz oceny histopatologicznej.

Badania służące profilaktyce raka jelita grubego refundowane są tylko w podstawowym zakresie. W grupach podwyższonego ryzyka wykonuje się je okresowo, zaś u pozostałych osób jedynie w przypadku pojawienia się niepokojących dolegliwości. W tej sytuacji warto korzystać z komercyjnych usług medycznych, co często pozwala na przyspieszenie badań czy rozszerzenie zakresu diagnostyki poza refundowaną podstawę. Niestety, takie prywatne konsultacje są dość drogie. Rozwiązaniem problemu jest ubezpieczenie na wypadek nowotworu. Pokryje ono koszty badań, które dadzą Ci pewność, że jesteś zdrowy lub pozwolą przeciwdziałać rozwojowi choroby na etapie, gdy terapia daje szansę na całkowite wyleczenie. Możesz zdecydować się też na pakiety dodatkowe do tego ubezpieczenia: Pre-diagnoza i Pakiet onkolog. Dzięki nim zyskasz dostęp do szybkich konsultacji medycznych, konsultacji profesorskich na etapie wstępnego rozpoznania choroby, a także specjalistycznych badań przesiewowych i genetycznych, jeśli będą niezbędne. Ponadto, jeśli zawrzesz umowę ubezpieczenia na wypadek nowotworu ON /ONA, będziesz miał możliwość uzyskania drugiej opinii medycznej – wyda ją zespół medyczny, który przeanalizuje Twoje wyniki badań i otrzymaną diagnozę.

Objawy raka jelita grubego i możliwości leczenia

Rak jelita grubego może zaskoczyć każdego, ponieważ rozwija się przez dłuższy czas w sposób utajony. Jednoznaczne objawy kliniczne występują zwykle w zaawansowanym stadium choroby i wiążą się z koniecznością inwazyjnego leczenia.

Zazwyczaj pierwszymi objawami nowotworu jelita grubego są:

  • zaburzenia trawienia,
  • uczucie pełności,
  • wzdęcia,
  • zaparcia lub biegunki,
  • czasem także odbijanie, zgaga, utrata apetytu.

Stolce mogą zawierać śluz lub świeżą krew. Tego rodzaju symptomy często są przez chorych lekceważone lub przypisywane innym schorzeniom. Wiele osób decyduje się na kontakt z lekarzem dopiero w obliczu dotkliwych powikłań nowotworu – niedrożności lub perforacji jelit, zapalenia otrzewnej. Zagrażają one życiu i wymagają intensywnego leczenia chirurgicznego.

Podejmując diagnostykę w tak zaawansowanej fazie choroby, często rozpoznaje się już obecność przerzutów – w wątrobie, płucach, kręgosłupie, a nawet w obrębie mózgu. Kompleksowe leczenie niekiedy pozwala na całkowite opanowanie choroby, ale jest długotrwałe, może wymagać radio- lub chemioterapii, a także utworzenia, czasowego lub stałego, sztucznego odbytu (stomii). Pogorszenie stanu zdrowia utrudnia choremu normalne funkcjonowanie, a leczenie wiąże się z dużymi kosztami, które trudno pokryć ze zmniejszonych dochodów czy renty chorobowej. Dlatego także na tym etapie walki z rakiem jelita grubego cennym wsparciem budżetu może okazać się ubezpieczenie na wypadek nowotworu w wersji podstawowej lub ze wspomnianymi pakietami dodatkowymi.

Jeśli dotknie Cię choroba, świadczenia, które oferujemy, zapewnią Ci nieograniczony dostęp do specjalistycznych usług medycznych, niezbędnych leków, materiałów stomijnych i pielęgnacyjnych, preparatów do żywienia pozajelitowego. Środki uzyskane z ubezpieczenia ułatwią także organizację codziennego życia w okresie leczenia, na przykład opiekę nad dziećmi.

Zespół Nationale-Nederlanden 18.05.2020