Ubezpieczenie domu z ogrodem – o czym musisz pamiętać i czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

Własny dom z ogrodem to marzenie wielu osób. Gdy już je zrealizujesz, dobrze byłoby, abyś zabezpieczył swój nowy dom przed zdarzeniami losowymi oraz zapewnił sobie wsparcie finansowe w razie ich wystąpienia.

Moment podjęcia decyzji o wybudowaniu domu kojarzy się z krokiem w dorosłość, ale i ogromną odpowiedzialnością. Gdy już wszystkie ściany stoją, pojawiają się myśli o zabezpieczeniu finansowym inwestycji. Warto ubezpieczyć budynek, aby zagwarantować sobie poduszkę finansową w przypadku nieplanowanych zdarzeń oraz oszczędzić nerwy i stres, w razie gdyby coś się stało z nowo postawioną konstrukcją. Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe? Nie. Czy warto je mieć? Zdecydowanie tak. Dowiedz się, dlaczego.

Ubezpieczenie domu – ile kosztuje?

Pierwsze pytanie, jakie się pojawia, gdy przeglądasz oferty, to: ile kosztuje ubezpieczenie domu? Wszystko zależy od tego, jakie ubezpieczenie nieruchomości wybierzesz. Podstawowy pakiet ubezpieczenia domu dotyczy zazwyczaj ubezpieczenia murów, czyli konstrukcji domu: ścian, fundamentów i dachu. Możesz też ubezpieczyć działkę, na której wymurowałeś dom, na której są także: ogród, garaż, piwnica, chodniki i ogrodzenie. Musisz jednak dobrze wczytać się w OWU polisy, aby zaznajomić się ze wszystkimi warunkami ubezpieczenia.
W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych, aby ubezpieczyć ogród, musisz dodatkowo zapłacić, nawet kilkaset złotych. My wiemy, że dom to nie tylko mury, dlatego nasze ubezpieczenie domu i mieszkania obejmuje również ogród, garaż, piwnicę, ogrodzenie i chodniki – i to wszystko w standardzie, czyli nie musisz kupować dodatkowych pakietów. Pamiętaj, że ostateczna cena wybranej polisy wiąże się również z tym, czy chcesz, aby ubezpieczenie obejmowało również ruchomości, czyli przedmioty i wyposażenie znajdujące się w domu, garażu, na tarasie i w ogrodzie.

Co obejmuje ubezpieczenie domu?

Elastyczna oferta ubezpieczenia domu online oraz ubezpieczenia domu dostępna u przedstawiciela, obejmuje rekompensatę za szkody powstałe w wyniku zdarzenia losowego, jak zalanie czy pożar, a także w wyniku działań człowieka (kradzież, wandalizm). Nie musisz martwić się o pękające zimą rury czy stłuczone szyby. Ubezpieczenie domu od zalania, pożaru czy kradzieży pomoże Ci sfinansować naprawę ewentualnych szkód i zagwarantuje spokojny sen. Z kolei wykupując pakiet obejmujący ruchomości, ubezpieczasz również całe wyposażenie domu, jak i rzeczy przechowywane w garażu, pomieszczeniu gospodarczym czy na tarasie lub balkonie. Ich wycena ma wpływ na ostateczną wysokość składki, podobnie jak wartość posiadanych w domu dzieł sztuki (dzieła sztuki możesz ubezpieczyć w ramach ubezpieczenia w formule all risk, sprawdź warunki OWU).

Ubezpieczenie ogrodu – czy warto?

Ogród to bardzo ważna część posiadłości. Jest wizytówką domu i wiąże się z ponoszeniem kosztów, często bardzo wysokich, związanych z wyborem roślinności, nasadzeń, montowaniem instalacji i dekoracji. Jeśli chcesz mieć pewność, że poniesione wydatki nie pójdą w błoto, powinieneś zainwestować w ubezpieczenie ogrodu. Ubezpieczając dom powinieneś też wziąć pod uwagę altany, wiaty, murowane grille, baseny i fontanny, huśtawki i zjeżdżalnie dla dzieci, posągi i wszelkie inne dekoracje. Zaletą takiej polisy będzie również zapewnienie sobie wypłacenie odszkodowania w sytuacji, gdy na ogrodzenie spadnie drzewo lub przewróci się maszt, huragan zniszczy rośliny doniczkowe czy uszkodzone zostanie wyposażenie ogrodu w postaci narzędzi gospodarczych lub mebli ogrodowych. Ubezpieczenie obejmuje szkody powstałe w wyniku zdarzeń losowych – przeczytaj w OWU, w jakich sytuacjach możesz liczyć na wsparcie.

Wiele ubezpieczeń domu zawiera także assistance, które daje Ci gwarancję otrzymania danych kontaktowych do firm ogrodniczych lub pomocy w przypadku konieczności uprzątnięcia dużych zniszczeń powstałych choćby wskutek silnego wiatru czy uderzenia pioruna. Dotyczy to także ubezpieczenia mieszkania na wynajem, które obejmuje rośliny i instalacje nawadniające czy oświetleniowe, znajdujące się na balkonie lub tarasie.

Zespół Nationale-Nederlanden 11.10.2021