Spacer z dzieckiem w czasie epidemii koronawirusa – czy jest bezpieczny?

W czasie pandemii koronawirusa zalecane jest unikanie wychodzenia z domu. Sprawdź, czy możesz wyjść choćby na krótki na spacer z dzieckiem.

Spacer z dzieckiem jest nie tylko formą spędzania wolnego czasu, ale ma także bardzo pozytywny wpływ na zdrowie – regularna aktywność na świeżym powietrzu wzmacnia układ odpornościowy. Wiele osób zastanawia się jednak, czy można wyjść na spacer z dzieckiem w czasie epidemii koronawirusa.

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, dlatego zalecane jest utrzymywanie bezpiecznego dystansu oraz zasłanianie nosa i ust maseczką. Nie oznacza to jednak, że w czasie epidemii spacer z dzieckiem jest zabroniony.

Czy spacer z dzieckiem w czasie epidemii koronawirusa jest możliwy?

Spacer z dzieckiem w czasie epidemii koronawirusa może odbyć się pod warunkiem, że władze nie wprowadziły szczególnych obostrzeń na skutek aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju. Musisz zatem obserwować oficjalne komunikaty i przestrzegać zawartych w nich zaleceń. Konieczne jest także zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa i higieny. Na spacer z dzieckiem wybierz duży park lub pobliski las. W tych miejscach ryzyko wystąpienia tłumu jest niewielkie, a zatem możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa jest ograniczona.

Koronawirus a werandowanie dziecka

Koronawirus może być szczególnie niebezpieczny dla noworodków, ponieważ ich układ immunologiczny dopiero się rozwija. Dla tak małych dzieci groźna może być każda infekcja. Warto także, abyś pamiętał, że maluszek powinien zostać przyzwyczajony do temperatur panujących na zewnątrz, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Dlatego właśnie zalecane jest werandowanie dziecka. Polega to na ubraniu malucha odpowiednio do warunków pogodowych, włożeniu go do wózka i ustawieniu przy otwartym oknie, balkonie lub na tarasie. Na początek wystarczy 10 minut, ale z każdym dniem powinieneś wydłużać ten czas o kilka minut. Zacząć możesz już w pierwszym tygodniu życia noworodka. Dzięki temu dziecko nie tylko przyzwyczaja się do temperatur panujących na zewnątrz, ale także dotlenia się. Ponadto werandowanie dobrze sprawdza się w czasie epidemii koronawirusa, gdy zalecane jest ograniczenie wychodzenia z domu.

Kiedy wyjść na pierwszy spacer z dzieckiem?

Pierwszy spacer z dzieckiem to duże wydarzenie dla rodziców. Aktywność ta jest zalecana bez względu na porę roku – wystarczy, że zadbasz o odpowiedni ubiór. Możesz zacząć praktykować ją już w pierwszym tygodniu życia dziecka, o ile pozwala na to stan jego zdrowia. Spacer z noworodkiem powinien trwać kilkanaście minut (10–15) i być stopniowo wydłużany. Wychodzić możecie nawet kilka razy dziennie.

Jak możesz chronić dziecko na spacerze?

Aby zminimalizować ryzyko infekcji koronawirusem (lub innymi patogenami), musisz odpowiednio chronić dziecko. W tym celu zaleca się:

  • spacery z dzieckiem z dala od tłumów,
  • umycie lub zdezynfekowanie rąk (środkiem na bazie alkoholu) przed dotknięciem dziecka,
  • regularne mycie rąk dziecku,
  • zachowanie bezpiecznego dystansu od innych osób,
  • pilnowanie, aby dziecko nie dotykało przedmiotów w miejscach publicznych.

Dziecko na spacerze powinieneś zabezpieczyć nie tylko przed infekcją. Konieczna jest także ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Pamiętaj o kapeluszu lub czapce oraz posmarowaniu skóry maluszka kremem z wysokim filtrem. Natomiast w miesiącach zimowych uważaj na możliwość wyziębienia siebie i dziecka.

Każdy spacer z dzieckiem wiąże się z ryzykiem wypadku lub drobnego urazu, zwłaszcza gdy maluch ma w sobie dużo energii i dopiero poznaje otaczający go świat. Możesz przygotować się na taką ewentualność i wykupić ubezpieczenie NNW dla dziecka. Polisa zapewnia wypłatę świadczenia po zdarzeniu. W ramach dodatkowych pakietów dostępna jest także opieka medyczna (obejmuje m.in. konsultacje i badania) oraz opieka po wypadku (zapewnia m.in. transport medyczny, wizyty lekarza w domu oraz korepetycje).

Zespół Nationale-Nederlanden 29.08.2020