Zdrowe dziecko – jak zapobiegać urazom?

Urazy u dzieci są zdecydowanie rzadsze, jeśli od najwcześniejszych lat dba się o rozwój ich sprawności fizycznej i koordynacji ruchów. Pociechom należy przy tym wpajać świadomość różnych niebezpieczeństw.

Zdrowe dziecko to zwykle maluch o niespożytej energii, którą rozładowuje w wielu aktywnościach, przede wszystkim tych związanych z ruchem. Rozwijanie ogólnej sprawności i koordynacji ogranicza ryzyko wystąpienia urazu podczas zabawy czy zawodów sportowych. Odpowiednia edukacja uczy malca ostrożności.

Urazy u dzieci powstają zwykle podczas zabawy, ale też wykonywania codziennych czynności w domu czy szkole. Część takich sytuacji wynika z nieuwagi czy nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Inne są efektem celowych działań naszych pociech, zwykle prób naśladowania dorosłych.

 

Nieuniknione urazy u dzieci

Nie sposób całkowicie uchronić dziecko przed urazami. Oznaczałoby to bowiem znaczne ograniczenie jego samodzielności, odebranie mu radości z odkrywania świata, pozbawienie go spontaniczności, która jest prawem młodego wieku. Twoim obowiązkiem jest jednak zminimalizowanie zagrożeń, na które mogą narazić się dzieci. Musisz zawsze pamiętać, że najmłodszym brak dostatecznej wiedzy, a także, w miarę możliwości, dostosowywać warunki ich aktywności do tych ograniczeń. Siniak czy zdarte kolano to nieodłączne atrybuty dzieciństwa. Jednak uraz głowy u dziecka może oznaczać kalectwo na całe życie.

 

Jak zapobiegać urazom u dzieci?

Wielu wypadków możesz uniknąć dzięki odpowiedniemu dostosowaniu przestrzeni, w której dziecko przebywa bez opieki. Dotyczy to zwłaszcza najmłodszych pociech. Urazom u nich zapobiegniesz, zasłaniając przy pomocy zaślepek gniazda elektryczne, montując u szczytu schodów specjalne bramki, zabezpieczając szuflady przed otwarciem czy przechowując poza zasięgiem maluchów ostre przedmioty. To samo dotyczy nieco starszych dzieci, które świadomie podejmują działania, do których brak im jeszcze stosownych umiejętności. Aby mały człowiek nie próbował posłużyć się elektronarzędziami, trzymaj je w zamkniętej na klucz szafce. Aby nie zdecydował się na samodzielną „przejażdżkę” samochodem, zawsze noś klucz przy sobie.

 

Jak wychować zdrowe dziecko?

Ważnym aspektem w prewencji urazów u dzieci jest zapewnienie im odpowiedniej ochrony podczas aktywności. Gdy Twoja pociecha zapragnie jeździć na hulajnodze, zadbaj o to, aby miała ochraniacze na kolana, łokcie, kask i rękawice. Ucz ją, że sama powinna pamiętać o zapewnieniu sobie takiego zabezpieczenia. Stosuj przy tym tzw. ochronę czynną. Dostosowuj trudność zadań (np. tras wycieczek rowerowych) do umiejętności i kondycji swojego dziecka. Nie zapominaj także o tym, że maluch musi uczyć się samodzielności i odpowiedzialności. Każda sytuacja, która potencjalnie grozi urazem zębów czy kręgosłupa, to dobra okazja, by uświadomić dziecku możliwe zagrożenia i wytłumaczyć mu, jak im zapobiec. I wreszcie, niezwykle istotną kwestią jest troska o odpowiedni rozwój fizyczny Twojej pociechy. Zapewniając dziecku odpowiednią dawkę ruchu, a także ucząc je prawidłowej techniki jazdy na rolkach czy nartach, sprawiasz, że nabiera sprawności, koordynacji ruchowej, spostrzegawczości, dzięki czemu potrafi bezpiecznie zachować się w sytuacjach grożących urazem.

 

Jak zabezpieczyć się na wypadek urazów u dzieci?

Nawet rozsądne, sprawne i zdrowe dziecko może doznać urazu w najmniej spodziewanych okolicznościach. Dlatego powinieneś przedsięwziąć działania, które pozwolą zminimalizować konsekwencje ewentualnego wypadku. Przed powikłaniami skaleczeń zabezpieczą najmłodszych okresowe szczepienia przeciwtężcowe. Skutki zwichnięć czy złamań będą mniej dotkliwe, jeśli dziecko będzie miało prawidłowo zbilansowaną dietę – w przypadku jakichkolwiek niedoborów regeneracja tkanek jest znacznie utrudniona. Pomyśl także wcześniej o możliwościach leczenia swojej pociechy. Terapia może wymagać hospitalizacji, nierefundowanych zabiegów, drogich leków, konsultacji ze specjalistami, na które trzeba czekać tygodniami, jeśli nie korzysta się z usług komercyjnych. W takiej sytuacji możemy udzielić Ci wsparcia finansowego z tytułu ubezpieczenia dziecka.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020