Czy i jak zacząć biegać z dzieckiem?

Ruch to zdrowie, a dzieci bezsprzecznie potrzebują dużo aktywności, nie tylko z czysto dziecięcej potrzeby, ale również dla prawidłowego rozwoju. Czy da się zarazić dziecko sportem i jak to zrobić? Czy bieganie jest zdrowe dla dzieci?

Dlaczego bieganie to dobry sport dla dzieci?

Dzieci czerpią naturalną radość z ruchu – traktują go jako podstawowy element codzienności. Nie wynajdują powodów i nie udowadniają sobie zasadności aktywności fizycznej. Czy bieganie jest zdrowe dla dzieci? Czy jest bezpieczne dla młodego organizmu? Oczywiście, że tak! Potwierdza to nasz ekspert – Szymon Bytniewski, trener lekkiej atletyki. Przystępnie i przekonująco opowiada o tym, jak twoje własne zachowanie może motywować i zachęcać dziecko do samodzielnego podjęcia wyzwań biegowych.

Istnieją dwa proste sposoby na zdrowe i kształtujące prawidłowe wzorce zachowań w przyszłości rozpoczęcie biegania. Inspiruj, a nie zmuszaj – dziecko samo powinno złapać bakcyla tego pięknego sportu. Znajdź dobrego, doświadczonego trenera, który podpowie, czy i jak poprawić technikę biegu.

Każda regularna, rozsądna aktywność to same korzyści, również w przypadku dzieci. Oto 3 powody, dla których bieganie może być rewelacyjnie rozwijającym zajęciem dla twojego dziecka:

  • uczy systematyczności i obowiązkowości – dziecko porządkuje swój harmonogram dnia i uczy się planowania
  • pomaga w nawiązywaniu relacji – nic tak nie powoduje szybkiego zadzierzgnięcia znajomości, jak wspólnie dzielona pasja
  • kształtuje zdrowie i sylwetkę – zdecydowanie pomaga w prawidłowym rozwoju, aczkolwiek tym ważniejsze jest dobranie odpowiedniego trenera, który uniknie przeciążenia młodego organizmu

Co zrobić, gdy dziecko ma opory przed bieganiem? Tu z olbrzymią pomocą przychodzi grupa. Jak ważna jest grupowa motywacja i co daje kontakt z rówieśnikami sprawdzisz w  Leksykonie Biegowym.

Wspólny trening

Jak zacząć biegać z dzieckiem? Wspólnie. Nie zabieraj ze początkującego małego biegacza na swój własny trening, jeśli nie zamierzasz skupić się na swojej latorośli i poświęcić jej czasu. Nie przebiegnie z tobą od razu 12 czy 14 km, potrzebuje na początku zupełnie innego planu. „Pamiętajmy, że to my jesteśmy dla dziecka, a nie dziecko dla nas” – mówi ekspert. Zadbaj o odpowiedni ubiór, zabierz ze sobą wodę, dostosuj porę dnia do naturalnej aktywności dziecka – zrób wszystko, by trening sprawiał mu przyjemność, dostarczał mnóstwa radości i by na poczatku stanowił zabawę, a nie obowiązek.

Kiedy i jak zacząć biegać z dzieckiem?

Wyczucie momentu, kiedy zabawę w sport zamienić w trening, jest bardzo trudne. Trening specjalizacyjny to indywidualna kwestia, ponieważ zależy od rozwoju dziecka. Aparat ruchu powinien być już w pełni rozwinięty. U niektórych dzieci następuje to już np. w 7-8 klasie szkoły podstawowej, ale u innych dopiero w szkole średniej. Gotowość dziecka do specjalizacyjnego treningu oceni doświadczony trener wspólnie z rodzicami na podstawie obserwacji i dobrej znajomości młodego człowieka.

