Koronawirus a astma – COVID-19 groźny dla astmatyków

Czy trwająca epidemia koronawirusa może wpływać na zaostrzenie objawów astmy? Dowiedz się, w jaki sposób astmatycy mogą chronić się przed zakażeniem.

Koronawirus a astma – COVID-19 groźny dla astmatyków

Panująca epidemia koronawirusa jest czasem szczególnie trudnym dla osób cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego, w tym także astmatyków. Nic więc dziwnego, że wiele osób zmagających się z tą chorobą zadaje sobie pytanie czy istnieje zależność między koronawirusem a astmą. 

Na jakie powikłania narażone są osoby chore na astmę, które zarażą się COVID-19? Jakie kroki powinni podjąć, aby chronić się przed zakażeniem SARS-CoV-2? 

Dlaczego koronawirus jest tak niebezpieczny dla astmatyków? 

Wirusy wywołujące infekcję COVID-19 rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, wnikając do organizmu poprzez drogi oddechowe, a sam wirus „uderza” głównie w płuca, uszkadzając tkankę płucną. Jest to szczególnie niebezpieczne u osób zmagających się z astmą, czyli chorobą zapalną dróg oddechowych o przewlekłym charakterze, która prowadzi do odwracalnej obturacji  czyli skurczu oskrzeli. Zmiennemu zwężeniu dróg oddechowych najczęściej towarzyszą takie objawy, jak świszczący oddech, męczący, napadowy kaszel o zmiennym nasileniu i częstotliwości, duszność oraz uczucie ucisku w klatce piersiowej. 

Przy objętym przewlekłym procesem zapalnym i osłabionym  układzie oddechowym zakażenie koronawirusem prowadzi nie tylko do zaostrzenia astmy, ale także może doprowadzić do ciężkiej niewydolności oddechowej, a nawet śmierci pacjenta. 

Leczenie astmy w dobie koronawirusa

Jak zatem powinni zachować się astmatycy w obliczu pandemii koronawirusa? Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie powinni rezygnować z leczenia przeciwzapalnego! 

Jest to niezwykle istotne, ponieważ przerwanie terapii w takim momencie prawdopodobnie będzie niosło za sobą zaostrzenie astmy, które mogą negatywnie odbić się na stanie zdrowia chorego i wzmóc ryzyko zachorowania na koronawirusa. 

Bardzo istotny jest również stopień kontroli astmy, od którego zależy jak duże jest ryzyko cięższego przebycia infekcji SARS-CoV-2. W przypadku jeśli astma jest dobrze kontrolowana, dzięki odpowiednio dobranym lekom, cierpiący na nią pacjenci mogą liczyć na łagodniejszy przebieg COVID-19. 

Niestety, o wiele bardziej podatne na cięższy rozwój choroby są osoby, u których astma ma przebieg niekontrolowany. Tym pacjentom szczególnie zaleca się kontynuację leczenia przeciwzapalnego oraz unikanie sytuacji, w których może dojść do zarażenia. 

Jak osoby chore na astmę powinny się chronić w czasie epidemii?

Zatem jakie kroki powinni podjąć astmatycy, aby chronić się przed zakażeniem koronawirusem?

Przede wszystkim stosować się do oficjalnych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia wydanych w sprawie epidemii SARS-CoV-2. Co za tym idzie? W miarę możliwości osoby cierpiące na astmę powinny ograniczyć do absolutnego minimum wyjścia z domu. Jeśli jednak jesteś zmuszony do opuszczenia mieszkania, nie zapominaj o założeniu maseczki ochronnej, zachowaniu odpowiedniego dystansu względem spotykanych na ulicy osób oraz częstej dezynfekcji rąk. Po powrocie do domu należy zdezynfekować przedmioty, których używałeś na zewnątrz, oraz dokładnie umyć ręce. 

Oprócz zachowania podstawowych środków bezpieczeństwa, warto również wdrożyć kilka prostych zasad, które pozwolą Ci zminimalizować ryzyko zaostrzenia astmy zarówno u dzieci, jak i dorosłych. 

Podstawowym działaniem powinno być wspomniane wcześniej kontynuowanie leczenia zgodnie z zaleceniami specjalisty, aby utrzymać ciągłość terapii, co uchroni nas przed nagłymi atakami duszności, które mogą być skutkiem odstawienia leków. 

Dobrym pomysłem może być także przeprowadzenie przeglądu inhalatora – sprawdź jego termin przydatności oraz upewnij się, że używasz go w poprawny sposób. Zadbaj również o to, aby znajdował się w łatwo dostępnym miejscu, abyś w razie potrzeby mógł niezwłocznie po niego sięgnąć. 

Jak jeszcze możesz sobie pomóc? Planuj  z wyprzedzeniem. Epidemia koronawirusa jest sytuacją bardzo stresogenną dla wielu z nas, dlatego występujące w jej czasie ataki astmy mogą stać się w tym czasie objawem wzmożonego stresu. Zatroszcz się więc o to, aby w takich momentach zachować względny spokój. Pomóc Ci w tym może spisany wcześniej i umieszczony w widocznym miejscu plan działania na wypadek ataku, do którego będziesz mógł zajrzeć w kryzysowych momentach. 

Uzupełnij też zapasy przyjmowanych przez siebie leków. Sprawdzaj regularnie pozostałe ilości farmaceutyków i jeśli zauważysz, że któryś z nich niedługo się skończy, poproś swojego lekarza prowadzącego o wystawienie elektronicznej recepty, abyś mógł bez przeszkód uzupełnić braki w swojej apteczce przy okazji najbliższego wyjścia z domu, aby zminimalizować konieczność częstszego wychodzenia. 

Jeśli jednak zauważysz u siebie objawy zaostrzenia astmy albo inne niepokojące symptomy – nie czekaj tylko niezwłocznie zgłoś ten fakt swojemu lekarzowi albo skontaktuj się z najbliższym oddziałem zakaźnym.

 

Konsultacja: lek. med. Katarzyna Dewor, specjalistka pediatra i alergolog

 

 

Zespół Nationale-Nederlanden 04.05.2020