Jak wybrać zegarek do biegania

Gdy trenujesz bieganie, kontrola postępów jest fundamentalnym czynnikiem, który pozwala na bieżąco reagować na błędy i rozwijać się biegowo. Jaki zegarek do biegania wybrać, czym kierować się przy wyborze, czy marka jest ważna i na które funkcje zwrócić szczególną uwagę?

Po co zegarek do biegania?

Rozpoczynając przygodę z bieganiem, nie znasz możliwości swojego organizmu. Często wydaje się, że wszystko jest w porządku, bo biegasz szybciej lub dłużej. Ale gdy nagle okazuje się, że twoja forma nie wzrasta – szukasz przyczyny. Powodem może być zbyt ciężki, intensywny czy szybki trening albo wprost przeciwnie – za słaby. Monitorując swoje treningi, sprawdzisz, czy następuje postęp bądź regres w osiąganych wynikach i unikniesz kontuzji lub przemęczenia. Do pomocy przy śledzeniu twoich poczynań służy m.in. zegarek do biegania.

„W przypadku zaawansowanych planów treningowych, to, jak szybko, długo bądź z jaką intensywnością wykonujemy poszczególne ćwiczenia, ma bezpośredni wpływ na to, jak wydajny jest nasz trening. A im dokładniej wykonujemy i planujemy ćwiczenia, tym częściej nasza forma wzrasta szybciej.” – mówi nasz ekspert biegowy – Krzysztof Zarzycki ze Sklepu Biegacza.

Jeśli dodasz do tego fakt, że statystyki twoich treningów, które możesz analizować, są najlepszym motywatorem do wyznaczania celów i pokonywania granic, nie będziesz miał już wątpliwości, że potrzebne jest ci narzędzie monitorujące postępy. Pozostaje pytanie, jak wybrać zegarek do biegania.

Z czym monitorować swoje postępy?

Jest obecnie wiele urządzań dających możliwości śledzenia swoich tras. Oto najpopularniejsze z nich:

 • aplikacje na telefon
 • opaski monitorujące
 • zegarki

Aplikacja sportowa na telefon w zupełności wystarczy do pomiaru podstawowych danych, jeśli jesteś początkującym biegaczem. Zaletą takich aplikacji jest możliwość wypróbowania jej za darmo. Jeśli okaże się, że jest dla ciebie odpowiednia, możesz rozszerzyć jej funkcje, wykupując płatny dostęp do większej ilości opcji, pokazujących bardziej szczegółowe dane. Wadą z kolei jest fakt, że jakość przesyłanych danych zależy w dużej mierze od posiadanego telefonu. Korzystanie z bieżącej analizy treningu może być również nieco uciążliwe ze względu na rozmiary telefonu, który musisz często po prostu trzymać w dłoni.

Drugim rodzajem narzędzia umożliwiającego kontrolę treningu jest opaska monitorująca. Za stosunkowo niewielkie pieniądze pozwala na pomiar kroków, spalanych kalorii oraz pokazuje tętno, a zaawansowane modele mają opcje wyboru uprawianego sportu. To doskonałe rozwiązanie dla osób chcących na co dzień monitorować stan swoich aktywności i swojego zdrowia. Trochę gorzej opaska sprawdza się w przypadku aktywności stricte sportowych, ponieważ dane przez nią przesyłane nie należą do najdokładniejszych. Monitory opasek są niewielkich rozmiarów, co trochę utrudnia sprawdzanie postępów. Ale po połączeniu z aplikacją na telefonie, możesz np. wygodnie sprawdzić swoje tętno, choć lepszy efekt w tym ostatnim przypadku uzyskasz, korzystając z pasów do pomiaru tętna. Z jakiego powodu i czemu kiedyś takie pasy dołączane były do każdego zegarka sportowego, komu są polecane i jaka jest różnica w mierzeniu tętna opaską a pasem – dowiesz się z Leksykonu Biegowego.

