Skąd bierze się ból w klatce piersiowej? Kiedy udać się do lekarza?

Ból w klatce piersiowej ma różne przyczyny i nie zawsze oznacza zawał serca. Sprawdź, co robić, gdy pojawiają się nieprzyjemne objawy.

Dla wielu osób ból w klatce piersiowej jest bardzo niepokojącym objawem. Gdy się pojawia, nie należy wpadać w panikę. Nie zawsze jest on związany z poważnymi schorzeniami serca. Niekiedy jest skutkiem silnego stresu lub uszkodzenia nerwów. Warto skonsultować się z lekarzem, aby poznać przyczynę i sposoby na złagodzenie bólu w klatce piersiowej.

W zależności od przyczyny ból w klatce piersiowej może mieć różne nasilenie i charakter. Pacjenci zgłaszają, że jest on kłujący, piekący lub uciskający. Niekiedy promieniuje też od innych części ciała. Zdarza się, że ulega nasileniu przy zmianie pozycji ciała lub wdechu.

Przyczyny bólu w klatce piersiowej

Klatka piersiowa jest miejscem, w którym znajduje się kilka narządów wewnętrznych – zwłaszcza serce. Pojawiające się dolegliwości bólowe mogą zatem świadczyć o nieprawidłowościach z jego strony. Nie zawsze tak jest, a objawy często wynikają z innych schorzeń: infekcji układu oddechowego, a nawet chorób układu pokarmowego. Dokładną przyczynę bólu w klatce piersiowej można poznać po wykonaniu badań. Podstawowym z nich jest elektrokardiografia (EKG), która prezentuje aktywność elektryczną serca. Lekarze korzystają także z badań obrazowych, takich jak ultrasonografia (USG), zdjęcie rentgenowskie (RTG) oraz z tomografii komputerowej.

Ból w klatce piersiowej a choroby serca

Jedną z przyczyn bólu w klatce piersiowej jest zawał mięśnia sercowego. Jest to sytuacja, w której dochodzi do zablokowania tętnicy wieńcowej, a tym samym niedokrwienia komórek serca. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia, który wymaga pilnej pomocy lekarskiej. Ból w klatce piersiowej jest silny, dławiący i piekący. Narasta i promieniuje do ręki, szyi i żuchwy. Oprócz niego pojawiają się też: lęk, osłabienie, duszność, kołatanie serca i zblednięcie skóry.

Ból w klatce piersiowej może być też efektem choroby niedokrwiennej serca. Również jest on piekący i dławiący, ale ustępuje po trwającym kilka minut odpoczynku lub po przyjęciu nitratów. Tego typu dolegliwości najczęściej pojawiają się po wysiłku fizycznym.

Nerwoból w klatce piersiowej

Kłujący ból w klatce piersiowej najczęściej jest związany z uszkodzeniem nerwów. Jest to tzw. nerwoból. Może być on skutkiem zwyrodnienia lub urazu kręgosłupa lub ucisku na nerw. Również niektóre choroby przewlekłe mogą predysponować do jego wystąpienia (np. cukrzyca). Warto pamiętać, że tego typu ból w klatce piersiowej u wielu osób jest spowodowany stresem.

Ból w klatce piersiowej a infekcja dróg oddechowych

Ból w klatce piersiowej w czasie oddychania może być spowodowany infekcją dróg oddechowych. Pojawia się przede wszystkim u osób, które z jej powodu intensywnie kaszlą. Taką przyczynę dolegliwości można podejrzewać, gdy obecne są dodatkowo: podwyższona temperatura ciała, osłabienie, ból głowy, katar.

Ból w klatce piersiowej a choroby układu pokarmowego

Warto zdawać sobie sprawę także z tego, że ból w klatce piersiowej może wynikać z chorób układu pokarmowego. Jedną z nich jest refluks żołądkowo-przełykowy. Schorzenie charakteryzuje się cofaniem strawionego pokarmu z żołądka do przełyku. W efekcie pojawiają się pieczenie i ból za mostkiem, odbijanie, kwaśny posmak w ustach.

Jak złagodzić ból w klatce piersiowej?

Łagodzenie bólu w klatce piersiowej zależy od jego przyczyny. Przy nerwobólu zwykle pomaga zmiana pozycji ciała. Warto się także uspokoić, skoncentrować myśli na czymś przyjemnym oraz oddychać spokojnie. Przy infekcji dróg oddechowych i chorobach układu pokarmowego konieczne jest stosowanie leków zleconych przez lekarza.

Najbardziej niepokojący jest zawał mięśnia sercowego. Gdy ból w klatce piersiowej nasila się, konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego (numer 112) i leczenie w szpitalu. Na zawał może zachorować każdy. Warto rozważyć zakup ubezpieczenia na życie rozszerzonego o ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania z pakietem Kardiolog. Dzięki niemu można otrzymać nie tylko wsparcie finansowe, ale także pomoc w zorganizowaniu badań i konsultacji specjalistycznych.

Zespół Nationale-Nederlanden 22.11.2021