Zbity palec – objawy, domowe sposoby

Przytrzaśnięty, uderzony lub zbity palec dziecka to zawsze duży ból i gwałtowny, rozpaczliwy płacz. Dowiedz się, co zrobić przy stłuczeniu ręki lub nogi.

Dzieci często narażone są na rozmaite urazy, do których może dojść nagle podczas zwykłej zabawy. Sprawdź objawy zbitego palca oraz domowe sposoby na stłuczenia rąk oraz nóg.

Dziecięca ciekawość świata, połączona z nieświadomością wielu zagrożeń oraz nieposkromioną ruchliwością, bardzo często prowadzi do rozmaitych wypadków, które kończą się płaczem i urazami. Uśmierzenie bólu, zdiagnozowanie rodzaju kontuzji oraz zastosowanie odpowiedniego leczenia to umiejętności, jakie powinien posiadać każdy rodzic oraz osoba opiekująca się dziećmi. Podpowiemy Ci, jak rozpoznać stłuczenie oraz co zrobić, jeśli dziecko zbije sobie palec u ręki lub nogi.

 

Zbity palec u ręki lub nogi – jak rozpoznać stłuczenie?

Stłuczenie jest urazem wewnętrznym i polega na uszkodzeniu tkanek miękkich, stawów okołotkankowych i okostnej bez przerywania skóry. Po stłuczeniu uszkodzone są również drobne naczynia krwionośne, czego efektem są siniaki.

Stłuczenie palca wywołuje dotkliwy ból u dziecka, ponieważ kości i stawy u maluchów są bardzo delikatne oraz silnie unerwione. W efekcie każdy, nawet najdrobniejszy uraz powoduje ból oraz krzyk i płacz dziecka. Musisz umieć ocenić, czy to zwykłe stłuczenie, czy może palec jest zwichnięty lub złamany.

Zbity palec objawia się przede wszystkim:

  • obrzękiem,

  • powstaniem siniaka w miejscu stłuczenia,

  • ostrym bólem,

  • nadwrażliwością na dotyk,

  • ograniczeniem ruchu lub całkowitą niemożnością poruszania palcem.

Jeśli więc skóra dłoni bądź nogi nie została uszkodzona, ale ucierpiały głębiej położone tkanki podskórne, a także mięśnie i stawy, oznacza to najczęściej, że palec jest stłuczony.

Powinieneś też wiedzieć, że w przypadku zwichnięcia palca odczuwalny jest silny ból, a dziecko nie może poruszyć palcem. Staw jest też wyraźnie obrzęknięty. Jeśli po przyłożeniu zimnego okładu dziecko wciąż płacze i skarży się na silny ból, a palec jest spuchnięty, zaczerwieniony i ciepły, a nawet ustawiony w nienaturalny sposób, to mogło dojść do złamania. Zarówno w przypadku zwichnięcia, jak i złamania konieczna jest pomoc lekarza.

 

Pierwsza pomoc przy stłuczeniu palca

Nie wiesz, co zrobić w przypadku zbitego palca? Pierwszym działaniem, jakie powinieneś wykonać w przypadku stłuczenia, jest przyłożenie zimnego okładu. Możesz wykonać go z czystej wody lub wody zmieszanej z octem. Jeśli możesz przyłożyć lód, to zawiń go w czystą tkaninę. Bardzo przydatne są kompresy żelowe, które można przechowywać w lodówce i wygodnie używać w miarę potrzeb, które w przypadku posiadania małych dzieci pojawiają się niestety dość często.

Proces gojenia się zbitego palca trwa zazwyczaj kilka dni, podczas których siniak będzie stopniowo zmieniał swój kolor. Możesz stosować specjalne żele chłodzące, posiadające również działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Pomocne mogą okazać się naturalne maści z arniki lub kasztanowca, które zmniejszają obrzęk oraz przyspieszają wchłanianie siniaków.

 

Domowe sposoby na zbity palec i inne stłuczenia

Oprócz przyłożenia lodu, możesz zastosować także rozmaite domowe sposoby na zbity palec, takie jak:

  • kompres z liści kapusty – oddziel liście i uderzaj w nie tłuczkiem do mięsa, aby puściły sok. Przyłóż je do stłuczonego miejsca, zawiń bandażem i zostaw na całą noc;

  • kompres nasączony roztworem sody – wymieszaj pół szklanki wody z jedną łyżeczką sody oczyszczonej, nasącz gazę i przyłóż do zbitego palca na około 15 minut;

  • kompres z oliwy i czosnku – przeciśnij kilka ząbków czosnku przez praskę, zmieszaj z 2 łyżkami oliwy, nałóż na zbity palec i przykryj gazą.

Jeśli domowe sposoby nie przyniosą poprawy stanu zdrowia Twojego dziecka, koniecznie wybierz się do lekarza. Pamiętaj, że są to tylko porady niepoparte badaniami naukowymi ani zaawansowaną wiedzą medyczną. Nie mogą więc zastąpić usług medycznych.

Możesz ubezpieczyć dziecko na wypadek skręcenia, zwichnięcia, złamania oraz innych wypadków, jakie mogą mu się zdarzyć w domu, szkole oraz na wycieczkach. Sprawdź, jak możemy Cię wesprzeć, jeśli wykupisz nasze ubezpieczenie NNW dla dziecka.

Zespół Nationale-Nederlanden 29.08.2020