Turcja – czy wciąż jest to bezpieczny wybór na wakacje?

Pogoda pewna, wczasy tańsze niż w Polsce – Turcja kusi, ale czy pobyt tam jest bezpieczny? Dowiedz się, jak przygotować się do wyjazdu i jakich zasad przestrzegać, będąc w tym kraju.

Polski MSZ publikuje na bieżąco informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych krajach. Ze względu na to, że Turcja graniczy z Syrią i Irakiem absolutnie odradza się podróże do terenów przygranicznych. Prowadzone są tam operacje wojskowe, które mają zapewnić bezpieczeństwo obywatelom Turcji. Zgodnie z komunikatem MSZ wyjazd na Riwierę Turecką czy do Stambułu wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Oznacza to, że nie odradza się kategorycznie spędzania tam wakacji – należy jednak liczyć się ze zwiększonym ryzykiem. 

Czy warto podjąć to ryzyko? 

To kwestia indywidualnego wyboru i samodzielnej oceny sytuacji. Turcja to zawsze piękna pogoda, a ceny wczasów all inclusive są wyjątkowo kuszące. Jeśli porównasz je z ceną wczasów nad Bałtykiem w sierpniu, może się okazać, że w Turcji będzie taniej. 

Rozważając wakacje w tureckim kurorcie, musisz wziąć pod uwagę to, że turystyka stanowi duży procent dochodów lokalnego biznesu. Oznacza to, że bezpieczeństwo turystów jest tutaj priorytetem, a miejscowi będą dbać o to, aby wczasowicze byli zadowoleni. 

Atrakcje turystyczne Riwiery Tureckiej 

W Turcji każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Fani wczasów all inclusive mogą tak naprawdę nie opuszczać terenu hotelu. Będą tam mieli wszystko, czego potrzebują, żeby odpocząć i złapać trochę słońca. Dla fanów zwiedzania i miłośników historii to istny raj. Zabytki starożytności – jak teatry czy świątynie – są tutaj praktycznie na każdym kroku. W tym kraju dosłownie obcuje się z historią, a do tego dochodzi klimat jak z Baśni z tysiąca i jednej nocy. Po prostu coś wspaniałego! 

Kapadocja to niesamowite miasta ze świątyniami i domami wykutymi w skałach wulkanicznych. Co powiesz na herbatkę w kafejce, która wygląda jak z bajki o sympatycznych jaskiniowcach? Kapadocja to z pewnością jedno z tych miejsc na świecie, które trzeba odwiedzić chociaż raz w życiu. Atrakcje turystyczne Turcji można tak naprawdę wymieniać bardzo długo – nieważne, którą z turystycznych lokalizacji wybierzesz, na pewno nie będziesz się nudzić.

Kuchnia turecka

Turcja kojarzy nam się z kebabem. I słusznie, bo można tam zjeść wiele różnych odmian tego dania. Niestety – jeśli spróbujesz tamtejszego kebabu, to na te, które można kupić w Polsce więcej nawet nie spojrzysz. Turcja to raj dla kawoszy i miłośników aromatycznej herbaty. Do tego wspaniałe słodycze i prawdziwe bogactwo aromatycznych przypraw. Świeże owoce i warzywa, które dojrzewają w ciepłym słońcu, również smakują zupełnie inaczej. Z całą pewnością Turcja to kraj, który pokochają smakosze. 

Zadbaj o bezpieczeństwo

Odwiedzając obcy kraj, zawsze pamiętaj, aby szanować panujące tam zasady i lokalną ludność. Turcja to państwo muzułmańskie, ale postępowe. Turcy bardzo szanują wyznawców innych religii. Rozumieją odmienność, lubią Polaków i nie mają nic przeciwko noszeniu krzyżyka na szyi czy innych symboli religijnych. 

Pamiętaj, że nie pije się tutaj alkoholu na ulicy, a roznegliżowane ciało możesz prezentować jedynie na plaży lub na basenie. Nie tylko w meczecie, ale również na targu trzeba zakryć dekolt, kolana i ramiona. Bakszysz, czyli napiwek, to obowiązek – zawsze miej ze sobą drobne (1–2 euro) dla kelnera czy tragarza. 

W obecnych czasach akty terroryzmu mogą zdarzyć się dosłownie wszędzie, nie tylko w krajach muzułmańskich. Warto brać to pod uwagę, wybierając się na urlop w Turcji. My jesteśmy tego świadomi i dlatego stworzyliśmy ubezpieczenie turystyczne, które zapewnia pomoc w przypadku aktów terroryzmu do sumy ubezpieczenia. Nie możemy przewidzieć tego, co może nas spotkać – przed wyjazdem na wakacje dopasuj swoje ubezpieczenie do tego, dokąd jedziesz, na jak długo i co planujesz na wakacjach robić. Dzięki temu, kiedy wydarzy się coś niespodziewanego – zapewnimy Ci wsparcie finansowe i praktyczną pomoc.

Zespół Nationale-Nederlanden 30.06.2020