Wycieczka do Amazonii – jak się do niej przygotować?

Dorzecze Amazonki i Orinoko to niezwykły region, który przyciąga rzesze turystów. Sprawdź, o czym pamiętać, planując wyprawę do Amazonii.

Wyprawa do lasów Amazonii to marzenie niejednego podróżnika. Dorzecze Amazonki to niezwykłe miejsce, zachwycające bujną roślinnością, mnogością gatunków zwierząt i fascynującą historią. Jeśli planujesz zobaczyć też najlepiej zachowane miasta Inków lub przemierzać drogą wodną czy lądową lasy deszczowe Amazonii, pamiętaj o kilku praktycznych wskazówkach, o których piszemy poniżej.

Amazonia słynie z flory i fauny, ale nie brak tam również obiektów z listy światowego dziedzictwa UNESCO, z zabytkowym sanktuarium Machu Picchu na czele. Sprawdź, co jeszcze warto zobaczyć podczas wycieczki do Amazonii.

Lasy Amazonii – fauna i flora

Zajmujące powierzchnię około 7 milionów km² dorzecze Amazonki jest miejscem występowania największych lasów tropikalnych na świecie, zwanych „zielonymi płucami Ziemi”. To właśnie one produkują najwięcej tlenu i jednocześnie pochłaniają największe ilości dwutlenku węgla. Lasy Amazonii, ze względu na panujące w nich warunki (wysoką temperaturę i wilgotność), są domem 2,5 miliona gatunków owadów, tysięcy gatunków ptaków i ssaków, a także dziesiątek tysięcy gatunków roślin. Tak dużej różnorodności fauny i flory próżno szukać w jakimkolwiek innym miejscu na Ziemi.

Idealna pora na wyprawę do Amazonii

Planując podróż do Amazonii, sprawdź koniecznie warunki pogodowe w interesującym Cię regionie. Wyjazd w porze deszczowej może skutecznie pokrzyżować Twoje plany i zmusić Cię do pozostania w hotelu przez większość pobytu. Jeśli chcesz zobaczyć Machu Picchu lub po prostu odwiedzić Peru, Boliwię czy Ekwador, zaplanuj wyjazd między majem a listopadem. W centralnej części Amazonii pora deszczowa trwa od końca marca do czerwca, zaś we wschodniej od końca czerwca do końca sierpnia. Zdecydowanie najlepszy czas na podróż to pierwsze tygodnie pory suchej – owady nie są wówczas przesadnie uciążliwe, gdyż dopiero zaczynają się mnożyć.

Wycieczka do Amazonii – o co musisz zadbać?

Wyprawę do Amazonii powinieneś zaplanować przynajmniej z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, ponieważ musisz zadbać o kilka istotnych kwestii. Koniecznie wybierz się do lekarza rodzinnego i zorientuj się, jakie szczepienia są obowiązkowe, a jakie jedynie sugerowane. Ich lista może być różna w zależności od miejsca, które planujesz odwiedzić. Lekarz powinien również podpowiedzieć Ci, jakie leki i środki powinieneś ze sobą zabrać – leki przeciw malarii, środki i maści na ugryzienia owadów, środki owadobójcze itd.

Turystyczny wyjazd do jednego z krajów Amazonii nie wymaga zorganizowania wizy ani spełnienia dodatkowych warunków formalnych. Musisz jednak wiedzieć, że MSZ odradza wizyty w wielu regionach Peru, Ekwadoru czy Brazylii i zaleca zachowanie szczególnej ostrożności ze względu na niepokoje społeczne i wysoki poziom przestępczości – powszechne są m.in. kradzieże, napady i porwania.

Pakując się na wyjazd do Amazonii, nie zapomnij o wygodnych butach i lekkiej odzieży, w tym również z długim rękawem, chroniącym przed owadami, okularach przeciwsłonecznych, latarce oraz plecaku, który będzie niezbędny podczas pieszych wędrówek. Przydadzą Ci się również: płaszcz przeciwdeszczowy, słownik polsko-hiszpański oraz drobne przedmioty na wymianę z lokalną ludnością (np. baterie czy ubrania).

Pamiętaj też o dobrej polisie – zagrożeń w Amazonii jest naprawdę wiele, dlatego ubezpieczenie turystyczne będzie niezbędne. Kup je u nas, a zapewnimy Ci wsparcie w najtrudniejszych momentach oraz kompleksową pomoc nie tylko wtedy, gdy ulegniesz wypadkowi lub znajdziesz się w szpitalu, ale również gdy zostaniesz okradziony, nieumyślnie wyrządzisz komuś krzywdę lub będziesz potrzebował pomocy tłumacza. Weź pod uwagę to, że nie wszędzie w Peru, Ekwadorze czy Brazylii porozumiesz się w języku angielskim. Na co jeszcze możesz liczyć z naszą polisą? Choćby na zwrot kosztów wyprawy, jeśli z przyczyn losowych będziesz zmuszony ją odwołać. Sprawdź szczegóły i wyłączenia w OWU ubezpieczenia turystycznego!

Zespół Nationale-Nederlanden 30.06.2020