Ubezpieczenie dziecka w szkole i przedszkolu

Polisa NNW dla dziecka jest konieczna, ponieważ zdarza się, że w szkole lub przedszkolu dochodzi do nieszczęśliwych wypadków. Powinieneś wybrać ubezpieczenie grupowe czy ubezpieczać dziecko indywidualnie?

Dbamy o nasze pociechy najlepiej, jak umiemy. Kiedy maluch udaje się do przedszkola i szkoły, przestaje pozostawać wyłącznie pod opieką rodziców. Nie ustrzeżesz swojego dziecka przed kontuzjami i wypadkami podczas zajęć szkolnych i sportowych, dlatego zdecydowanie powinieneś je ubezpieczyć.

NNW dla przedszkolaka i ucznia – czym jest i co obejmuje?

NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli sytuacji, w których dochodzi do uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego, w wyniku zdarzeń nagłych i spowodowanych niezależnymi czynnikami zewnętrznymi. Nie możesz przecież przewidzieć, że Twoje dziecko, stojąc w pobliżu boiska, dostanie w twarz piłką, która złamie mu nos, lub niefortunnie upadnie na szkolnym korytarzu, potykając się o pozostawiony tam plecak, i wyłamie sobie bark.

Dobrze skomponowane ubezpieczenie NNW dla dziecka obejmuje wszystkie zdarzenia, również te, które nie mają miejsca w szkole lub przedszkolu. Ochrona trwa przez całą dobę – na zajęciach pozaszkolnych, wycieczkach oraz w czasie ferii czy wakacji.

Decyzja o wyborze NNW należy do Ciebie

Na pierwszym zebraniu w przedszkolu lub szkole wychowawca informuje rodziców o możliwości ubezpieczenia dziecka za pomocą polisy grupowej. Musisz jednak pamiętać, że takie ubezpieczenie jest dobrowolne. To rodzic podejmuje decyzję o tym, w jakim towarzystwie i na jaką kwotę ubezpieczy swoje dziecko. Możesz np. podjąć decyzję o wykupieniu ubezpieczenia grupowego (składka roczna jest niewielka) i uzupełnić podstawowe NNW o ubezpieczenie indywidualne z dodatkowymi pakietami. Przydatną opcją jest opieka po wypadku, która obejmuje wizyty lekarskie, dowóz leków, a nawet opiekę dla dziecka w domu, kiedy po wypadku nie może uczęszczać do szkoły.

Ubezpieczenie dla przedszkolaka czy dla ucznia?

Polisę NNW dla dziecka możesz wykupić już w dniu narodzin. Może okazać się przydatna już na etapie, gdy dziecko zacznie samodzielnie się poruszać. Maluchy, które zaczynają chodzić, i ruchliwe kilkulatki podczas poznawania świata ulegają wypadkom. NNW dla przedszkolaka jest niezbędne – zarówno na wypadek niespodziewanych zdarzeń podczas codziennych zabaw, jak i wycieczek.

W wieku szkolnym dzieci biorą udział nie tylko w lekcjach, ale również wycieczkach, koloniach czy zawodach sportowych, dlatego na tym etapie NNW jest absolutnie konieczne. Pamiętaj, że taka polisa obejmuje uszczerbek na zdrowiu – przed podpisaniem umowy zwróć uwagę, czy świadczenie będzie wypłacone w przypadku: złamania, zwichnięcia, skręcenia, oparzeń, ran wymagających szycia oraz innych urazów, takich jak choćby utrata zęba stałego.

Czym różni się ubezpieczenie w szkole od indywidualnego NNW?

Zakres ubezpieczenia dla dziecka w przedszkolu lub szkole siłą rzeczy będzie ograniczony. Polisę indywidualną komponuje się inaczej – możesz wybrać zakres ubezpieczenia, który najbardziej odpowiada Waszym potrzebom. W przypadku ubezpieczenia szkolnego lub przedszkolnego, o tym, jaką kwotę świadczenia otrzymasz po wypadku, dowiesz się dopiero po obliczeniu procentowego uszczerbku na zdrowiu dziecka. Nasze NNW gwarantuje wypłatę bezpośrednio po zgłoszeniu, ponieważ kwoty świadczeń są z góry ustalone dla konkretnych urazów. Jest to o tyle wygodne, że pieniądze wpłyną na Twoje konto wtedy, kiedy będą najbardziej potrzebne – na konsultacje lekarskie, leki czy rehabilitację dziecka. Drugą bardzo ważną różnicą jest ograniczenie kwot wypłacanych świadczeń przez wysokość sumy ubezpieczenia. W naszej polisie nie ma ustalonego limitu wypłat – w okresie, w którym dziecko objęte jest ochroną ubezpieczeniową, wypłacimy świadczenie za uraz lub wypadek objęty ochroną.

Gdy Twoje dziecko jedzie za granicę, pamiętaj o dodatkowym ubezpieczeniu, bowiem standardowe polisy szkolne najczęściej działają tylko na terytorium Polski. Nasze indywidualne ubezpieczenie szkolne dla dziecka gwarantuje pełną ochronę ubezpieczeniową – w szkole, poza nią oraz na wakacjach poza granicami Polski.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Ubezpieczenie nie ustrzeże Twojego dziecka przed wypadkiem, dlatego bardzo ważne jest wpajanie mu zasad dbania o swoje bezpieczeństwo. Od najmłodszych lat maluch powinien znać granice, których przekraczać mu nie wolno. Wytłumacz dziecku, jak ma się zachowywać na placu zabaw, a zanim pójdzie do przedszkola, wyjaśnij mu, jakie zachowania są niedopuszczalne. Maluch w wieku kilku lat powinien zacząć wykształcać w sobie również odpowiedzialność za innych członków zabawy. Natomiast dziecko, które idzie do szkoły, musi wiedzieć, jak bezpiecznie poruszać się w przestrzeni publicznej. Pamiętaj, że najlepszym nauczycielem dla dziecka jesteś Ty i Twój dobry przykład – jeśli zachowujesz się rozsądnie, Twoje dziecko również będzie odpowiedzialne.

Zespół Nationale-Nederlanden 11.10.2021