Jakie objawy daje rak jelita grubego?

Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych. Zobacz, jakie są objawy raka jelita grubego.

Objawy raka jelita grubego wynikają z rozrostu guza oraz naciekania przez niego sąsiadujących tkanek. Najczęściej występującą dolegliwością jest obecność krwi w stolcu. To właśnie z tego powodu pacjenci szukają pomocy medycznej. Podstawowym badaniem, które pozwala rozpoznać chorobę, jest kolonoskopia.

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych na świecie – u kobiet zajmuje drugie, a u mężczyzn trzecie miejsce pod względem zapadalności. Na zachorowanie szczególnie narażone są osoby, u których występują czynniki ryzyka: palenie tytoniu, niska aktywność fizyczna, cukrzyca, nadwaga i otyłość, nadmierne spożywanie alkoholu, zła dieta (bogata w tłuszcze nasycone i czerwone mięso) i uwarunkowania genetyczne.

 
 

Ubezpiecz się na wypadek raka

Zyskaj dostęp do  profilaktyki i szybkiej diagnostyki, aby wykryć chorobę na wczesnym etapie oraz zapewnij sobie pieniądze na ewentualne leczenie (nawet do 900 tys. zł).
 

Dowiedz się więcej

Jakie są pierwsze objawy raka jelita grubego?

Rak jelita grubego najczęściej nie daje żadnych objawów na początkowym etapie rozwoju. Wczesne objawy raka jelita grubego są niecharakterystyczne i skąpe, dlatego często są bagatelizowane lub błędnie kojarzone z innym schorzeniem, np. zatruciem pokarmowym lub błędem dietetycznym. Na początku osoba chora może zaobserwować u siebie częste bóle brzucha i wzdęcia. Z czasem dołączają do nich zaburzenia wypróżniania się, czyli naprzemienne biegunki i zaparcia.

Czasem bywa tak, że choroba nowotworowa przez bardzo długi czas przebiega bez żadnych dolegliwości. Wówczas pierwsze objawy raka jelita grubego są dużo poważniejsze. Większość chorych osób jest zaniepokojona obecnością krwi w stolcu, pogorszeniem samopoczucia, osłabieniem i utratą apetytu, a przede wszystkim niewyjaśnioną nadmierną utratą masy ciała. Zdarza się także, że choroba zostanie wykryta przypadkowo podczas kontrolnej kolonoskopii.

 

Główne objawy raka jelita grubego

Objawy raka jelita grubego w dużej mierze zależą od stopnia zaawansowania choroby oraz umiejscowienia guza. Najczęściej osoby chore zauważają u siebie:

 

  • świeżą krew w stolcu,

  • bóle brzucha (kolkowe lub kurczowe),

  • niezamierzoną utratę masy ciała,

  • dyskomfort w jamie brzusznej,

  • zmianę rytmu wypróżnień,

  • uczucie niepełnego wypróżnienia,

  • bolesne parcie na stolec,

  • trudności z wypróżnianiem się,

  • stolce o małej szerokości (tzw. stolce ołówkowate).

Trzeba mieć na uwadze, że objawy raka jelita grubego, takie jak ból brzucha czy krew w stolcu, nie występują u wszystkich chorych. Guzy, które są położone z prawej strony jelita, powodują, że krew miesza się ze stolcem, dlatego jest ona niewidoczna (fachowo używa się określenia: krew utajona). Wówczas występują objawy niedokrwistości, czyli łatwe męczenie się, bladość skóry i osłabienie.

Objawy ostatniego stadium raka jelita grubego są związane z przerzutami do innych narządów. U chorego stwierdza się powiększenie śledziony i wątroby, wodobrzusze, niedrożność jelit, zły stan ogólny. Nowotwór daje przerzuty do płuc, wątroby, kości i mózgu.

 

Co robić, gdy pojawią się objawy raka jelita grubego?

Gdy pojawią się objawy raka jelita grubego, należy pójść do lekarza pierwszego kontaktu, który wyda skierowanie na badania diagnostyczne: testy laboratoryjne krwi, kolonoskopię oraz tomografię komputerową (lub rezonans magnetyczny). Stwierdzenie jakichkolwiek zmian w jelicie wymaga przeprowadzenia biopsji. Pobrany materiał jest poddawany ocenie histopatologicznej (badanie pod mikroskopem), która umożliwia ostateczne rozpoznanie raka jelita grubego lub jego wykluczenie.

 

Leczenie raka jelita grubego

Leczenie raka jelita grubego zależy od stopnia zaawansowania choroby i stanu ogólnego osoby chorej. Jeżeli to możliwe, wykonuje się zabieg chirurgiczny. Zwykle stosuje się także chemioterapię lub chemioradioterapię. U chorych z zaawansowanym nowotworem dąży się do złagodzenia objawów i skutków choroby (tzw. leczenie paliatywne).

Leczenie raka jelita grubego jest długie i kosztowne. Jeśli jesteś w grupie ryzyka lub obawiasz się zachorowania, ubezpiecz się i zapewnij sobie wsparcie na wszelki wypadek. Możesz u nas kupić ubezpieczenie na wypadek nowotworu lub ubezpieczenie na wypadek leczenia szpitalnego lub operacji. Dzięki temu zyskasz nie tylko zabezpieczenie finansowe, ale także wsparcie w transporcie medycznym, organizacji badań i konsultacji oraz pomoc w codziennym życiu po to, abyś mógł skupić się wyłącznie na swoim zdrowiu. Przeczytaj OWU i dowiedz się, jak jeszcze będziemy mogli wesprzeć Ciebie i Twoich bliskich, gdy zachorujesz.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020