Bezpieczeństwo w szkole – jak to sprawdzić?

Wybór szkoły dla dziecka to nie lada wyzwanie. Sprawdzasz poziom nauczania i to, czy są atrakcyjne zajęcia dodatkowe. Sprawdź też bezpieczeństwo. Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę.

Coraz bliżej moment, kiedy Twoje dziecko, zamiast do przedszkola, pomaszeruje 1 września z plecakiem do szkoły. Zanim to jednak nastąpi, sprawdź, czy wybrana placówka będzie bezpiecznym miejscem do nauki i zabawy.

Każda szkoła musi spełniać określone wymogi związane z bezpieczeństwem. Zwłaszcza najmłodsi uczniowie muszą czuć się w niej bezpiecznie, dlatego ich sale są odpowiednio urządzone. Sprawdź, co jeszcze jest ważne dla bezpieczeństwa Twojego dziecka w szkole.

Szkoła bezpieczna, czyli jaka?

Normy bezpieczeństwa w szkołach są ustalone odgórnie, zgodnie z zaleceniami ministerstwa edukacji szkoła ma obowiązek zadbać o:

  • prawidłowy stan techniczny budynku oraz wszystkich znajdujących się w nim i w jego obrębie sprzętów;
  • przestrzeganie przepisów BHP i PPOŻ.;
  • opieka sprawowana przez wychowawców przez cały czas, również na przerwach. Na każdym korytarzu powinien znajdować się nauczyciel, który pilnuje bawiących się na przerwach dzieci;
  • zapobieganie aktom agresji i przemocy wśród dzieci;
  • regularne zajęcia edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa.

Oczywiście są to podstawowe warunki, jakie każda szkoła musi spełniać, ale warto, abyś zwrócił na nie uwagę podczas wizyty w szkole, np. podczas dostarczania dokumentów. Najlepiej w dniu, w którym szkoła pracuje „normalnie”. Dobrym pomysłem jest również zasięgnięcie opinii u rodziców, których dzieci już uczęszczają do wybranej przez nas szkoły.  Jeśli chcesz mieć większy wpływ na bezpieczeństwo Twojego dziecka w szkole, zaangażuj się jako rodzic. Zgłoś się do tzw. trójki klasowej lub zacznij działać w radzie rodziców.

Większość polskich szkół spełnia te normy, ale nie oznacza to, że Twoje dziecko nigdy nie przyjdzie do domu z kontuzją czy urazem. Musisz pamiętać, że nawet w najnowocześniejszej i najbezpieczniejszej szkole dzieciom zdarzają się wypadki. Wyobraźnia maluchów jest nieposkromiona i, zwłaszcza gdy są wśród rówieśników, wpadają na szalone pomysły. Zarówno w domu, jak i podczas zajęć szkolnych, dorośli nie są w stanie zabezpieczyć dzieci w stu procentach. Dlatego tak ważne jest wpojenie dziecku podstawowych zasad bezpieczeństwa, np. ucząc je odpowiednich zachowań i prawidłowych reakcji.

Dzieci są dziś bardzo aktywne – od najmłodszych lat uprawiają różne sporty, wyjeżdżają na kolonie. W szkole spędzają wiele godzin na lekcjach i zajęciach dodatkowych. Powinieneś więc zadbać o odpowiednie ubezpieczenie dla dziecka. Wprawdzie nie uchroni ono przed urazami, ale z pewnością pomoże złagodzić ich przykre skutki.

Czy ubezpieczenie dziecka w szkole jest obowiązkowe?

Szkoła prawdopodobnie zaproponuje Ci ubezpieczenie grupowe NNW dla dziecka. Wciąż pokutuje mit, że przystąpienie do niego jest obowiązkowe. To nieprawda. Rodzic ma bowiem prawo do samodzielnego wybrania ubezpieczenia dla dziecka. Ubezpieczenie szkolne NNW to zwykle niska składka i niestety niskie świadczenia w przypadku urazu. Co ważne, w przypadku standardowych ubezpieczeń szkolnych świadczenie wypłacane jest za określany procentowo uszczerbek na zdrowiu. Wysokość kwoty zależy więc od sumy ubezpieczenia. Indywidualna polisa, np. nasze ubezpieczenia dziecka bez przerwy, to stała kwota świadczenia, np. od 600 zł za każde złamanie, więc z góry wiesz, na jakie dodatkowe wsparcie możesz liczyć.

Dziecko jest aktywne nie tylko w szkole, ale i poza nią. Jego ubezpieczenie powinno więc obejmować również zdarzenia, które mają miejsce na zajęciach dodatkowych, w domu, w podróży lub podczas rodzinnej wycieczki rowerowej.

Ubezpieczenie grupowe ma tę wadę, że to, na jaką sumę ubezpieczone jest dziecko i co obejmuje polisa, narzucone jest rodzicom z góry. Jeśli wybierzesz ubezpieczenie NNW dla dziecka samodzielnie, będziesz mógł rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową o dodatkowe pakiety – dopasowane indywidualnie do tego, czego rzeczywiście potrzebujesz.

Zespół Nationale-Nederlanden 31.08.2020