Wycieczka szkolna – ubezpieczenie dziecka

Atrakcyjna wycieczka szkolna rozwija, uczy i tworzy piękne wspomnienia, to też trening samodzielności. Dowiedz się, o co Ty, jako rodzic, powinieneś zadbać, zanim Twoje dziecko wyjedzie.

Wycieczka szkolna to dla dziecka frajda, a dla rodzica odrobina stresu. W końcu pociecha nie jest w tym czasie pod Twoją opieką. Nasz poradnik podpowie Ci, jak sprawdzić, czy wyjazd będzie bezpieczny i atrakcyjny dla Twojego dziecka.

Dzieci uwielbiają wspólne wyjazdy z rówieśnikami. Nie mają wtedy lekcji, mogą zobaczyć coś ciekawego i poczuć się samodzielnymi. Nawet jednodniowa wycieczka szkolna może być tak ekscytująca, że dziecko będzie ją wspominać latami.

Rodzice chętnie wysyłają dzieci na wyjazdy organizowane przez szkołę – mają większą pewność, że dzieci będą dopilnowane, a warunki panujące w ośrodku odpowiednie. Opiekunowie przecież znają dzieci, a młodzi ludzie siebie nawzajem.

 
 

Ubezpiecz dziecko online

Sprawdź indywidualne ubezpieczenie szkolne dla swojego dziecka. Już od 59 zł rocznie. Cztery pakiety do wyboru. 
 

Sprawdź

Co sprawdzić, zanim dziecko wyjedzie na wycieczkę szkolną?

Nauczyciel z pewnością przedstawi rodzicom pełen plan wycieczki. Dowiesz się z niego, co Twoje dziecko będzie robiło i gdzie nocowało. Dzięki temu możesz łatwo sprawdzić, gdzie położony jest ośrodek i w jakim standardzie dzieci będą nocować.

Zapytaj, ilu opiekunów jedzie na wycieczkę. Według przepisów na wyjście w Tatry potrzeba jednego opiekuna na pięcioro dzieci, natomiast jeśli dzieci jadą pociągiem – jeden nauczyciel przypada na 9-osobową grupę. Zasada jest prosta – im więcej dorosłych jedzie, tym lepiej.

Skoro poruszamy temat opiekunów, warto, abyś przyjrzał się odpowiedzialności za szkody, które Twoje dziecko może spowodować podczas wycieczki szkolnej. Większość rodziców sądzi, że to opiekun wycieczki odpowiada w takiej sytuacji. Nie jest to jednak takie proste. Jeśli przed wyjazdem na wycieczkę otrzymałeś do podpisania regulamin wyjazdu i jednym z punktów było oświadczenie, że za wszelkie szkody wyrządzone przez dziecko odpowiada rodzic, wówczas umownie (nie ustawowo) jesteś do tego zobowiązany. Kwestią sporną jest również w takich sytuacjach to, czy opieka była sprawowana prawidłowo. Najlepszym wyjściem jest przewidzenie takich sytuacji. Jeśli Twoje dziecko będzie objęte ubezpieczeniem OC – możesz ją wykupić przy okazji ubezpieczenia domu (jako pakiet dodatkowy) – za stłuczoną szybę czy inne szkody zapłacimy my.

Największy stres u rodziców wywołuje sama podróż dziecka. Podejdź do tego rozsądnie. Autokary turystyczne przechodzą przeglądy techniczne dwa razy w roku. Jeśli zadzwonisz po patrol drogówki w dniu wyjazdu, tylko wszystko opóźnisz. Zgłoś chęć sprawdzenia pojazdu wcześniej. Wówczas, zanim autokar przyjedzie po dzieci, przejdzie rutynową kontrolę techniczną.

 

Przed wycieczką porozmawiaj z dzieckiem o bezpieczeństwie

Wycieczka szkolna to doskonały trening samodzielności. Opiekunowie czuwają nad dziećmi, ale nie chodzą za nimi krok w krok. Dziecko musi wiedzieć, że nie wolno oddalać się od grupy i należy bezwzględnie słuchać poleceń wychowawców. Podczas jazdy nie może chodzić po autokarze i, jeśli to możliwe, jechać z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Zawsze niech ma przy sobie naładowany telefon i wpisane do niego numery telefonów rodziców pod pozycją ICE (In case of emergency).

Wycieczki szkolne to zwiedzanie, wspólne zabawy, sport. Nie możesz wykluczyć, że Twoja pociecha nie przywiezie z takiego wyjazdu ręki w gipsie czy skręconej nogi. Co istotne, ubezpieczenie uczniów na wycieczce szkolnej obowiązkowe jest tylko w przypadku wyjazdów zagranicznych. Jeśli Twoje dziecko jedzie na wycieczkę krajową, szkoła nie ma obowiązku wykupić mu ubezpieczenia od NNW. Jako rodzic musisz zadbać o to sam i ma to swoje zalety. Możesz wybrać zakres ochrony ubezpieczeniowej i z góry wiedzieć, jakie świadczenia Wam przysługują. Indywidualne ubezpieczenie NNW dla dziecka to pewność, że ochrona ubezpieczeniowa obejmuje również wyjazdy i zdarzenia, gdy dziecko nie przebywa wyłącznie pod Twoją opieką.

Zespół Nationale-Nederlanden 30.08.2020