Udane wakacje z dziećmi – jak je zaplanować, o czym musisz pamiętać?

Czekasz niecierpliwie na zasłużony urlop i wyjazd na wymarzone wakacje? Dobrze je zaplanuj!. Podpowiemy Ci, co musisz mieć ze sobą, a z czego możesz zrezygnować, kiedy jedziesz na wczasy z dziećmi.

Cały rok marzysz o błogim wypoczynku na plaży lub pełnych przygód wędrówkach. Przygotowanie wyjazdu z dziećmi to prawdziwy egzamin z logistyki. Co musisz zabrać, a co, mimo wyraźnego protestu latorośli, możesz zostawić w domu? Pomożemy Ci – przeczytaj i sprawdź, jak przebrnąć przez pakowanie i wakacyjną logistykę.

Plan wyjazdu z dziećmi

Dorosły wczasowicz będzie cieszyć się piękną pogodą, a gdy zdarzy się deszczowy dzień, wystarczy mu wygodne łóżko i dobra książka. Dzieci w tym względzie są bardziej wymagające. Dlatego pierwszym kryterium wyboru miejsca, do którego jedziecie, jest sprawdzenie bazy dostępnych na miejscu rozrywek i animacji dla dzieci. Nic tak nie zepsuje wakacji, jak znudzone pociechy. 

Jeśli chcecie zwiedzać, weź pod uwagę wiek dzieci – to, że Ty możesz biegać za przewodnikiem cały dzień nie oznacza, że kilkuletni maluch również da radę. W planach zwiedzania musisz przewidzieć czas na spokojny posiłek i odpoczynek dla maluchów. 

Jeśli jesteśmy przy temacie zwiedzania, czasem wystarczy chwila nieuwagi i... – polisa OC w ramach ubezpieczenia turystycznego dla całej rodziny pokryje koszty szkód spowodowanych przez Twoje dziecko.

Lista rzeczy, które musisz zabrać

Zawartość bagażu zależy oczywiście od wieku dziecka i tego, dokąd oraz na jak długo się wybieracie. Co musisz mieć, zabierając dziecko na urlop?

Dokumenty:

 • Książeczka zdrowia dziecka.
 • Zaświadczenie o ubezpieczeniu.
 • Jeśli jedziecie za granicę – paszport lub dowód osobisty dziecka.
 • Numer telefonu do Waszego pediatry.

Potrzebujesz też:

 • Lekarstwa – syrop od gorączki, leki na alergię, coś od biegunki i oczywiście to, co ewentualnie przed wyjazdem przepisał pediatra.
 • Ubrania – na pogodę i niepogodę; kurtka i dresy mogą przydać się wszędzie.
 • Buty – klapki pod prysznic i na basen obowiązkowo. 
 • Kosmetyki dla dziecka – to, co znajdziemy w łazienkach hotelowych niekoniecznie będzie odpowiednie dla delikatnej skóry dziecka. Krem z filtrem na słońce.
 • Ręcznik z kapturem – przyda się na plaży i na basenie.
 • Jednorazowe nakładki na toaletę – będziecie korzystać z niej w różnych miejscach, lepiej nie narażać dziecka na kontakt z bakteriami.
 • Mokre chusteczki i mały płyn do dezynfekcji rąk.
 • Dmuchane zabawki do pływania, rękawki dla maluchów.
 • Kilka ulubionych zabawek, kredki i kolorowanki.
 • Dziecięca poduszka i kocyk – dziecku łatwiej będzie zasnąć w nowym miejscu.
 • Tablet i ładowarka.
 • Odrobina płynu do prania – na duże plamy, których nie wywabisz, piorąc rzeczy po powrocie z wakacji.

Jesteś rodzicem? Musisz przewidzieć wszystko

Wyjazd z dziećmi, bez względu na ich wiek i charakter wyprawy, wymaga od rodzica przewidywania wszystkich możliwych scenariuszy. Waszym zadaniem jest zapewnić im pełne bezpieczeństwo i zadbać o to, aby dobrze bawiły się na wczasach. 

Wyobraź sobie taką sytuację – jedziecie nocą i nagle samochód odmawia współpracy. Może się zepsuć. Nie możecie nocować z dziećmi w zepsutym samochodzie na odludziu. Z ubezpieczeniem turystycznym problem rozwiąże się szybko – po Wasz samochód przyjedzie laweta. Jeśli sytuacja będzie tego wymagać, przyjedziemy po Was i zapewnimy bezpieczny nocleg w hotelu. 

Dzieci łapią wirusy i infekcje – to normalna sprawa. Zmiana klimatu to częsty powód zachorowań na wakacjach. Dlatego kupcie ubezpieczenie turystyczne, w ramach którego zapewnimy konsultację medyczną na miejscu i pokryjemy koszty ewentualnego leczenia, a gdy będzie to niezbędne – pokryjemy koszty transportu medycznego.

Wakacyjne szaleństwo czasem kończy się urazami – to też przewidzieliśmy. Złamana ręka w Chorwacji lub skręcona kostka na praskim bruku to problem. Warto mieć wtedy pod ręką telefon do nas. Sprowadzimy do dziecka lekarza lub wskażemy najbliższą placówkę medyczną. Jeśli wydarzy się coś, co będzie wymagać specjalistycznego transportu medycznego dziecka do Polski – pokryjemy jego koszt oraz koszt podróży opiekuna.

Zespół Nationale-Nederlanden 30.06.2020