Pogorszenie wzroku przy cukrzycy – jakie są przyczyny?

Nawet 60% chorych na cukrzycę typu 2 doświadcza pogorszenia się wzroku. Pierwsze objawy obserwuje się zazwyczaj już w ciągu 3 lat od zachorowania. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że u wielu chorób zmiany w narządzie wzroku są obecne już w momencie stawiania diagnozy. Dzieje się tak ze względu na zbyt późne zgłoszenie się do lekarza. Sprawdź, co jest przyczyną pogorszenia się wzroku przy cukrzycy.

Cukrzyca została uznana za chorobę cywilizacyjną. W Polsce choruje na nią nawet 3 miliony dorosłych. W rzeczywistości liczba ta jest większa, ponieważ nie wszyscy chorzy zostali już zdiagnozowani. Cukrzyca przez długi czas przebiega bez żadnych objawów. Często jest wykrywana dopiero w momencie, gdy obecne są już powikłania – m.in. zaburzenia wzroku.

Wzrok a cukrzyca

Pogarszający się wzrok przy cukrzycy jest jednym z najczęstszych powikłań tej choroby. Jego przyczyną jest utrzymywanie się zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi. Nieprawidłowość ta prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz nerwów w obrębie narządu wzroku, czego konsekwencją jest uszkodzenie siatkówki. Zaburzenia wzroku w przebiegu cukrzycy są określane mianem retinopatii cukrzycowej. Na jej wystąpienie są szczególnie narażone te osoby, u których jednocześnie występuje nadciśnienie tętnicze i wysokie stężenie lipidów we krwi. Do czynników ryzyka należą także: stan po operacji zaćmy, okres dojrzewania, długi czas trwania cukrzycy oraz ciąża.

 

Problemy ze wzrokiem u chorych na cukrzycę to nie tylko retinopatia cukrzycowa. Może pojawić się także zaćma i jaskra wtórna. Oprócz tego u osób z cukrzycą typu 1 mogą wystąpić zaburzenia ostrości wzroku. Chory ma trudności z patrzeniem na przedmioty, które znajdują się daleko. Zaburzenia te są przejściowe – ustępują, gdy stężenie glukozy we krwi ulega unormowaniu. Warto jednak pamiętać, że z czasem może rozwinąć się retinopatia cukrzycowa (ma to miejsce u niemal 100% osób z cukrzycą typu 1).

Jakie objawy powinny wzbudzić czujność?

Często zaburzenia wzroku są obecne jeszcze przed rozpoznaniem cukrzycy. Jest to spowodowane tym, że choroba przez długi czas przebiega bezobjawowo. Mimo to uszkodzenie naczyń krwionośnych i nerwów przez wysokie stężenie glukozy stopniowo postępuje.

 

Wzrok przy cukrzycy pogarsza się także z czasem. Pierwsze niepokojące objawy mogą zostać zauważone nawet po kilku latach od usłyszenia diagnozy. Czujność powinny wzbudzić:

  • zaburzenia ostrości widzenia,

  • łatwiejsze męczenie się wzroku,

  • podwójne widzenie,

  • obecność różnego rodzaju zjawisk wzrokowych (np. błysków lub mętów w polu widzenia),

  • częste bóle głowy,

  • zwężenie pola widzenia.

 

Warto pamiętać, że pogarszający się wzrok przy cukrzycy może ostatecznie prowadzić do całkowitej ślepoty. Dlatego konieczne jest zachowanie czujności i szybkie reagowanie, gdy pojawiają się niepokojące objawy.

Co robić w razie pogorszenia się wzroku przy cukrzycy?

Pogorszenie się wzroku u osób chorych na cukrzycę jest wskazaniem do niezwłocznej wizyty u lekarza okulisty. Specjalista przeprowadza badania okulistyczne, które pozwalają stwierdzić, czy w siatkówce pojawiły się patologiczne zmiany. Stwierdzenie nieprawidłowości jest wskazaniem do rozpoczęcia leczenia.

Jak zapobiegać zaburzeniom wzroku przy cukrzycy?

Aby zmniejszyć ryzyko zaburzeń wzroku przy cukrzycy, konieczne jest odpowiednie leczenie tej choroby. Niezbędne jest dążenie do utrzymania prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Duże znaczenie odgrywają dieta z ograniczeniem węglowodanów, aktywność fizyczna oraz normalizacja masy ciała. Konieczne są też regularne kontrole u okulisty i diabetologa.

 

Pogorszenie się wzroku to nie jedyne powikłanie cukrzycy. Niestety często nie udaje się ich uniknąć ze względu na postępujący charakter choroby. Można jednak zaopatrzyć się w ubezpieczenie cukrzycowe. Dzięki polisie można liczyć na wsparcie (nie tylko materialne) w sytuacji, gdy z powodu cukrzycy dojdzie do pogorszenia się stanu zdrowia.

Zakres ubezpieczenia dla chorych na cukrzycę

Co otrzymujesz?

Finansowe wsparcie w razie wystąpienia powikłań

Pieniądze w przypadku poważnego zachorowania (m. in. zawału serca, udaru mózgu) i powikłań cukrzycy (niewydolności nerek, utraty wzroku, stopy cukrzycowej) – nawet 300 000 zł

Zwrot pieniędzy za operację

Nawet 40 000 zł, jeżeli będziesz potrzebować operacji, która będzie związana z powikłaniami cukrzycy

Renta przez 5 lat

Łącznie 500 000 zł, jeżeli choroba rozwinie się tak bardzo, że uniemożliwi Ci wykonywanie obowiązków zawodowych

Organizacja i pokrycie kosztów konsultacji specjalistycznych

Zorganizujemy dla Ciebie konsultacje u okulisty, neurologa, chirurga czy urologa, w razie wystąpienia powikłań cukrzycy

 

Zespół Nationale-Nederlanden 11.10.2021