 

Najbardziej zaawansowanym sprzętem do mierzenia aktywności jest zegarek do biegania. Na rynku dostępne są zarówno modele mające podstawowe funkcje monitorujące, jak i kompleksowe urządzenia do zarządzania naszymi aktywnościami. A wybór jest tak szeroki, że może przyprawić o ból głowy. Oto podstawowe zalety zegarka:

 • komfort użytkowania
 • dokładniejszy pomiar danych – możliwość śledzenia wielu danych w trakcie treningu oraz zdecydowanie najlepsza ich jakość
 • długość działania baterii – w trybie aktywności mogą wytrzymać od 6 do nawet 150 godzin użytkowania, a służąc jako zwykły zegarek – nawet do 2 tygodni bez potrzeby ładowania

Główną wadą zegarka do biegania jest koszt jego zakupu. W zależności od modelu i rozbudowania funkcji, urządzenie takie może kosztować od 500 do 4 tysięcy złotych. Jeśli dodamy do tego opcje personalizacji, np. paska czy szybki, górna granica znika.

Możesz również wybierać spośród różnych modeli smartwatchy, które na obecnym stopniu zaawansowania oferują coraz lepsze zarządzanie energią i lepszej jakości dane. Granice między zegarkiem multisportowym czy właśnie smartwatchem powoli się zacierają.

Jak wybrać zegarek do biegania?

Zastanów się, czego od takiego urządzania oczekujesz. Odpowiedz sobie na kilka pytań:

 • z jakich funkcji zamierzasz korzystać teraz i w przyszłości
 • jak intensywnie będziesz używał zegarka – czy tylko do sportu czy również na co dzień
 • czy planujesz wykorzystywać go do innych aktywności
 • jak ważna jest dla ciebie wielkość zegarka oraz możliwości sterowania za pomocą tradycyjnych przycisków lub ekranu dotykowego
 • czy potrzebujesz zegarka czy również smartwatcha, dzięki któremu będziesz mógł płacić, słuchać muzyki czy komunikować się z telefonem

Pamiętaj, że zakup takiego sprzętu, to inwestycja na lata.

Od czego zależy cena zegarka do biegania?

Do kontrolowania treningów potrzebujesz 2 podstawowych funkcjonalności, potrzebnych przy każdej formie ruchu: mierzenia czasu w formie stopera oraz odznaczania lapa, czyli danego odcinka treningu. Do tego kilka innych danych biegowych, które są w praktycznie każdym sportowym zegarku. Jednak cena urządzenia zależy od innych opcji:

 • jak wytrzymała jest bateria
 • jak duży jest ekran
 • czy ma możliwości wgrania treningu i jego analizy

Urządzenie spełniające takie wymogi, to koszt 500 – 1000 zł. Jeśli jednak oczekujesz, że zegarek do biegania wytrzyma częstsze użytkowanie i zbierze dokładniejsze dane, poszukaj bardziej zaawansowanego modelu. Przy zakupie sprzętu z funkcją trenera personalnego i pomocą przy analizie obciążeń treningowych – przygotuj się na wydatek powyżej 1000 zł. Jak działa funkcja obliczania czasu regeneracji, komu jest potrzebna i w jaki sposób zegarek uczy się naszego organizmu – dowiedz się, słuchając eksperta.

Modele jeszcze mocniej rozbudowane posiadają np. możliwość płacenia, odtwarzania muzyki czy obliczania wydolności tlenowej lub beztlenowej, a także wgrania wcześniej zaplanowanej trasy biegowej.

Kiedy nasze aktywności wychodzą poza miasto – np. w góry czy do lasu, zastanów się nad jeszcze poważniejszym wydatkiem, rzędu powyżej 2 000 zł. Taki zegarek posiada już barometr czy szafirowe szkiełko, które zabezpiecza urządzenie przed zniszczeniem w przypadku nieco bardziej ekstremalnych warunków.

Jeszcze bardziej zaawansowane modele zliczają i analizują aktywności z różnych form aktywności, np. liczą… podciągnięcia hantli lub czas kontaktu z podłożem lewej czy prawej nogi. Sprawdź w Leksykonie Biegowym, jakie jeszcze ciekawe funkcje oferują takie zegarki i czemu mogą motywować nas do aktywności.

Urządzeń jest mnóstwo, a ich możliwości mogą zadziwiać i kusić, zwłaszcza miłośników gadżetów. Prawda jest jednak taka, że najlepszy zegarek do biegania to taki, który jest dostosowany do twoich potrzeb. Przy wyborze skup się na funkcjach, jakich potrzebujesz, marka ma wtedy mniejsze znaczenie.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2021