Wakacje w Tunezji – co zabrać i o czym pamiętać, by czuć się bezpiecznie?

Tunezja niezmiennie od lat cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Sprawdź, co powinieneś zabrać ze sobą na wymarzony urlop w Tunezji.

Leżąca w Afryce Północnej Tunezja jest niezwykle urokliwym i gościnnym krajem, który wielu Europejczyków wybiera jako cel swoich wakacyjnych wyjazdów. Co ich do tego przekonuje? Przede wszystkim bajeczne krajobrazy, długi sezon turystyczny, trwający praktycznie od kwietnia do listopada, a także przystępne ceny. Jeśli i Ty planujesz odwiedzić to miejsce, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach i wiedzieć, co zabrać do Tunezji i jak przygotować się do wyjazdu.

Celem turystów wybierających się do Tunezji jest zwykle Hammamet, będący urokliwą i jednocześnie najstarszą turystyczną miejscowością kraju. Kusi długimi, piaszczystymi plażami, bujną roślinnością i doskonale rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Nikogo zatem nie powinien dziwić fakt, że to właśnie tam znajduje się duże skupisko luksusowych hoteli i komfortowych ośrodków wypoczynkowych. Nie mniejsze rzesze turystów przyciągają również inne tunezyjskie kurorty i miejscowości – orientalne i tętniące nocnym życiem Sousse, typowo turystyczna Djerba czy też zachwycający portowym klimatem Monastir.

Liczne ruiny, katakumby, a także monumentalne zabytki i muzea, w połączeniu z bujną roślinnością i ciągnącymi się bez końca plażami, gwarantują zadowolenie z urlopu w Tunezji. I to bez względu na to, czy wybierasz się sam, czy też z najbliższymi, czy lubisz błogi relaks przy plaży, czy aktywne zwiedzanie i poznawanie historii miejsca. Musisz jednak pamiętać, że wyjazd taki wymaga planowania i pewnych przygotowań.

Tunezja na wakacje – co powinieneś zabrać?

Wprawdzie zimą Tunezja ma swoje uroki, jednak zdecydowanie rozsądniej jest zaplanować tamtejszy urlop między kwietniem a listopadem. Panują tam wówczas optymalne warunki pogodowe, a dzień jest długi na tyle, że z pewnością wystarczy Ci czasu na zwiedzanie i poznawanie lokalnej kultury.

Co powinieneś zabrać do Tunezji? Urlop w Tunezji to niemal gwarancja doskonałej pogody, dlatego koniecznie spakuj lekką garderobę, chroniące przed palącym słońcem nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne. Niezbędne będą również stroje plażowe oraz oczywiście wygodne buty, nieocenione podczas pieszych wędrówek po urokliwych, miejskich uliczkach czy pustynnych bezdrożach. Piekące słońce, zwłaszcza w szczycie sezonu, może powodować oparzenia, dlatego wrzuć też do walizki krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Ceny w Tunezji – zarówno atrakcji turystycznych, jak i restauracyjnych dań czy podstawowych produktów spożywczych – są dość przystępne, dlatego też nie powinieneś martwić się, że czegoś zapomnisz. Wszystkie brakujące produkty bez trudu kupisz w lokalnych sklepach. Wprawdzie możesz zabrać ze sobą lokalną walutę – dinary (TND), jednak nie jest to konieczne. W większości miejsc powszechnie akceptowana jest płatność kartą, a lokalną walutę bez problemu kupisz w hotelu czy banku, wymieniając euro lub dolary. Zwróć jednak uwagę na oferowany kurs sprzedaży, gdyż może się on okazać niekorzystny.

Bezpieczeństwo podczas urlopu w Tunezji

Planując wyjazd w konkretny region Tunezji, jeszcze przed zakupem wycieczki czy nawet samych biletów lotniczych, sprawdź, czy jest on bezpieczny. Aktualne informacje i ewentualne ostrzeżenia dla podróżnych znajdziesz na stronach internetowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Musisz być jednak świadomy tego, że na terenie całego kraju istnieje realne ryzyko zamachów terrorystycznych. Pamiętaj zatem, aby nawet w popularnych kurortach zachować szczególną ostrożność.

By czuć się bezpiecznie, wykup obowiązkowo dobre ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszelkie koszty ewentualnego leczenia aż do miliona złotych i powrotu do kraju, a także pomoże w wielu codziennych sytuacjach – w tym na przykład pokryciu kosztów wizyty u dentysty w przypadku nagłego bólu zęba. W naszej ofercie znajdziesz ubezpieczenie turystyczne, które w zaledwie kilka chwil dostosujesz do swoich potrzeb i tym samym zabezpieczysz się przed tymi ryzykami, których najbardziej się obawiasz, w tym przed kradzieżą czy ryzykiem odwołania wyjazdu.

Zespół Nationale-Nederlanden 30.06.2020