Czym jest mienie ruchome i dlaczego warto je ubezpieczyć?

Wybierając polisę ubezpieczeniową, nie tylko z myślą o mieniu ruchomym, musisz dokładnie przeanalizować jej zakres. Czasem warto bowiem dokupić do niej dodatkowy pakiet.

Decydując się na ubezpieczenie domów, ich właściciele mają zazwyczaj na myśli uzyskanie wsparcia finansowego na wypadek uszkodzenia samego budynku, np. przed skutkami zalania czy pożaru. Nie zastanawiają się jednak nad tym, co z umeblowaniem domu i mieszkania, przechowywanymi w piwnicach sprzętami czy przedmiotami osobistymi na strychu. Warto, abyś zainwestował również w ubezpieczenie wyposażenia mieszkania. Polisy ubezpieczeniowe zazwyczaj dotyczą nieruchomości, czyli elementów stałych. Powinieneś dokładnie zapoznać się z OWU, aby rozwiać wszelkie wątpliwości związane z zakresem oferowanej polisy.

Ruchomości domowe i elementy stałe, czyli co dokładnie?

Elementy stałe mieszkania to wszystkie obiekty i przedmioty, których usunięcie wymagałoby użycia sprzętu lub narzędzi. Zalicza się do nich wszystkie instalacje (elektryczne, gazowe, grzewcze, telefoniczne, komputerowe) i elementy z nimi związane: grzejniki, kominki, piece, wentylację, klimatyzację. To również elementy wyposażenia domu czy mieszkania, takie jak: armatura sanitarna, zabudowa kuchenna, sprzęt AGD wbudowany na stałe oraz pokrycie ścian (tynki, powłoki malarskie, elewacje) i podłóg (parkiety, terakota) czy stolarka okienna i drzwiowa. Tych dotyczy zazwyczaj podstawowe ubezpieczenie domu i mieszkania.
Jednak w Twoim gospodarstwie domowym znajduje się o wiele więcej rzeczy i sprzętów, które określa się mieniem ruchomym.
Czym są ruchomości domowe? Są to te elementy wyposażenia, które możesz bez problemu wynieść z każdego pomieszczenia. Przedmioty codziennie używane przez domowników, jak telewizor, sprzęt audio, komputer, wyposażenie kuchni (mikrofalówka, ekspres do kawy, robot kuchenny), jak również drobne rzeczy osobiste, czyli np. dokumenty, odzież, pamiątki, biżuteria, książki i płyty. To także przedmioty, dzięki którym możesz wykonywać pracę zawodową: sprzęt fotograficzny, rehabilitacyjny, instrumenty i urządzenia muzyczne. Ich strata niesie za sobą dodatkowe koszty, ale jest to również strata osobista. Dlatego powinieneś ubezpieczyć te elementy, nawet jeśli chodzi o ubezpieczenie mieszkania na wynajem.

Ubezpieczenie a ruchomości domowe i mienie ruchome

Niestety, istnieje wiele zdarzeń losowych, które mogą wpłynąć na wartość mienia ruchomego, uszkodzić je częściowo lub całkowicie. Musisz pamiętać, że na nieruchomości i ruchomości mogą działać zarówno siły przyrody, jak powódź, huragan, ekstremalny mróz lub opad śniegu, jak i sam człowiek. Czyli może dojść do uszkodzenia mienia również w wyniku przepięcia (uszkodzenie sprzętu elektronicznego, AGD), wybuchu (awaria instalacji gazowej), stłuczenia elementów szklanych (podczas remontu czy w wyniku zabaw dziecka lub czworonożnego pupila) czy włamania lub rabunku. Szczególnie przed tym ostatnim powinieneś się zabezpieczyć. Coroczne statystyki policyjne są najlepszym dowodem na to, że kradzieże z włamaniem zdarzają się coraz częściej, więc lepiej ubezpieczyć się od następstw takiego zdarzenia. Polisa dostępna m.in. przy zakupie ubezpieczenia domu i mieszkania online, która obejmuje mienie ruchome, zapewni Ci spokój ducha i finansową rekompensatę utraconych dóbr. Jeśli sporządzisz listę swoich rzeczy i zabezpieczysz rachunki za najbardziej cenne przedmioty, pomoże Ci to w oszacowaniu wartości mienia i ustaleniu sumy, na jaką powinieneś zawrzeć umowę. Taka dokumentacja będzie również bardzo istotna, jeśli powstanie szkoda. Pamiętaj tylko, żeby rachunki za cenne rzeczy trzymać oddzielnie – dla potencjalnego złodzieja kradzież cennych rzeczy razem z rachunkami to jak wygrana w lotto.

Zespół Nationale-Nederlanden 11.10.2021