Jak trenować bieganie z dzieckiem? Prawidłowy trening specjalistyczny z młodym człowiekiem powinien opierać się na początku na zabawach biegowych i interwałach. Nie wyznaczaj latorośli konkretnych zadań, jak np. przebieżka na 200 m, ponieważ jest to obciążające i dla dzieci i dla nas. Wyznaczaj krótsze interwały, np. 20/40 sek., mniej powtórzeń, dołóż zabawy biegowe w formule 1 minuta na 2 minuty. Zmieniaj dynamikę, bawcie się prędkością – to nie pozwoli dziecku się nudzić. Ekspert proponuje także trenowanie siły biegowej, czyli zwiększenie liczby ćwiczeń ogólnorozwojowych, typu skoki przez płotki oraz skipy czy podbiegi. Dopasuj trudność i czas rozbiegania do nastroju i poziomu zmęczenia dziecka – pamiętaj, że może nie być akurat w pełni sił fizycznych i psychicznych, bo miało trudniejszy dzień w szkole.

Podsumowując – zabawa biegowa, interwał i elementy siły biegowej – to 3 podstawowe jednostki treningowe wchodzące już w zakres profesjonalnego treningu dziecka. Dodanie lekkiego rozbiegania na odległości 5-6 km lub w czasie 30-40 minut zapewni trening biegowy optymalnie dopasowany do młodego początkującego biegacza.

Wsparcie

Kolejną niezwykle ważną kwestią jest wspieranie dziecka w sportowej pasji. Tu ogromną rolę odgrywa twoje zachowanie jako rodzica, ponieważ to ty logistycznie i organizacyjnie zajmujesz się tematem. Pamiętaj jednak, żeby nie zmuszać dziecka do treningu. Jeśli ociąga się, spróbuj uzyskać odpowiedź na pytanie, czy nie chce trenować w ogóle czy miało po prostu cięższy dzień. Obserwuj swoją latorośl – pierwszymi niepokojącymi objawami, że coś jest nie tak, jest np. niechęć do treningu czy symulowanie bólu lub choroby. Wtedy rozmawiaj. Dialog jest jest jednym z najważniejszych aspektów i rodzicielstwa i… sportu. Jeśli dziecko z jakiegoś powodu nie chce uprawiać akurat biegania, zaproponuj mu piłkę nożną czy jakąkolwiek inną formę ruchu – ważne, by wszczepić mu pasję do aktywności.  A jak bardzo komfort na treningach jest zależny od pierwszego sponsora sprzętowego, czyli… ciebie i jak zareagować na ból u dziecka – dowiesz się, oglądając nasz film.

 

Pozwól dziecku złapać bakcyla

Kontrowersyjnym tematem jest sprawa biegania dzieci w zawodach dla dorosłych. Młodzi ludzie doskonale poradzą sobie wydolnościowo z dystansem półmaratonu czy maratonu i mają bardzo duże możliwości regeneracyjne. Nie powinno się jednak narażać ich organizmów na takie obciążenia, ponieważ mają niedostosowane jeszcze do nich aparaty ruchu. Nie potrafią też do końca zapanować nad swoją energią i nieokrzesaniem. Jeśli już w tak młodym wieku będziesz mocno obciążać organizm swojego dziecka, może nawet nieprawidłowo się rozwijać, np. mieć problemy ze wzrostem czy piszczelami lub kolanami. Nie wpędzaj dziecka w „medalozę” – konieczność osiągnięcia sukcesu i przypieczętowania tego nagrodą. Niech po prostu mierzy się z rówieśnikami, bo to nie zabierze mu radości, zabawy, satysfakcji oraz zrozumienia i przynależności do grupy podczas dzielenia się tym z innymi.

Oglądając nasz film, dowiesz się jeszcze, jakie są kategorie wiekowe w lekkoatletyce.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy nieco rozwiać wątpliwości i pytania targające tobą, jako rodzicem, przy zastanawianiu się, jak najlepiej zadbać o swoje dziecko uprawiające sport. Już wiesz, jak z pełną świadomością poprowadzić pociechę przez zdrową i piękną aktywność, jaką jest bieganie. Nic bowiem nie łączy tak pokoleń, jak wspólna pasja i sport.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2021