Pierwszy spacer z noworodkiem – kiedy jest możliwy i ile powinien trwać?

Aktywność na świeżym powietrzu wpływa pozytywnie na zdrowie. Zobacz, kiedy możesz wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem.

Pierwszy spacer z noworodkiem jest ważnym wydarzeniem dla rodziców i dziecka. Nie dziwi zatem, że pojawia się wiele pytań i wątpliwości – mama i tata chcą być dobrze przygotowani i zadbać o bezpieczeństwo swojego maluszka. Podpowiadamy, kiedy możecie zacząć wychodzić z noworodkiem latem i zimą.

Spacery z noworodkiem przynoszą wiele korzyści zdrowotnych dla dziecka. Przede wszystkim wpływają pozytywnie na jego układ odpornościowy, który wciąż się rozwija. Ponadto maluch otrzymuje dużą dawkę tlenu, przyzwyczaja się do różnych temperatur, a także oswaja się z dźwiękami otoczenia. Spacery z noworodkiem są dobre także dla rodziców – pozwalają się zrelaksować, poprawić krążenie, wzmocnić ciało i dotlenić organizm.

Kiedy zacząć wychodzić na spacery z noworodkiem?

Najbardziej nurtującą rodziców kwestią jest to, kiedy zacząć wychodzić na spacery z noworodkiem. Dawne zalecenia mówiły, aby zrobić to dopiero wtedy, gdy dziecko skończy kilka tygodni. Obecnie odchodzi się od nich. Z noworodkiem można wyjść na zewnątrz już w pierwszych dniach życia, jednak pod warunkiem, że:

  • dziecko jest zdrowie,
  • rodzic czuje się na siłach,
  • panują dobre warunki pogodowe.

Ważne jest także to, ile powinien trwać spacer z noworodkiem. Zaleca się, aby na początku spędzać na świeżym powietrzu około 10–15 minut. Jednak z każdym dniem możesz ten czas stopniowo wydłużać.

Pierwszy spacer z noworodkiem wiosną i latem

Wiosna i lato uznawane są za najlepszy czas na pierwszy spacer z noworodkiem. Zwykle jest wtedy ciepło i słonecznie. Nie możesz jednak zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu i ochronie maluszka. Musisz pamiętać o:

  • ubraniu dziecka w przewiewne ubrania,
  • posmarowaniu jego skóry kremem ochronnym,
  • unikaniu wychodzenia w godzinach, w których temperatura jest najwyższa (11:00–15:00),
  • przebywaniu z dzieckiem w zacienionym miejscu.

Błędem jest zakrywanie podczas spaceru budy wózka pieluszką tetrową. Ten sposób wprawdzie chroni przed promieniowaniem słonecznym, jednak ogranicza dopływ świeżego powietrza.

Pierwszy spacer z noworodkiem jesienią i zimą

Pierwszy spacer z noworodkiem jesienią i zimą powinien odbyć się, jeżeli temperatura powietrza jest wyższa niż -10 (-5℃ przy silnym wietrze). W przeciwnym razie lepiej zacznij od werandowania dziecka. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie malucha na panujące warunki pogodowe. Zadbaj o ciepły kombinezon, czapeczkę, rękawiczki oraz kocyk. Musisz także osłonić dziecko przed wiatrem, deszczem i śniegiem (możesz postawić budę lub nałożyć specjalną folię na wózek). Warto, abyś posmarował też buzię dziecka kremem ochronnym.

Na spacerze z noworodkiem pomyśl także o swoim bezpieczeństwie. O wypadek łatwo zwłaszcza zimą, gdy mróz powoduje oblodzenie chodników. Oczywiście, nie jesteś w stanie przewidzieć nieszczęśliwego zdarzenia. Możesz jednak zminimalizować jego konsekwencje, zwłaszcza finansowe. Dlatego warto, abyś sięgnął po ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Nasza polisa to nie tylko wypłata pieniędzy, ale także pomoc w zorganizowaniu badań i konsultacji (opcja dostępna w dodatkowym pakiecie).

Koronawirus – czy możesz wyjść z noworodkiem na spacer?

Pandemia koronawirusa wymusiła zmianę funkcjonowania na wielu obszarach. Jednym z najważniejszych zaleceń jest unikanie tłumów i zgromadzeń. Przez długi czas proszono ludzi o pozostanie w domach. Mimo że ograniczenia zostały częściowo zniesione, wielu rodziców zastanawia się, czy mogą wychodzić na spacery z noworodkiem.

Otóż nie ma przeciwwskazań do wyjścia na spacer z noworodkiem. Musisz jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Nie kieruj się do miejsc, w których możesz spotkać tłumy – zamiast na skwer w środku miasta lepiej udajcie się do pobliskiego lasu lub dużego parku. Pamiętaj także o częstej higienie rąk, utrzymywaniu bezpiecznego dystansu oraz zasłanianiu ust i nosa w miejscach, w których jest to konieczne.

Zespół Nationale-Nederlanden 29.08.2020