Nauka jazdy konnej – jak wygląda?

Kochasz zwierzęta i chcesz nauczyć się jeździć konno? A może Twoje dziecko chce zapisać się na takie zajęcia? Z naszego poradnika dowiesz się, jak wyglądają lekcje jazdy konnej i czy jest to sport dla każdego.

Duże zainteresowanie tym pięknym sportem sprawia, że ośrodków nauki jazdy konnej jest bardzo wiele. Wybierz taką szkołę, w której pracują doświadczeni instruktorzy, a zwierzęta traktowane są z należytą dbałością i szacunkiem. Stajnia powinna być posprzątana, a konie czyste i zdrowe. Zanim się zapiszesz, koniecznie przeczytaj opinie o szkole i odwiedź jej siedzibę.

Nauka jazdy konnej – pierwszy kontakt ze zwierzętami

Podczas pierwszej lekcji nie wsiądziesz od razu na konia. Na początku nauki jazdy konnej instruktor oprowadzi Cię po stajni, pozwoli oswoić się ze zwierzętami i opowie, jak należy z nimi postępować. Konie są z natury płochliwe. Mają też ograniczone pole widzenia. Dlatego gwałtowne podejście do zwierzęcia z tyłu czy podniesienie głosu może źle się skończyć – instynktownie może Cię kopnąć. Dlatego słuchaj uważnie nauczyciela i najpierw naucz się odpowiednio zachowywać w towarzystwie konia.

Kolejnym etapem nauki jest szczotkowanie i siodłanie konia. Tak, musisz najpierw nauczyć się go pielęgnować, zanim zaczniesz na nim jeździć. Konie to bardzo mądre stworzenia. Jeśli podejdziesz do nich z szacunkiem i sympatią, z pewnością odwdzięczą się podczas nauki jazdy. Instruktor pokaże Ci, jak wyszczotkować sierść konia, usunąć błoto z kopyt oraz siano z grzywy i ogona. Pora na siodłanie – wszystkie elementy muszą być prawidłowo dociągnięte i zapięte. Wykonaj wszystkie czynności dokładnie, bo od tego zależy Twoje bezpieczeństwo.

Siodło na swoim miejscu? Na koń!

Do nauki jazdy konnej musisz być odpowiednio ubrany – bryczesy, buty na płaskiej podeszwie i toczek lub kask są obowiązkowe. Gdy opanujesz już wsiadanie i prawidłowo ułożysz się w siodle, rozpocznie się właściwa nauka. Najpierw instruktor będzie trzymał konia na długiej lince (lonży) i będziecie ćwiczyć anglezowanie. Koń będzie chodził po okręgu, kontrolowany przez instruktora. Ty będziesz ćwiczyć unoszenie ciała nad siodłem rytmicznie, w takt kroków zwierzęcia.

Lekcje jazdy na lonży potrwają do momentu, aż nauczysz się utrzymywać równowagę w siodle. Dopiero wtedy będziesz mógł przejść do samodzielnej jazdy na ujeżdżalni. Tam nauczysz się powodować koniem – ruszać, zatrzymywać, skręcać itd. Gdy już to opanujesz, instruktor nauczy Cię jazdy w kłusie i stępie. Po kilku lekcjach, jeśli już będziesz czuł się pewnie w siodle, wrócicie do lonży i przejdziecie do nauki galopu. Jest to konieczne, ponieważ koń w galopie pędzi. Początkowo możesz być zaskoczony tą prędkością.

Pierwsza przejażdżka podczas nauki jazdy konnej

Po opanowaniu jazdy stępem, kłusem i galopem instruktor pozwoli Ci wyjechać na pierwszą przejażdżkę w wolnej przestrzeni. Czeka Cię niesamowite uczucie, relaks i kontakt z naturą. Jednak to dopiero początek Twojej przygody z jazdą konną. Za każdym razem, siedząc w siodle, będziesz uczył się współpracy ze zwierzęciem i panowania nad własnym ciałem. Oczywiście musisz bardzo uważać, bo nawet doświadczonym jeźdźcom zdarzają się upadki z konia. Zwierzę może przestraszyć się nagłego dźwięku, a teren okazać się znacznie trudniejszym, niż myślałeś.

Decydując się na jazdę konną, musisz pamiętać, że jest to sport obarczony sporym ryzykiem kontuzji. Upadek z konia może skończyć się nawet kilkoma urazami. Na szczęście zwykle nie rezygnujemy ze sportowych marzeń ze względu na ryzyko kontuzji. Kiedy zdecydujesz się na naukę jazdy konnej, rozszerz polisę na życie o ubezpieczenie na wypadek leczenia szpitalnego lub operacji po wypadku. Nie będzie to duży wydatek, natomiast pomoc finansowa, jaką uzyskasz w razie zdarzenia, znacznie ułatwi Ci powrót do sprawności.

Jazda konna dla dzieci – czy warto?

Oczywiście, że warto! Jest to piękny sport, a dzieci przy okazji uczą się opieki nad zwierzętami i uważności. Podczas jazdy konnej wzmacnia się mięśnie kręgosłupa i buduje ogólną sprawność fizyczną. Pamiętaj, aby ubezpieczyć swojego małego dżokeja na wszelki wypadek. Jeśli zdarzy mu się kontuzja, otrzymacie świadczenie finansowe i praktyczne wsparcie, dzięki któremu łatwiej będzie Wam uporać się z trudną sytuacją.

Zobacz też: Jazda na rowerze - co daje jazda na rowerze?

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020