Wycieczka do Francji – jak się do niej przygotować?

Francja każdego roku przyciąga miliony turystów. Jeśli i Ty planujesz wycieczkę do Paryża, Nicei czy Lyonu, dobrze się do niej przygotuj i zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie.

Francja to jeden z najpiękniejszych i jednocześnie najpopularniejszych wśród turystów krajów w Europie. Malowniczo położony, rozciągający się od Morza Północnego aż po Morze Śródziemne, przecięty zapierającymi dech w piersiach Alpami i Pirenejami, a do tego zachwycający architekturą, kulturą i bogatą historią – każdy znajdzie tam coś dla siebie. Jak powinieneś przygotować się do wycieczki po Francji? Co musisz zabrać ze sobą i zorganizować jeszcze przed wyjazdem?

Wycieczka po Francji to z jednej strony niezapomniana przygoda, zaś z drugiej – szereg zagrożeń, których musisz być świadomy. Odpowiednio przygotowując się do wyjazdu, planując szczegółowo swoją wyprawę i inwestując w dobre ubezpieczenie, będziesz w stanie zmniejszyć ryzyko do minimum. Nie zapomnij też przed wyjazdem sprawdzić, czy region Francji, który planujesz odwiedzić, jest bezpieczny. Wzrost przestępczości, strajki, zamieszki – wszystko to może skutecznie popsuć Twój wymarzony urlop. Aktualne informacje na temat sytuacji we Francji – ostrzeżenia i praktyczne wskazówki – regularnie publikuje MSZ na swoich stronach internetowych.

Wycieczka do Francji – o czym musisz pamiętać?

Do Francji dotrzesz zarówno prywatnym samochodem, jak i autokarem czy samolotem. O ile zorganizowany wyjazd zwolni Cię z wielu obowiązków, o tyle samodzielna podróż samochodem już nie. Przede wszystkim powinieneś zapoznać się z obowiązującym na terenie Francji kodeksem ruchu drogowego. Łamanie przepisów jest tam bardzo surowo karane i to nie tylko mandatem – przekroczenie dozwolonej prędkości o 30 km/h skutkuje natychmiastowym zatrzymaniem prawa jazdy! Znajomość przepisów ruchu drogowego to jedno, ale pamiętaj też, aby odpowiednio przygotować swój samochód do tak długiej podróży. Kompleksowy przegląd pozwoli Ci uniknąć wielu stresujących niespodzianek i kosztownych napraw na miejscu.

Wybierając się do Francji, musisz być świadomy również tego, że bardzo kosztowna jest tamtejsza służba zdrowia – za wizytę u lekarza zapłacisz ok. 100–150 euro, a za dobę w szpitalu nawet 1500 euro. Wszystkie koszty pokrywasz sam, a następnie wnioskujesz o ich częściowy zwrot. Aby skutecznie zabezpieczyć się przed takimi wydatkami, zabierz ze sobą kartę EKUZ (wyrobisz ją w swoim oddziale NFZ), a dodatkowo wykup dobrą polisę ubezpieczeniową przed wyjazdem do Francji. Nasze kompleksowe ubezpieczenie turystyczne zapewnia pokrycie kosztów leczenia, ubezpieczenie OC, NNW oraz assistance, czyli praktyczną pomoc w różnych niespodziewanych sytuacjach. Pokryjemy koszty Twojego leczenia do kwoty nawet miliona złotych. Wypłacimy też do miliona złotych odszkodowania osobie, której nieumyślnie wyrządzisz krzywdę (np. podczas szusowania na stoku). Ponadto obejmiemy ochroną Twój bagaż i sprzęt sportowy, zapewnimy wsparcie w przypadku awarii samochodu, a w razie potrzeby zorganizujemy wsparcie tłumacza czy pomoc prawną.

Wakacje we Francji a kwestia bezpieczeństwa

Wracając do bezpieczeństwa, musisz wiedzieć, że Francja nie należy do najbezpieczniejszych miejsc w Europie. Wprawdzie nie występują tam poważne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, jednak na całym terytorium Francji obowiązuje drugi stopień zagrożenia terrorystycznego, co oznacza, że istnieje duże ryzyko zamachu. Zachowaj szczególną ostrożność w miejscach publicznych i przygotuj się na wzmożone kontrole i środki bezpieczeństwa – skutkują one licznymi kontrolami na drogach i utrudnieniami w transporcie publicznym.

Problemem, szczególnie w dużych miastach, jest również wysoka przestępczość – kradzieże i napady rabunkowe są w wielu regionach na porządku dziennym. Aby oszczędzić sobie problemów, unikaj niebezpiecznych dzielnic, pilnuj cennych przedmiotów i nie noś przy sobie dużej ilości gotówki. Zostaw cenne przedmioty w hotelu, a gotówkę zastąp kartą płatniczą, najlepiej walutową, dzięki której unikniesz kosztów przewalutowania.

Zespół Nationale-Nederlanden 30.06.2020