Krótsza kwarantanna – czy to możliwe?

Zalecenia oraz obowiązki wynikające z pandemii koronawirusa są jasne, choć od marca 2020 r. zmieniały się przynajmniej kilkukrotnie. Musieliśmy przyzwyczaić się m.in. do dystansu społecznego oraz konieczności odbywania kwarantanny. Kiedy jest konieczna? Czy istnieje możliwość skrócenia kwarantanny? Ile trwa taka skrócona kwarantanna? Sprawdźmy!

Kwarantanna - kto podlega?

Do odbycia kwarantanny są zobligowane osoby:

 • skierowane na test w kierunku SARS-CoV-2 (maks. 10 dni od dnia następującego po skierowaniu),
 • te, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną (również 10 dni od dnia następującego po kontakcie),
 • mieszkające z osobą zakażoną koronawirusem i przebywającą w izolacji (kwarantanna wynosi tyle, ile izolacja, plus 7 dni),
 • wróciły z zagranicznej podróży.

Krótsza kwarantanna – zmienione przepisy

Ile czasu trwa kwarantanna? Co o możliwości odbycia skróconej kwarantanny mówi prawo? Znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z 2 listopada 2020 r. zmieniły zasady dotyczące długości obowiązkowej kwarantanny – skróciły ją o 3 dni. Od tamtej pory w przypadku, gdy mieszkasz z osobą zakażoną koronawirusem i przebywającą w izolacji, Twoja kwarantanna trwa już nie 10, a 7 dni – liczonych od momentu zakończenia izolacji przez domownika. Nie wydaje się przy tym decyzji inspekcji sanitarnej, terminu trzeba dopilnować samodzielnie.

Kwarantanna rozpoczyna się też dnia, w którym lekarz skieruje Cię na test. Jeśli wynik jest pozytywny, automatycznie rozpoczynasz izolację domową. Jeśli negatywny – Twoja kwarantanna się kończy. Wcześniej kwarantanna musiała być kontynuowana mimo uzyskania negatywnego wyniku. Jeżeli jednak z jakichś powodów nie otrzymałeś wyniku, kwarantanna obowiązuje Cię do 10 dni od daty skierowania na test.

W uzasadnionych przypadkach o skróceniu lub zwolnieniu z kwarantanny może zdecydować powiatowy inspektor sanitarny. Jednocześnie przepisy nie mówią nic o tym, jakie sytuacje mogą stanowić podstawę dla wydania takiej decyzji.

Warto przypomnieć, że kwarantanna kończy się automatycznie, kiedy minie okres czasu, na jaki ją nałożono. Nie musisz przeprowadzać dodatkowych badań ani uzyskiwać żadnych zaświadczeń.

Kogo omija obowiązek kwarantanny?

Wiemy już, kto podlega kwarantannie. A kogo nie obowiązuje? Oto przykłady:

 • domowników osoby przebywającej na kwarantannie (np. rodziców dziecka, które miało kontakt z chorym nauczycielem);
 • osób zamieszkujących z osobą skierowaną na test – podlegają kwarantannie dopiero w momencie uzyskania przez nią pozytywnego wyniku testu;
 • osób, które zakończyły izolację lub hospitalizację w konsekwencji zakażenia;
 • pracowników medycznych i in. udzielających lub uczestniczącym w udzielaniu pomocy chorym;
 • osób, które przekroczyły granice kraju, ale mają negatywny wynik testu wykonanego w ciągu 48 godzin przed wjazdem do Polski;
 • zawodników, członków sztabu szkoleniowego, sędziów, akredytowanych dziennikarzy itd.;
 • zaszczepionych przeciw COVID-19.

Zabezpiecz się na wypadek zachorowania

Zdarza się, że chory na COVID-19 potrzebuje długotrwałej hospitalizacji. Oznacza to konieczność wyłączenia się z życia zawodowego, co z kolei może mieć poważne konsekwencje dla rodziny chorego. Dlatego warto pomyśleć o dodatkowej ochronie i zabezpieczeniu finansowym swoich bliskich, szczególnie teraz. Ubezpieczenie życia i zdrowia to w obliczu pandemii koronawirusa konieczność. Z uwagi na okoliczności dobrze jest podpisać dodatkową umowę ubezpieczenia na wypadek leczenia szpitalnego. Dzięki temu uzyskasz rekompensatę finansową za każdy dzień hospitalizacji w przypadku gdy trwala co najmniej 2 dni, a gdy będzie trwała dłużej niż 14 dni – dodatkowe wsparcie.

Trzeba mieć na uwadze, że niektórzy ubezpieczyciele wykluczają swoją odpowiedzialność w przypadku zachorowania na koronawirusa. Takie rozwiązanie w swojej ofercie zapewnia Nationale-Nederlanden. Aby poznać szczegóły, skontaktuj się z doradcą.

Ile czasu trwa kwarantanna? Czy skrócona kwarantanna wchodzi w grę? Kto podlega kwarantannie? Warto być na bieżąco i nieustannie śledzić komunikaty rządowe. Dzięki temu nic nas nie zaskoczy.

Zespół Nationale-Nederlanden 05.07.2021