Koronawirus a choroba Hashimoto – czy zapalenie tarczycy zwiększa ryzyko zachorowania?

Ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, czyli choroby wywoływanej przez koronawirusa, zwiększają choroby przewlekłe. Dowiedz się, czy należy do nich choroba Hashimoto.

Koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób, które chorują przewlekle. Ryzyko powikłań zwiększają schorzenia układu oddechowego i krążenia oraz cukrzyca i osłabiona odporność. O swoje zdrowie boją się także osoby chore na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Czy słusznie?

Choroby przewlekłe zwiększają ryzyko zachorowania na COVID-19, ale przede wszystkim wpływają na przebieg choroby i jej powikłania. Gdy są one prawidłowo leczone, rokowanie związane z infekcją koronawirusem są lepsze. Wiele zależy też od ogólnego stanu pacjenta, jego wieku i stylu życia. Naukowcy z całego świata starają się poznać korelacje między wirusem SARS-CoV-2 i różnymi schorzeniami. Jednym z nich są zaburzenia ze strony tarczycy, w tym choroba Hashimoto.

Choroba Hashimoto – objawy, diagnostyka i leczenie

Choroba Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, które prowadzi do niedoczynności tego narządu. Na skutek nieprawidłowej odpowiedzi układu immunologicznego (organizm produkuje przeciwciała skierowane przeciwko własnym tkankom) dochodzi do uszkodzenia tarczycy. Nazwa schorzenia pochodzi od nazwiska japońskiego lekarza, Hakaru Hashimoto, który opisał pierwsze przypadki. Spotykane są także inne określenia choroby: wole limfocytarne oraz przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego.

Przyczyny choroby Hashimoto nie zostały do końca poznane. Uważa się, że wpływ na jej wystąpienie mają czynniki genetyczne i środowiskowe. W drugiej grupie znajduje się stres, częste infekcje, a także błędy żywieniowe. Bardzo często przewlekłemu limfocytowemu zapaleniu gruczołu tarczowego towarzyszą inne choroby autoimmunologiczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów). Badania na Hashimoto to: badanie ultrasonograficzne (USG) tarczycy, określenie stężenia hormonów TSH, FT3 i FT4 oraz przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO).

Objawy choroby Hashimoto mogą różnić się u poszczególnych pacjentów. Najczęściej występują: zaburzenia nastroju, przewlekłe zmęczenie, problemy z pamięcią i koncentracją, uczucie zimna, wzrost masy ciała oraz zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Pogorszeniu ulega także stan skóry, włosów i paznokci. Objawy choroby Hashimoto zwykle rozwijają się powoli.

Bardzo ważną kwestią jest leczenie choroby Hashimoto. Nie ma leku na tę jednostkę chorobową, dlatego terapia opiera się na łagodzeniu objawów i skutków niedoczynności tarczycy. Lekarze zalecają pacjentom przyjmowanie lewotyroksyny, która jest syntetycznym odpowiednikiem hormonów tego narządu. Lek należy przyjmować codziennie na czczo. Trzeba także pamiętać o regularnych badaniach w celu kontrolowania poziomu TSH. W leczeniu choroby Hashimoto dużą rolę przypisuje się również diecie.

Choroba Hashimoto a ryzyko zachorowania na COVID-19

Wiele osób zastanawia się, czy choroba Hashimoto zwiększa ryzyko infekcji koronawirusem i zachorowania na COVID-19. Obecnie nie ma żadnych naukowych dowodów, które pozwalałyby przypuszczać, że osoby z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy są bardziej narażone na infekcję. Badacze opierają się na obserwacji chorych. Na jej podstawie nie odnotowali żadnych korelacji między tymi dwiema jednostkami chorobowymi.

Przebieg infekcji koronawirusem u chorych na Hashimoto

W kwestii koronawirus a Hashimoto ważne jest także to, czy autoimmunologiczne zapalenie tarczycy pogarsza przebieg i rokowanie COVID-19. Tutaj również brakuje jednoznacznych dowodów naukowych. Jednakże zaobserwowano, że prawidłowo leczona choroba Hashimoto nie zwiększa ryzyka powikłań u osób zakażonych koronawirusem.

Niebezpieczna jest jednak sytuacja u pacjentów z nieprawidłowo leczoną chorobą Hashimoto i niewyrównanym poziomem hormonów. Jednak jest to efektem ogólnego złego stanu zdrowia. Takie osoby mogą częściej wymagać hospitalizacji. Aby złagodzić jej skutki – głównie ekonomiczne, ale też niepotrzebny stres – warto zdecydować się na ubezpieczenie na wypadek leczenia szpitalnego. Dzięki polisie możesz starać się o wypłatę świadczenia po powrocie ze szpitala.

Jak chronić się przed zakażeniem koronawirusem?

Na zakażenie koronawirusem narażona jest każda osoba, dlatego ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Należą do nich:

  • częste mycie rąk wodą z mydłem,
  • dezynfekcja rąk środkiem z alkoholem,
  • zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych,
  • utrzymywanie dystansu od innych osób (minimum dwa metry),
  • częsta dezynfekcja powierzchni,
  • unikanie przebywania w zatłoczonych miejscach, zwłaszcza gdy są to zamknięte pomieszczenia.

Każda osoba, która zaobserwuje u siebie niepokojące objawy (zwłaszcza suchy kaszel i gorączkę), powinna skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, a także odizolować się od innych ludzi.

Zespół Nationale-Nederlanden 29.08.2020