Ubezpieczenie dziecka – na czym polega i co daje?

Ryzyko wypadków i kontuzji w przypadku dzieci jest wzmożone. Sprawdź, jak kupić ubezpieczenie dziecka online.

Materiał marketingowy 

Dbamy o nasze pociechy najlepiej, jak umiemy. Kiedy maluch udaje się do przedszkola i szkoły, przestaje pozostawać wyłącznie pod opieką rodziców. Polisa NNW dla dziecka jest konieczna, ponieważ zdarza się, że w szkole lub przedszkolu dochodzi do nieszczęśliwych wypadków. Sprawdź, czym jest ubezpieczenie dziecka i jak je wybrać. Ubezpieczenie NNW dziecka – czym jest i co obejmuje?

NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli sytuacji, w których, w wyniku zdarzeń nagłych i niezależnych od woli ubezpieczonego,dochodzi do uszczerbku na zdrowiu. Nie możesz przecież przewidzieć, że Twoje dziecko stojąc w pobliżu boiska, dostanie w twarz piłką, która złamie mu nos albo niefortunnie upadnie na szkolnym korytarzu, potykając się o pozostawiony tam plecak i skręci sobie kostkę.

Dobrze skomponowane ubezpieczenie NNW dziecka obejmuje nie tylko zdarzenia, które mają miejsce w szkole lub przedszkolu, ale również te, które mogą zdarzyć się poza nimi. Ochrona powinna trwać przez całą dobę – na zajęciach pozaszkolnych, wycieczkach oraz w czasie ferii czy wakacji. Decyzja o wyborze NNW należy do Ciebie.

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia – polisa grupowa czy indywidualne ubezpieczenie NNW dziecka?

Na pierwszym zebraniu w przedszkolu lub szkole wychowawca informuje rodziców o możliwości ubezpieczenia dziecka w ramach polisy grupowej. Musisz jednak pamiętać, że takie ubezpieczenie jest dobrowolne. To rodzic podejmuje decyzję o tym, w jakim towarzystwie i na jaką kwotę ubezpieczy swoje dziecko. Możesz np. przystąpić do ubezpieczenia grupowego (składka roczna jest niewielka) i uzupełnić podstawowe ubezpieczenie szkolne o indywidualne ubezpieczenie NNW dziecka z dodatkowymi pakietami. Przydatną opcją jest opieka po wypadku, która obejmuje wizytę lekarską, dowóz leków, czy wizytę pielęgniarki w domu, kiedy po wypadku dziecko nie może uczęszczać do szkoły.

Ubezpieczenie noworodka a ubezpieczenie dziecka w przedszkolu i szkole

Polisę NNW dziecka możesz wykupić nawet w dniu narodzin. Prywatne ubezpieczenie dziecka może okazać się przydatne już na etapie, gdy dziecko zacznie samodzielnie się poruszać. Maluchy, które zaczynają chodzić i ruchliwe kilkulatki podczas poznawania świata częściej ulegają wypadkom. Ubezpieczenie dla przedszkolaka jest niezbędne – na wypadek niespodziewanych zdarzeń podczas codziennych zabaw i wycieczek.

W wieku szkolnym dzieci biorą udział nie tylko w lekcjach, ale również wycieczkach, koloniach czy zawodach sportowych, dlatego na tym etapie ubezpieczenie szkolne NNW jest absolutnie konieczne. Pamiętaj, że taka polisa obejmuje uszczerbek na zdrowiu – przed podpisaniem umowy zwróć uwagę, czy świadczenie będzie wypłacone w przypadku złamania, zwichnięcia, skręcenia, oparzeń, ran wymagających szycia oraz innych urazów, takich jak choćby utrata zęba stałego, czy ugryzienie przez kleszcza.

Czym różni się ubezpieczenie w szkolne od indywidualnego ubezpieczenia NNW dziecka?

Zakres ubezpieczenia dla dziecka w przedszkolu lub szkole siłą rzeczy będzie ograniczony. Polisę indywidualną komponuje się inaczej – możesz wybrać zakres ubezpieczenia, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. W przypadku ubezpieczenia szkolnego lub przedszkolnego sumy ubezpieczenia są zazwyczaj niższe.

Nasze ubezpieczenie NNW dziecka gwarantuje wypłatę bezpośrednio po zgłoszeniu, ponieważ kwoty świadczeń są z góry ustalone dla konkretnych urazów i zdarzeń. Jest to o tyle wygodne, że pieniądze wpłyną na Twoje konto wtedy, kiedy będą najbardziej potrzebne. Będziesz mógł przeznaczyć je m.in. na konsultacje lekarskie, leki czy rehabilitację dziecka. 

ubezpieczenie dziecka

Drugą, bardzo ważną różnicą jest ograniczenie kwot wypłacanych świadczeń przez wysokość sumy ubezpieczenia. W naszej polisie nie ma ustalonego limitu wypłat – niezależnie od tego, ile wypadków i urazów zdarzy się Twojemu dziecku w trakcie ubezpieczenia, wypłacimy świadczenie za każdy objęty ochroną.

Gdy Twoje dziecko jedzie za granicę, pamiętaj o dodatkowym ubezpieczeniu, ponieważ standardowe polisy szkolne najczęściej działają tylko na terytorium Polski. Nasze indywidualne ubezpieczenie szkolne dla dziecka gwarantuje ochronę ubezpieczeniową – w szkole, poza nią oraz na wakacjach. Ochrona działa też poza granicami Polski ale są świadczenia, które realizujemy tylko w kraju np. pomoc psychologa, korepetycje czy organizacja wizyty lekarskiej w celu usunięcia kleszcza.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Ubezpieczenie nie ustrzeże Twojego dziecka przed wypadkiem, dlatego bardzo ważne jest wpajanie mu zasad dbania o swoje bezpieczeństwo. Od najmłodszych lat maluch powinien znać granice, których przekraczać mu nie wolno. Wytłumacz dziecku, jak ma się zachowywać na placu zabaw, a zanim pójdzie do przedszkola, wyjaśnij, jakie zachowania są niebezpieczne.

Maluch w wieku kilku lat powinien zacząć wykształcać w sobie również odpowiedzialność za innych członków zabawy. Dziecko, które idzie do szkoły, musi z kolei wiedzieć, jak bezpiecznie poruszać się w przestrzeni publicznej. Pamiętaj, że najlepszym nauczycielem dla dziecka jesteś Ty i Twój dobry przykład – jeśli zachowujesz się rozsądnie, Twoje dziecko również będzie odpowiedzialne.

 

Materiał przedstawia wybrane informacje o „Ubezpieczeniu dziecka bez przerwy", które jest oferowane przez Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Szczegółowe informacje na temat zakresu ubezpieczenia, ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela i warunków realizacji świadczeń znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Zespół Nationale-Nederlanden 17.10.2023