Piłka nożna – idealny sport dla Twojego dziecka?

Wśród najpopularniejszych dyscyplin w Polsce od lat króluje piłka nożna. Interesują się nią nie tylko dorośli, ale również dzieci. Utrzymujący się entuzjazm piłkarski warto wykorzystać, zachęcając swoje pociechy do ruchu. Jak się bowiem okazuje, uprawianie piłki nożnej w młodym wieku niesie za sobą wiele korzyści. Związane są one nie tylko z ogólnym rozwojem młodego organizmu, ale także z kształtowaniem postaw i odpowiedniego podejścia do rywalizacji.

Piłka nożna - sport tylko dla chłopców?

Według raportu „Pozaszkolna edukacja sportowa dzieci” przeprowadzonego przez Blue Media, w 2017 roku treningi piłkarskie interesowały przede wszystkim chłopców. Jak można wyczytać w raporcie, piłkę nożną „uprawia ponad połowa chłopców, ale tylko 6 proc. dziewczynek. Najczęściej futbol zaczynają uprawiać dzieci w wieku 6-7 lat”.

Obecnie tendencja ta nieco się jednak zmienia. Powstają nowe akademie oraz sekcje wyłącznie dla dziewczynek. Do tego dochodzą również różne programy, takie jak chociażby UEFA Playmakers, który jest obecnie wdrażany przez Polski Związek Piłki Nożnej. Ma być on realizowany we współpracy z firmą Disney, a grupą docelową będą dziewczynki w wieku 5-8 lat, które do tej pory nigdy nie uczęszczały na trening piłki nożnej dla dzieci. Wszystko więc wskazuje na to, że kobieca piłka nożna w najbliższych latach będzie w Polsce znacznie bardziej promowana i wspierana.

Kiedy zapisać dziecko na treningi piłkarskie?

Wysoką popularność piłki nożnej wśród dzieci potwierdza także najnowszy raport (z 2019 roku), który, na zlecenie UEFY, przeprowadziła firma Kantar Media. Jak pokazują dane, 70 proc. badanych dzieci wskazało piłkę nożną jako ulubioną dyscyplinę sportową. Co więcej, aż 48 proc. z nich spędza wolny czas na boisku. Daje to wzrost o 20 proc. w porównaniu z rokiem 2016.

Jak podkreśla Maciej Sawicki, Sekretarz Generalny PZPN, „ta moda na futbol, którą obserwujemy od kilku lat, skutkuje tym, że obecnie praktycznie co drugie dziecko w naszym kraju gra w piłkę nożną, co stanowi dużo wyższy wskaźnik niż średnia europejska”.

Jak wskazują eksperci, miłość do piłki nożnej w dziecku warto zaszczepiać od najmłodszych lat. Już w wieku 3 lat pociecha może zacząć biegać za piłką w ogródku lub na placu zabaw. Jeśli chodzi natomiast o treningi piłkarskie, są one organizowane zazwyczaj dla dzieci od 5. roku życia. Będzie to idealny czas, by młody adept piłki nożnej pojawił się w klubie, specjalnej sekcji czy też na zwykłych zajęciach, organizowanych przy szkołach lub innych placówkach. 

Nie trzeba obawiać się o zdrowie dziecka, ponieważ intensywność pierwszych treningów jest niska. Mają one pozwolić najmłodszym zaznajomić się z piłką i z ruchem.

Nieco później warto pomyśleć o ubezpieczeniu sportowym – piłka nożna to sport kontaktowy, dlatego na tych już poważniejszych treningach zdarzyć się mogą kontuzje. Odpowiednio dobrana polisa zapewni wtedy wypłatę świadczeń. Co istotne, ubezpieczenie sportowe piłkarza ochroni naszą pociechę także w szkole, na boisku, jak i na obozach niekoniecznie o charakterze sportowym. To natychmiastowa pomoc finansowa w razie urazów, zwichnięć czy złamań. 

Trening piłkarski dla dzieci 7-8 lat

Dzieci w tej grupie wiekowej spotykają się z pierwszymi zajęciami „na serio”. Nadal są to jednak treningi, które nie mają na celu rzucania na młode barki presji związanej z wynikami czy też znaczącym postępem. 

Odbywające się gry piłkarskie dla dzieci są formą zabawy i nauki podstaw, związanych przede wszystkim z opanowywaniem piłki, prostym dryblingiem, wymianą podań, a także z doskonaleniem techniki strzału. W tym wieku nie liczy się wynik – bardziej zaangażowanie. Znaczenie ma jednak koordynacja ruchowa. Ćwiczyć ją pomoże także jazda na rowerze, o czym pisaliśmy w artykule: Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Trening piłkarski dla dzieci 10-12 lat

Polski Związek Piłki Nożnej regularnie publikuje zalecenia dla trenerów 10-, 11- i 12-latków, które mają zagwarantować korzystny rozwój piłkarskich umiejętności dzieci. Realizowane są zarówno zajęcia grupowe, jak i indywidualne. Mają one na celu nie tylko rozwój i podnoszenie umiejętności, ale również wyłapywanie nowych talentów, które dobrze rokują na przyszłość.

Jest to także okazja dla dzieci, by rywalizować z rówieśnikami podczas różnego rodzaju turniejów czy też rozgrywek ligowych. 

Piłka nożna dla dzieci - jakie korzyści przynoszą treningi?

Niezależnie od tego, w jakim wieku dziecko rozpoczyna swoją przygodę z piłką nożną, regularne zajęcia okażą się dla niego niezwykle korzystne. Przede wszystkim ze względu na kompleksowy rozwój młodego organizmu – treningi są bardzo zróżnicowane (ćwiczenia siłowe i aerobowe), dzięki czemu wzmacniane są wszystkie partie ciała. Do tego dochodzi poprawa kondycji, większa wydolność płuc i serca, a także lepsze dotlenienie organizmu. Więcej korzyści z uprawiania sportu możemy poznać w artykule: 5 powodów, dla których warto zapisać dziecko na zajęcia sportowe.

To jednak nie koniec. Trening piłkarski dla dzieci to bowiem doskonała okazja do tego, aby rozładować energię, nauczyć się zdrowego współzawodnictwa, pracy w grupie, a także poprawić samoocenę.  Rodzice, którzy obawiają się ewentualnych urazów i kontuzji, powinni zainteresować się specjalnym ubezpieczeniem sportowym. Piłka nożna jest bardzo dynamicznym sportem, dlatego warto skorzystać z ochrony w postaci świadczeń wypłacanych w razie wypadku.

Sportowa pasja budowana od dzieciństwa niesie za sobą wiele korzyści. Dziecko aktywnie spędza wolny czas, co przekłada się na jego rozwój fizyczny i mentalny. Wszystko to sprawia, że piłka nożna może okazać się naprawdę dobrym wyborem. Zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Pamiętajmy, że na pierwsze poważniejsze treningi możemy zapisać już 5-6  latki.

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020