Jak leczyć ból? Terapie pozwalające złagodzić dolegliwości bólowe

Ból pojawia się przy wielu jednostkach chorobowych i schorzeniach. Może być on wynikiem urazu, procesu nowotworowego, migreny lub stanu zapalnego. W zależności od przyczyny, ma on różny stopień nasilenia i charakter. Istnieje wiele sposobów na jego złagodzenie. Dowiedz się, jak skutecznie leczyć ból.

Ból jest subiektywnym, negatywnym uczuciem. Powstaje pod wpływem bodźców, które stwarzają ryzyko uszkodzenia lub uszkadzają tkankę. Często jest to sygnał od organizmu, który świadczy o tym, że dzieje się coś niedobrego. Towarzyszy on wielu chorobom i schorzeniom (m.in. chorobie reumatycznej, chorobie nowotworowej, zawałowi serca, oparzeniu, dyskopatii oraz zapaleniu trzustki). Może mieć charakter ostry lub przewlekły, a także być kłujący, uciskający, pulsujący lub tępy. Za odbieranie bodźców bólowych odpowiedzialne są nocyceptory. Leczenie bólu odbywa się przy pomocy metod farmakologicznych i niefarmakologicznych.

Leczenie bólu przy pomocy leków

Jeśli zastanawiasz się, jak leczyć ból, powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że dobór odpowiedniej terapii zależy od rodzaju dolegliwości bólowych, ich przyczyny oraz stopnia nasilenia. Gdy są one łagodne lub umiarkowane, możesz sięgnąć po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które są dostępne w aptekach bez recepty. Zawierają one substancje czynne, takie jak: paracetamol, ketoprofen, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy. Musisz przyjmować je zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania.

Leczenie bólu (przewlekłego lub ostrego) o większym nasileniu powinno odbywać się pod nadzorem lekarza. Specjalista może zlecić stosowanie leków, które są dostępne wyłącznie na receptę, a także połączyć kilka z nich zgodnie z drabiną analgetyczną. W terapii można zastosować:

  • analgetyki nieopioidowe (paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne),
  • słabe analgetyki opioidowe (m.in. kodeina, tramadol),
  • silne analgetyki opioidowe (m.in. morfina, buprenorfina, fentanyl).

Z każdym z nich, w razie potrzeby, możesz przyjmować leki wspomagające (np. leki przeciwpadaczkowe, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, kortykosteroidy, leki uspokajające). Środki przeciwbólowe mogą mieć postać tabletek, maści lub iniekcji.

Jakie są inne sposoby leczenia bólu?

Leczenie bólu może odbywać się także innymi sposobami, które należy dopasować odpowiednio do rodzaju dolegliwości. Do bardziej zaawansowanych metod należy przezskórna stymulacja nerwów obwodowych (TENS), w której wykorzystywany jest prąd o dużej częstotliwości i małym natężeniu. Niekiedy wykonuje się także blokadę nerwu lub neurolizę, która ma na celu zniszczenie włókien nerwowych, co daje efekt złagodzenia bólu nawet na kilkanaście miesięcy. Najczęściej stosuje się ją w paliatywnym leczeniu przeciwnowotworowym.

Na ból pleców, ból kręgosłupa, ból barku lub kończyn dobrze sprawdzają się zabiegi fizykalne:

  • masaż,
  • gimnastyka,
  • termoterapia (np. ciepły okład na bolące miejsce),
  • ultradźwięki,
  • laseroterapia,
  • krioterapia.

Chcąc wyleczyć ból, możesz wypróbować także alternatywne metody. Należą do nich akupunktura (nakłuwanie odpowiednich miejsc na ciele) i akupresura (uciskanie punktów na ciele). W przypadku dolegliwości bólowych spowodowanych migreną, często pomaga wyciszenie, odpoczynek i ograniczenie bodźców zewnętrznych.

Ból – bez względu na to, jaka jest jego przyczyna – może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Pomoc w codziennym życiu (w tym dostarczenie leków, transport medyczny, opieka nad dzieckiem, wypożyczenie sprzętu do rehabilitacji) oraz organizowaniu wizyt lekarskich (w tym konsultacji psychologicznych) zapewniają ubezpieczenie na życie lub ubezpieczenie na wypadek nowotworu z dodatkowymi pakietami assistance. Dzięki temu można w pełni skupić się na odpoczynku i zbierać siły, tak cenne w procesi
 

Zespół Nationale-Nederlanden 27.11.2020