Jaki glukometr sprawdzi się najlepiej? Rodzaje aparatów do mierzenia glikemii

Oznaczanie poziomu glikemii to podstawowe badanie dla osób chorych na cukrzycę. Zobacz, jaki glukometr powinieneś wybrać.

Każda osoba chora na cukrzycę powinna dokonywać codziennych oznaczeń poziomu glukozy we krwi. Do wykonania badania potrzebny jest glukometr. To niewielkie urządzenie mierzy glikemię z kropli krwi z opuszki palca. Warto, abyś wiedział, jaki aparat do mierzenia cukru jest najlepszy.

Glikemia to stężenie glukozy we krwi. Gdy jest ona prawidłowa, osiąga wartość 70–99 mg/dl (4,5–5,5 mmol/l). Wyższy poziom jest wskazaniem do skonsultowania się z lekarzem i wykonania szczegółowych badań, ponieważ może oznaczać cukrzycę. Glikemię możesz badać w laboratorium lub samodzielnie w domu – wystarczy, że w swojej apteczce posiadasz glukometr.

Jak działa glukometr?

Glukometr jest urządzeniem, dzięki któremu możesz samodzielnie w warunkach domowych dokonać pomiaru stężenia glukozy we krwi. Jest to obowiązkowe badanie u osób, które chorują na cukrzycę. Aparat może działać na dwa sposoby:

 • dokonywać pomiaru natężenia mikroprądu przepływającego przez specjalne pole na pasku testowym,
 • dokonywać pomiaru światła odbitego od pola testowego (w zależności od zmiany jego zabarwienia).

Glukometry są urządzeniami prostymi w obsłudze, dlatego każda osoba bez problemu może dokonać pomiaru przy ich pomocy.

Jaki glukometr wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje glukometrów. Podstawowe urządzenia składają się z czarno-białego wyświetlacza, na którym wyświetlany jest wynik pomiaru. Aby wykonać badanie, konieczne jest nakłucie opuszki palca osobistym nakłuwaczem lub jednorazową igłą. Nowsze aparaty tego rodzaju do mierzenia cukru mają kolorowy ekran, odczyty głosowe, alarm w przypadku złego wyniku, a także możliwość zapamiętywania wyników z ostatnich kilku dni. Coraz częściej glukometry mogą łączyć się ze smartfonem przy pomocy technologii Bluetooth. Dzięki temu wszystkie dane są dostępne w aplikacji mobilnej.

Chory na cukrzycę może zdecydować się także na glukometr bezinwazyjny. Jest to urządzenie, które nie wymaga nakłuwania opuszki palca (często nawet kilka razy dziennie), co jest sporym ułatwieniem i polepszeniem komfortu. Aby dokonać pomiaru, musisz jedynie przykleić specjalny sensor na ramię lub płatek ucha. Działa on przez dwa tygodnie. Po tym czasie musisz wymienić go na nowy. Inżynierowie pracują nad nowoczesnym modelem aparatu do mierzenia cukru, jakim jest glukometr na rękę w formie zegarka.

To, jaki glukometr powinieneś wybrać, zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest typ cukrzycy i rodzaj terapii – część pacjentów musi wykonywać pomiary kilka razy dziennie, ale są też tacy, którzy robią to tylko od czasu do czasu. Zwrócić też uwagę na właściwości samego urządzenia:

 • wielkość wyświetlacza,
 • rozmiar urządzenia,
 • ilość krwi potrzebna do badania (im mniejsza, tym lepiej),
 • czas badania (im krótszy, tym lepiej),
 • dodatkowe funkcje (możliwość zapamiętywania wyników, dostęp do aplikacji, alarm, odczyt głosowy, przesyłanie danych bezpośrednio do pompy insulinowej).

Glukometr możesz kupić w aptece lub sklepie medycznym. Jeżeli urządzenie pochodzi z innego źródła, powinieneś dokładnie przeczytać informacje od producenta dotyczące dokładności pomiaru. Wcześniej upewnij się także, że paski testowe do danego aparatu są powszechnie dostępne.

Jak poprawnie używać glukometru?

Aby glukometr wskazał wiarygodne wyniki, musisz używać go zgodnie z instrukcją. Zasady pomiaru są następujące:

 1. Umyj ręce ciepłą wodą z mydłem (nie wolno dezynfekować skóry, ponieważ może to wpłynąć na wynik pomiaru).
 2. Włącz glukometr i umieść w nim pasek testowy.
 3. Delikatnie masuj opuszkę palca, z której pobierzesz krew.
 4. Przyłóż końcówkę nakłuwacza do palca i naciśnij.
 5. Przyłóż pasek testowy do kropli krwi i poczekaj na sygnał dźwiękowy z aparatu.
 6. Odczekaj kilka sekund i odczytaj wynik.
 7. Zapisz datę, godzinę i wynik pomiaru w dzienniczku.

Ważne jest, abyś nie wyciskał na siłę kropli krwi z palca, ponieważ wpływa to na wynik pomiaru. Zamiast tego możesz opuścić rękę i delikatnie ją pomasować.

Ile kosztuje glukometr?

To, ile kosztuje glukometr, zależy przede wszystkim od jego rodzaju. Nowoczesne aparaty do mierzenia glukozy we krwi są zdecydowanie droższe od podstawowych urządzeń. Jeśli zamierzasz kupić lepsze urządzenie, musisz liczyć się z tym, że zapłacisz za nie nawet 250–300 zł. Natomiast cena starszego glukometru wynosi 50–200 zł.

O zakup glukometru nie musi martwić się osoba, która wcześniej zdecydowała się na nasze ubezpieczenie na wypadek cukrzycy. W ramach polisy zapewniamy bowiem zestaw do badania poziomu glukozy. W jego skład wchodzi glukometr z dostępem do aplikacji mobilnej, a także paski testowe i nakłuwacz. Dodatkowo, jako ubezpieczony, otrzymasz wsparcie finansowe, pomoc w zorganizowaniu konsultacji specjalistycznych oraz dostęp do portalu dietetycznego, dzięki któremu wprowadzenie diety cukrzycowej nie będzie trudne.

Zespół Nationale-Nederlanden 29.10.2021